Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Koreanki w półfinale, Włoszki poza turniejem

IO: Koreanki w półfinale, Włoszki poza turniejem

W ostatnim ćwierćfinałowym spotkaniu turnieju olimpijskiego kobiet Koreanki po czterosetowym pojedynku pokonały reprezentację Włoch. Tym samym jest to koniec marzeń piątej drużyny poprzednich igrzysk olimpijskich o stanięciu na podium w Londynie.

Pierwsza partia spotkania lepiej rozpoczęła się dla Koreanek, które po bloku Jung na Costagrande i asie serwisowym Han prowadziły 2:0. Włoszki szybko jednak doprowadziły do remisu 2:2, a gra zaczęła toczyć się punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej 8:6 wygrywały siatkarki z Azji. Po wznowieniu gry wynik znów się wyrównał (8:8), ale chwilę potem na dwupunktowym prowadzeniu były reprezentantki Italii (11:9). O czas poprosił wówczas trener Koreanek. Przewaga przeciwniczek jednak utrzymywała się i na drugiej regulaminowej przerwie w secie wynosiła już trzy oczka (16:13). Po powrocie zespołów na parkiet do stanu 20:17 trwała wymiana ciosów. Gdy prowadzenie włoskiej ekipy wzrosło do czterech punktów (21:17), o drugi czas dla Korei poprosił Kim Hyung Sil. W końcówce jednak Włoszki tylko powiększały już swoją przewagę, wygrywając seta ostatecznie 25:18.

Początek drugiej odsłony był wyrównany. Przy stanie 2:2 jednak na dwupunktowe prowadzenie wyszły Koreanki (4:2). Taką przewagę utrzymały one do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po niej w zespole z Włoch zapunktowały Bosetti i Costagrande, doprowadzając tym samym do remisu po 8. Chwilę potem jednak znów na prowadzeniu były reprezentantki Korei, których przewaga tym razem szybko wzrosła do trzech oczek (12:9). Zaniepokojony obrotem sytuacji trener Massimo Barbolini poprosił o czas dla swoich podopiecznych. Po wznowieniu gry Włoszki zaczęły odrabiać straty. Doprowadziły do wyniku 13:13, a walka nieco się wyrównała. Na drugiej przerwie technicznej ponownie jednak musiały one uznać wyższość rywalek (16:14). Po powrocie na parkiet zespół z Półwyspu Apenińskiego doprowadził do wyrównania 16:16, ale wkrótce znów przegrywał. Reprezentantki Italii straciły bowiem do przeciwniczek kolejne trzy oczka (17:20), a przyczyniły się do tego w dużej mierze ich błędy własne. W końcówce Koreanki nie wypuściły już z rąk wysokiej przewagi, pewnie wygrywając seta 25:21.

Trzecią partię od prowadzenia 3:1 rozpoczęły Włoszki. Ich rywalki szybko jednak odrobiły straty (3:3) i na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy wyniku 8:5 na korzyść Koreanek Po wznowieniu gry przewaga Azjatek wzrosła do czterech oczek (11:7). Wtedy o czas poprosił trener Barbolini. Po nim jego drużyna zaczęła zbliżać się do przeciwniczek i wkrótce przegrywała już tylko jednym punktem (10:11). Na drugiej przerwie technicznej jednak koreański zespół znów wysoko prowadził (16:12). Włoszki próbowały jeszcze nawiązać z nim walkę, doprowadzając do stanu 16:18, ale ekipa Kim Hyung Sila nie dała już wybić się z rytmu. W końcówce nawet w pewnym momencie jej przewaga wzrosła aż do siedmiu oczek, dając tym samym piłkę setową (24:17). Trzy pierwsze zostały przez zawodniczki z Włoch obronione, czwartą zakończył atak Yang. Korea wygrała tę odsłonę 25:20, a w całym spotkaniu prowadziła już 2:1.

Czwarty set tradycyjnie rozpoczął się od walki punkt za punkt. Wymiana ciosów trwała do stanu po 4. Wówczas Koreanki zaczęły rywalkom odskakiwać. Dobrze na zagrywce spisywała się Han, a w bloku punktowała Jung. Po stronie Italii zaś pojawiły się błędy. Na pierwszej przerwie technicznej 8:5 prowadziły zatem reprezentantki Korei. Po czasie ich przewaga stopniała do jednego oczka (8:9) i trener Kim Hyung Sila poprosił o chwilę oddechu dla swojego zespołu. Po powrocie na boisko jego siatkarki najpierw powiększyły prowadzenie do trzech punktów (11:8), by na drugiej przerwie technicznej wygrywać 16:11. Jak się później okazało, Włoszki nie były już w stanie odrobić wysokiej, pięciopunktowej straty do rywalek. Koreanki z kolei nie zwalniały tempa. Wkrótce bowiem ich przewaga wynosiła aż siedem oczek (21:14) i stało się jasne, że pewnie zmierzają one po zwycięstwo w tym secie. Ostatecznie Korea triumfowała w nim 25:18 i tym samym mogła cieszyć się z awansu do półfinału igrzysk. W nim zmierzy się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych.

Włochy – Korea Płd. 1:3
(25:18, 21:25, 20:25, 18:25)

Włochy: Arrighetti (13), Del Core (16), Bosetti (13), Giolis (14), Costagrande (10), Piccinini (6), Croce (libero)
Korea Płd.: Kim Sn, Kim Yk (28), Yang (12), Kim Hj (3), Han Sy (17), Jung (9), Kim Hr (libero), oraz Lee (1) i Hwang (9)