Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M: Bułgarzy uzupełnili grono półfinalistów

IO M: Bułgarzy uzupełnili grono półfinalistów

fot. archiwum

W ostatnim meczu ćwierćfinałowym siatkarzy spotkały się reprezentacje Bułgarii i Niemiec. Zdecydowanie lepiej zaprezentowała się ekipa Najdena Najdenowa, która dzięki zwycięstwu w trzech setach, w walce o medale zmierzy się z Rosjanami.

Już przed ćwierćfinałem Bułgaria – Niemcy było wiadomo, że jego zwycięzca zostanie najbardziej sensacyjnym uczestnikiem półfinałów turnieju olimpijskiego w siatkówce mężczyzn. Zarówno pozbawiona dwóch kluczowych zawodników ekipa z Bałkanów, jak i zaskakująco dobrze się spisujący w tym sezonie podopieczni Vitala Heynena, za szczyt marzeń przed turniejem uważali awans do ćwierćfinału. Bułgarzy w najśmielszych chyba marzeniach nie przypuszczali, że w meczu decydującym o awansie do strefy medalowej ograją przeciwnika 3:0, i to właściwie lekko, łatwo i przyjemnie.

Już w pierwszym secie podopieczni Najdena Najdenowa odskoczyli rywalom na sześć punktów (13:7) i utrzymali przewagę do końca partii, wygranej do 20. Niezwykle skuteczny w bułgarskich szeregach był Cwetan Sokołow, zdobywca 22 punktów. Jego vis-a-vis spisywał się z kolei słabo (12 „oczek” na koncie, co i tak było najlepszym wynikiem w niemieckiej drużynie), podobnie jak reszta jego kolegów, nie mając absolutnie pomysłu, jak zatrzymać niezwykle zmotywowanych przeciwników.

W drugiej partii Niemcy początkowo odskoczyli na dwa punkty, ale już na pierwszą przerwę techniczną to Bułgarzy schodzili z jednym punktem więcej. Po asie serwisowym Todora Aleksiewa na 10:8 o czas poprosił Vital Heynen, ale ta przerwa wcale nie przeszkodziła siatkarzom z Bałkanów w dalszym kolekcjonowaniu punktów. Po kolejnym skutecznym serwisie w wykonaniu podopiecznych trenera Najdenowa (tym razem Todor Skrimov „ustrzelił” w przyjęciu Denysa Kaliberdę) mieli oni na drugiej przerwie technicznej pięć punktów przewagi. Wprawdzie kolejne trzy akcje na swoje konto zapisali Niemcy, ale w końcówce Bułgarzy odskoczyli rywalom i skuteczny blok w ich wykonaniu zakończył tę partię wynikiem 25:16.Trzeciego seta ostatniego meczu ćwierćfinałowego nie można nazwać inaczej niż egzekucją. Bułgarzy z minuty na minutę grali coraz pewniej, wiedzieli również, że Niemcy absolutnie nie są im w stanie niczym zagrozić. Nie pomogła podwójna zmiana, podopieczni Najdena Najdenowa na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4 i cały czas powiększali dystans do rywala, aż wyniósł on 11 punktów. Po zepsutej zagrywce Denysa Kaliberdy Bułgarzy mieli piłkę meczową, którą w następnej akcji wykorzystał Nikołaj Nikołow, dając swojej drużynie pierwszy od 32 lat awans do półfinału turnieju olimpijskiego.

Niecałe 40% skuteczności w ataku, 3 skuteczne bloki i tyle samo punktów zdobytych bezpośrednio z zagrywki, do tego 20 punktów oddanych w prezencie przeciwnikowi – tak wygląda dorobek naszych zachodnich sąsiadów. Bułgarzy od rywali byli przede wszystkim skuteczniejsi w ataku – prawie 61% prób kończyło się zdobyciem punktu. Do tego dorzucili 8 punktowych bloków, 5 asów, w zamian oddając 13 punktów. Teraz na siatkarzy z Bałkanów czeka w półfinale Rosja, która będzie nieporównywalnie bardziej wymagającym przeciwnikiem niż stremowani Niemcy.

Bułgaria – Niemcy 3:0
(25:20, 25:16, 25:14)

Składy zespołów:
Bułgaria: Bratojew (1), Skrimow (6), Josifow (4), Aleksiew (11), Nikołow N. (11), Sokołow (22), Salparow (libero) oraz Dimitrow

Niemcy: Popp (3), Kaliberda (5), Bohme (8), Grozer (12), Kampa, Gunthor (8), Steuerwald (libero) oraz Schwarz (1), Tischer, Andrae i Schops

Zobacz również:
Wyniki fazy finałowej turnieju olimpijskiego siatkarzy

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved