Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO w Londynie: May-Treanor/Walsh zaprogramowane na złoto

IO w Londynie: May-Treanor/Walsh zaprogramowane na złoto

fot. archiwum

Gdy przychodzą IO, May-Treanor/Walsh nie znajdują sobie równych. Amerykanki po triumfie nad swoimi rodaczkami Kessy/Ross zdobyły trzecie złoto olimpijskie z rzędu. Na najniższym stopniu podium w Londynie stanęły Brazylijki - Larissa/Juliana.

Zapewne wielu kibiców przed rozpoczęciem zmagań siatkarek plażowych na plaży przy pałacu Buckingham jako główne faworytki do złota wskazałoby pary z Brazylii Larissa/Juliana oraz z Chin Xue/Zhang Xi. Tymczasem obydwa duety spotkały się jedynie w małym finale, a jego stawką był brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie. Oczywiście każdy medal dla sportowca jest bardzo cenny, ale zarówno Brazylijki, jak i Chinki miały aspiracje, by znaleźć się w ścisłym finale. Pierwszy set spotkania o najniższy stopień podium olimpijskiego ułożył się po myśli siatkarek z kraju środka. Xue i Zhang Xi bardzo szybko osiągnęły bezpieczną przewagę, która pozwoliła im kontrolować przebieg wydarzeń na piasku. Rywalki, zaskoczone takim obrotem sprawy, w premierowej odsłonie meczu ugrały zaledwie 11 „oczek”. Druga partia była już znacznie bardziej zaciętym widowiskiem. O zwycięstwie jednej bądź drugiej pary musiała zadecydować zacięta końcówka, którą na swoją korzyść rozstrzygnęły Canarinhes (21:19). Tie-break od początku układał się po myśli brazylijskiego duetu. Wypracowana na początku decydującej odsłony meczu kilkupunktowa przewaga wprowadzała w szeregi pary z Ameryki Południowej dużo spokoju. Nie można tego było powiedzieć o przeciwniczkach, które z każdą kolejną akcją coraz bardziej nerwowo próbowały odrabiać straty. Ostatecznie reprezentantkom Chin nie udało się doprowadzić chociażby do remisu i w konsekwencji musiały uznać wyższość Brazylijek (15:12), które tym samym zdobyły brązowe medale igrzysk olimpijskich w Londynie. Xue i Zhang Xi przypadło w udziale najbardziej nielubione przez sportowców, tym bardziej na najważniejszej imprezie czterolecia, czwarte miejsce.

Larissa/Juliana BRA [1] – Xue/Zhang Xi CHN [2] 2:1
(11:21, 21:19, 15:12)

Para May-Treanor/Walsh przeszła do historii światowej siatkówki plażowej. Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych po triumfach na igrzyskach olimpijskich w Atenach i Pekinie, również w Londynie sięgnęły po medale z najbardziej cennego kruszcu. Tym samym po raz drugi z rzędu udało się im obronić złoto olimpijskie. W bratobójczym finale May-Treanor/Walsh pokonały swoje rodaczki Kessy/Ross w dwóch setach po 36 minutach walki. Spotkanie nie było jednak zaciętym widowiskiem, co z pewnością rozczarowało kibiców liczących na wyrównaną walkę do ostatnich piłek. Już przebieg inauguracyjnej odsłony meczu zapowiadał, że pojedynek może być jednostronnym widowiskiem. Obrończynie tytułu osiągnęły zdecydowaną przewagę na piasku, pozwalając zdobyć rywalkom zaledwie 16 „oczek”. W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie. Kessy i Ross nie potrafiły znaleźć sposobu na rozpędzone przeciwniczki. May-Treanor i Walsh nie pozostawiły złudzeń, kto był lepszy w meczu finałowym, wygrywając drugą partię 21:16 i tym samym zdobywając złote medale igrzysk olimpijskich w Londynie. Stosując polskie powodzenie, wszystko pozostało jednak w rodzinie, w tym przypadku w kraju, gdyż srebrne krążki przypadły w udziale również reprezentantkom USA.Kessy/Ross USA [4] – May-Treanor/Walsh USA [3] 0:2
(16:21, 16:21)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved