Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Czego zabrakło w grze Polaków? – Wszystkiego

IO: Czego zabrakło w grze Polaków? – Wszystkiego

fot. archiwum

W ostatnim meczu fazy grupowej IO, wygranym przez Australię, zdecydowanie lepiej niemal w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła zaprezentowali się podopieczni trenera Uriarte. Tym razem to przeciwnicy biało-czerwonych zdominowali rywalizację.

Pod względem zdobyczy punktowych liderami wśród podopiecznych Andrei Anastasiego w ostatnim meczu Polaków tej części zmagań byli Bartosz Kurek i dotychczas mający za sobą epizodyczne zmiany – Jakub Jarosz. Na przestrzeni czterosetowego spotkania najlepsi z biało-czerwonych zdobyli po 14 ‚oczek’. Niżej w klasyfikacji zapisali się Grzegorz Kosok i Michał Winiarski, starający się być wsparciem dla liderów zawodnicy do zespołowego dorobku reprezentacji Polski dodali po 9 punktów. Zdecydowanie lepiej wyglądały indywidualne poczynania Australijczyków, dość szybko w szeregach podopiecznych Jona Uriarte wykrystalizowała się postać najpewniejszego punktu zespołu. Thomas Edgar, sprawiając najwięcej problemów biało-czerwonym, w całym spotkaniu zdobył 26 punktów. Także wynik drugiego z występujących w zestawieniu Australijczyków – Nathana Robertsa – był lepszy niż efekty poczynań najlepszego z Polaków.

Już efektywność zagrań w ataku i rezultat atakujących reprezentacji Polski mogły wzbudzać pewne obawy. Na 125 zagrań Polacy zdobyli 54 punkty, przy 19 błędach aż 52 zagrania podbili rywale. Średnia skuteczność podopiecznych trenera Anastasiego nie przekroczyła progu 30%, zatrzymując się na poziomie efektywności 28%. Najskuteczniejszy po polskiej stronie siatki był Jakub Jarosz, który w drugiej odsłonie zmienił dotychczas stanowiącego o sile ataków Polaków na IO Zbigniewa Bartmana. 11 ‚oczek’ w 23. próbach i nota 30,43% za skuteczność zagrań – tak prezentował się efekt gry atakującego reprezentacji Polski. O ile wynik zespołowy Australijczyków utrzymywał się na podobnym poziomie (28,70%), to wynik najskuteczniejszego Nathana Robertsa (38%) mógł stanowić początek dla budowania dystansu między zespołami. Uwagę zwraca jednak wynik Thomasa Edgara, nie w samej nocie efektywności (20%), ale w liczbie podejmowanych prób w ataku (50) i skończonych zagrań (22).

Także w elemencie bloku, dotychczas będącym pewnym punktem kadry Andrei Anastasiego, prym wiedli rywale. Polacy powstrzymywali rywali na siatce 9 razy, przy 11 skutecznych zagraniach ekipy Jona Uriarte. Najczęściej plany australijskich atakujących niweczyli Michał Winiarski i Grzegorz Kosok, którzy spotkanie zakończyli z wynikiem po trzy bloki punktowe. Do rezultatu zespołu kolejne punkty dodali Marcin Możdżonek, Łukasz Żygadło i Bartosz Kurek – po jednym punkcie. W reprezentacji Australii niemal połowa dorobku zespołu to efekt zagrań Thomasa Edgara, który polskich atakujących zatrzymywał czterokrotnie. Silnym wsparciem dla swojego lidera, uwzględniając grę w tym elemencie, był z wynikiem 3 punktowych bloków – Aidan Zingel.Również gra w polu serwisowym nie była mocnym punktem polskiej reprezentacji – łączny dorobek biało-czerwonych to pięć asów serwisowych. Trzy punkty były rezultatem zagrań Jakuba Jarosza, po jednej zagrywce punktowej zanotowali Grzegorz Kosok i Zbigniew Bartman. W liczbie ‚oczek’ zdobytych bezpośrednio w tym elemencie Australijczycy zaprezentowali się podobnie, zdobywając w ten sposób 6 ‘oczek’. Najwięcej problemów naszym przyjmującym sprawili Adam White i Nathan Roberts.

Ogólny wynik zespołowy Polaków w ocenie perfekcji przyjęcia to jedyny punkt przemawiający wyraźnie na korzyść biało-czerwonych. Przy nocie 54,79% australijskich przyjmujących podopieczni trenera Anastasiego mogli pochwalić się średnią 63,41%. Po raz kolejny najwyższą skuteczność uzyskał Krzysztof Ignaczak (75%), kolejny z Polaków, Michał Winiarski, odnotował rezultat na poziomie 58,62%. Najpewniejsi w tym elemencie reprezentanci Australii utrzymali perfekcję w odbiorze na poziomie 52-55%.

     AUSTRALIA          POLSKA
Punkty: 1. Thomas Edgar 26 pkt 1. Jakub Jarosz 14 pkt 2. Nathan Roberts 18 2. Bartosz Kurek 14 3. Adam White 10 3. Grzegorz Kosok 9
Atak: 1. Thomas Edgar 22 pkt 1. Bartosz Kurek 13 pkt 2. Nathan Roberts 15 2. Jakub Jarosz 11 3. Adam White 8 3. Piotr Nowakowski 7
Blok: 1. Thomas Edgar 4 pkt 1. Michał Winiarski 3 pkt 2. Aidan Zingel 3 2. Grzegorz Kosok 3
3. Travis Passier 2 3. Łukasz Żygadło 1
Zagrywka: 1. Adam White 2 pkt 1. Jakub Jarosz 3 pkt 2. Nathan Roberts 2 2. Zbigniew Bartman 1 3. Harrison Peacock 1 3. Grzegorz Kosok 1

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved