Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M: Wielka Brazylia zagra w finale

IO M: Wielka Brazylia zagra w finale

W wielkim stylu Brazylijczycy pokonali Włochów w drugim półfinale igrzysk olimpijskich w Londynie. Zawodnicy z Italii nie zdołali wygrać żadnego seta, a w drugiej partii zostali wręcz "zmiażdżeni" przez swoich rywali, zdobywając zaledwie dwanaście punktów.

Wynik pierwszego seta otworzył asem serwisowym Ivan Zaytsev. Po chwili Wallace popisał się dwoma potężnymi atakami i było 2:1. Żadna z drużyn nie odskoczyła na większą przewagę punktową – gdy Brazylijczycy prowadzili 13:11, w kolejnej akcji skutecznie zaatakował Łasko, a później asa dorzucił Savani i ponownie toczyła się wyrównana walka. Atak Murilo z szóstej strefy spowodował, że drużyny zeszły na drugą przerwę techniczną (16:14). Ekipa z Ameryki Południowej dobrze radziła sobie również w bloku i obronie, co pozwoliło jeszcze zwiększyć przewagę. Włosi jednak nie zamierzali łatwo oddać premierowej odsłony – dwie kolejne wygrane akcje spowodowały, że Bernardo Rezende przywołał swój zespół na trzydzieści sekund przerwy (18:17). Czas pozytywnie wpłynął na drużynę brazylijską, która ponownie wyszła na prowadzenie. Mauro Berruto zdecydował się wprowadzić na boisko legendarnego Samuela Papi w celu uspokojenia gry i poprawy przyjęcia. Doświadczony Włoch nie zdołał uchronić Italii od porażki i po zagrywce w siatkę Savaniego Brazylijczycy wygrali seta 25:21.

Od mocnego uderzenia rozpoczęli siatkarze z Brazylii drugą partię i przy stanie 5:1 o czas poprosił Mauro Berutto. Chwilę potem Murilo zablokował Michała Łasko i po ataku Wallace’a drużyny zeszły na pierwszą przerwę techniczną (8:3). Zespół brazylijski w dalszym ciągu budował swoją przewagę, a Włosi nie potrafili skończyć akcji w pierwszym uderzeniu. Dwa ataki z szóstej strefy Dante Amarala sprawiły, że na tablicy widniał wynik 14:7. Po chwili Bruno zablokował Michała Łasko, a Dragan Travica popełnił kolejny błąd i na drugiej przerwie technicznej było już 16:7. Drużyna z Półwyspu Apenińskiego była bezradna wobec doskonale grających „Canarinhos”. Trwała demonstracja siły – kapitalna akcja w obronie, w której najpierw Murilo odbił piłkę lecącą w bandy, później Sergio uratował punkt, przechodząc na stronę Włochów, by w jej końcowej fazie Dante zablokował Łasko, kompletnie podcięła skrzydła Włochom. W rezultacie Brazylia wygrała tę odsłonę 25:12 i prowadziła w meczu już 2:0.

Rozdrażnieni reprezentanci Italii zdecydowanie lepiej zaczęli seta numer trzy. Po dwóch mocnych atakach Savaniego Włosi wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3), które zachowali na pierwszej przerwie technicznej. Tuż po niej Zaytsev „ustrzelił” na zagrywce Dante i przewaga wzrosła do trzech „oczek”. Brazylijczycy szybko wzięli się za odrabianie strat i chwilę potem to „Canarinhos” objęli prowadzenie za sprawą wzorowo przeprowadzonych kontrataków – najpierw Murilo, a później Sidao. Wręcz bezlitosny był Murilo, który akcja po akcji wbijał gwoździe z szóstej strefy w boisko włoskich zawodników. Po przerwie technicznej zablokowany został Zaytsev i natychmiast zareagował Berruto (17:13). Czas nie przyniósł zamierzonego rezultatu, a wręcz odwrotnie. Zaytsev popełnił błąd w przyjęciu. Gra Włochów kompletnie się posypała. Kolejnego gwoździa ze środka wbił Lucas. Wydawało się, że już nic nie może odebrać awansu Brazylii, lecz as Savaniego wlał jeszcze nadzieję w serca włoskich kibiców. O czas poprosił Bernardo Rezende, gdyż przewaga jego podopiecznych stopniała do dwóch punktów (23:21). Savani drugą zagrywkę posłał w siatkę, a cały mecz zakończył Murilo, który pięknym skrótem z zagrywki w piąty metr boiska dał upragniony awans do finału.

Brazylia – Włochy 3:0
(25:21, 25:12, 25:21)

Brazylia: Rezende (3), Wallace (12), Sidão (8), Murilo (15), Lucas (10), Dante (8), Sergio (libero) oraz Rodrigao
Włochy: Mastrangelo (4), Łasko (6), Zaytsev (5), Savani (15), Travica (1), Fei (5), Bari (libero) oraz Giovi (libero), Papi, Parodi, Bonifante i Birarelli (1)