Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Daniel Castellani: Gra uległa przyspieszeniu

Daniel Castellani: Gra uległa przyspieszeniu

fot. archiwum

- Porównując siatkówkę w Londynie z tą, którą rozgrywano podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, teraz wszyscy grają szybciej - mówi były selekcjoner reprezentacji Polski, obecnie trener drużyny narodowej Finlandii, Daniel Castellani.

– Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zachwyciła mnie męska reprezentacja Stanów Zjednoczonych – przyznaje Daniel Castellani, stawiając Amerykanów za wzór czteroletnich przygotowań. – Podziwiam sposób, w jaki ta ekipa przygotowywała się do występu na tej ważnej imprezie. Stany Zjednoczone są chyba jedynym krajem, który potrafi tak starannie zaplanować program fizycznego i technicznego przygotowania do zawodów. W ciągu minionych czterech lat mogliśmy zaobserwować stopniowy rozwój co najmniej kilku reprezentantów tej drużyny, którzy teraz stają się siatkarzami światowej czołówki.

Szkoleniowiec uważa, iż większość reprezentacji narodowych i czołowych zespołów nie potrafi zaplanować kompleksowego treningu z myślą o najważniejszej, docelowej imprezie.

– Odpowiednio przygotowany program oznacza, że przed osiągnięciem ostatecznego celu jest czas na wszystko. Jest czas na łatwe zwycięstwa, okresy kryzysu i dotkliwe porażki przed docelową imprezą. Taki plan przygotowań jest niemożliwy do realizacji w większości krajów ze światowej i europejskiej siatkarskiej czołówki z powodu presji, jaką wywierają sponsorzy oraz media. W USA podejście do tej kwestii jest inne. Tam wiadomo, że aby stanąć na podium, trzeba ponieść pewne straty w drodze do zwycięstwa. W tej chwili niektóre kraje próbują już zastosować ten amerykański system, inne z kolei żyją z dnia na dzień, wyznając zasadę: wygrasz -jesteś dobry, przegrasz – jesteś idiotą – kontynuuje temat przygotowań obecny trener reprezentacji Finlandii.Piłka siatkowa jako dyscyplina sportu cały czas ewoluuje, każdego roku pojawiają się więc nowe trendy, które wpływają na obraz gry na boisku. – Porównując siatkówkę w Londynie z tą, którą rozgrywano podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, teraz wszyscy grają szybciej, a co za tym idzie – inaczej funkcjonować zaczął blok. To, że gra uległa przyspieszeniu, nie oznacza, że coraz więcej wykorzystuje się środkowych bloku, to znaczy, że kluczem do sukcesu jest taka wystawa piłki przez rozgrywającego, by ta miała trajektorię praktycznie równoległą do parkietu, tuż powyżej siatki. Rozgrywający chcą dostawać od przyjmujących piłki możliwie jak najwyżej, aby móc maksymalnie przyspieszać grę swoich zespołów – przedstawia swoje spostrzeżenia Castellani.

Pochodzący z Buenos Aires Daniel Castellani w swojej karierze dwukrotnie występował na igrzyskach olimpijskich – w Los Angeles i Seulu. W Londynie na parkiecie możemy zobaczyć jego syna – Ivana.

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved