Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M: Rosjanie pierwszymi finalistami igrzysk

IO M: Rosjanie pierwszymi finalistami igrzysk

Reprezentacja Rosji awansowała do finału igrzysk olimpijskich w Londynie. Podopieczni Władimira Alekno pokonali w czterech setach Bułgarów i tym samym zapewnili sobie co najmniej srebrny medal. W drugim spotkaniu o finał powalczy Brazylia z Włochami.

Pierwszego seta lepiej rozpoczęli Bułgarzy. Georgij Bratojew kierował dobre piłki do swoich atakujących, które zostały zamieniane na punkty. Podwójny blok na Maksimie Michajłowie dał „Junakom” trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Tuż po niej Rosjanie powoli zaczynali odrabiać straty i gdy asa serwisowego posłał Tietiuchin (17:16), Najden Najdenow poprosił o czas dla swojego zespołu. Przerwa nie wybiła z rytmu zawodników rosyjskich, którzy podobnie jak w meczu z Polską dominowali na siatce. Chwilę potem było już po secie. Skuteczne zagranie Tietiuchina oraz as serwisowy Apalikowa sprawiły, że podopieczni trenera Alekny mieli trzy piłki setowe. Dzieła dokończył Wołkow i Rosja prowadziła z Bułgarią 1:0.

Wspierani przez liczne grupy kibiców zarówno Bułgarzy, jak i Rosjanie z dużym skupieniem przystąpili do drugiej partii. „Sborna” bardzo szybko narzuciła swój styl gry, obejmując prowadzenie 5:2. Na przerwie w szeregach Bułgarii najbardziej aktywnym rozmówcą był asystent Najdenowa Camillo Placi, który w języku włoskim tłumaczył swoim zawodnikom niuanse techniczne. Przewaga Rosjan szybko rosła, za sprawą kapitalnej gry w praktycznie każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Nie do zatrzymania był Maksim Michajłow i po kilku minutach gry zrobiło się 11:2. Nieco podrażnieni Bułgarzy zdołali nieco zniwelować straty za sprawą Skrimowa, lecz atak niezawodnego Tietiuchina i as serwisowy Michajłowa pozwolił zejść drużynom na drugą przerwę techniczną przy sześciopunktowym prowadzeniu Rosji. Rozpędzeni Rosjanie nie dali sobie odebrać zwycięstwa także w tym secie i w meczu prowadzili już 2:0.

Trzeci set był setem prawdy dla Bułgarii. Porażka w nim oznaczałaby pożegnanie się z wielkim finałem igrzysk. Blamaż w poprzedniej partii nie zniechęcił ambitnych Bułgarów, którzy po wyrównanym początku objęli prowadzenie 11:8. Reprezentacja „Sbornej” nie zamierzała jednak składać broni i w mgnieniu oka zniwelowała straty. Końcowa część seta była niezwykle zacięta, drużyny zamieniały się prowadzeniem, lecz to „Junaki” miały pierwszą piłkę setową. Na placu gry chwilę wcześniej pojawił się kapitan drużyny bułgarskiej – Władimir Nikołow, który posyłając asa, zakończył trzeciego seta i przedłużył nadzieje na złoty medal olimpijski.

W czwartej partii trener Najden Najdenow desygnował do gry skład z pierwszego seta, na czele z Cwetanem Sokołowem. Bułgarzy wspierani przez kibiców, jak zwykle licznie zebranych w Earls Court, powoli rozpoczęli budować przewagę, która na pierwszej przerwie technicznej wynosiła trzy punkty. Rosjanie popełniali więcej błędów. Trener Alekno zdecydował się dokonać zmiany rozgrywającego. Na placu gry pojawił się Aleksander Butko, co z pewnością pozwoliło uspokoić grę. Z trzech punktów straty zrobiły się trzy „oczka” przewagi i wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą pogromców Polaków. Bułgarzy jednak nie zamierzali się poddawać i doprowadzili do remisu 18:18. Próbę nerwów lepiej wytrzymali Rosjanie i atak najlepszego w ich szeregach Michajłowa dał im upragniony awans do finału igrzysk olimpijskich.

Bułgaria – Rosja 1:3
(21:25, 15:25, 25:23, 23:25)

Bułgaria: Bratojew G. (3), Skrimow (11), Josifow (5), Aleksiew (15), Nikołow N. (5), Sokołow (16), Salparow (libero) oraz Dimitrow, Bratojew V. (2), Nikołow (3), Todorow (1) i Penczew
Rosja: Grankin (1), Chtiej (13), Wołkow (10), Michajłow (25), Muserskij (1), Tietiuchin (11), Obmoczajew (libero) oraz Ilinych (4), Apalikow (6), Sokołow, Bierieżko i Butko