Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Zwycięstwo i awans polskiej pary

IO: Zwycięstwo i awans polskiej pary

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel w dwóch setach pokonali parę F.Chiya/D.Goldschmidt z Republiki Południowej Afryki. Polacy zajęli drugie miejsce w grupie i awansowali do kolejnej rundy. Przed biało-czerwonymi uplasował się duet Gibb/Rosenthal.

Polacy już na samym początku spotkania wypracowali sobie sporą przewagę. Dwa błędy popełnił Freedom Chiya, punkty z ataku i zagrywki zdobył Grzegorz Fijałek, kolejny tym razem z bloku dołożył Mariusz Prudel i biało-czerwoni objęli pięciopunktowe prowadzenie (5:0). Rywale z Południowej Afryki nie mieli zamiaru się poddawać i od tego momentu prowadzili z Polakami wyrównaną grę. Szczególnie dobrze spisywał się punktujący raz po raz z ataku Chiya. Przy stanie 12:7 dwie akcje z rzędu na swoją korzyść rozstrzygnęła para z RPA i po bloku Granta Goldschmidta odrobiła część strat (9:12). Kolejne dwa skuteczne zbicia Chiji pozwoliły zbliżyć się do biało-czerwonych na zaledwie dwa oczka (12:14). Polacy błyskawicznie powrócili do pięciopunktowej przewagi po tym, jak Mariusz Prudel dwukrotnie zatrzymał Granta Goldchmidta (18:13). Niemający nic do stracenia Chiya i Goldschmidt zaczęli grać bardzo ryzykownie, natomiast biało-czerwoni nieco spuścili z tonu, sprawiając wrażenie przekonanych, że nic nie jest w stanie odebrać im wygranej w tym secie. Waleczni reprezentanci RPA wykorzystali rozluźnienie Polaków i niespodziewanie odrobili straty (19:19). Ostatnie dwie akcje skutecznie wykończył Prudel i to biało-czerwoni wygrali pierwszą partię (21:19).

Drugiego seta lepiej zaczął duet z RPA, który po asie serwisowym Goldchmidta objął dwupunktowe prowadzenie (3:1). Mariusz Prudel udanym atakiem i blokiem na Chiji szybko doprowadził do remisu (3:3). Grant Goldschmidt odpowiedział blokiem na Prudlu, dzięki czemu para z RPA znów prowadziła dwoma oczkami (6:4). Błąd w ataku Freedoma Chiji pozwolił Polakom wyrównać (8:8). Od tego momentu gra biało-czerwonych wyglądała coraz lepiej, natomiast z reprezentantów Południowej Afryki zaczęło uchodzić powietrze. W ich grze pojawiało się coraz więcej prostych błędów, co skrzętnie wykorzystywali Polacy. Wspomniane błędy oraz skuteczna gra w obronie i ataku zarówno Grzegorza Fijałka, jak i Mariusza Prudla pozwoliły odskoczyć od przeciwników najpierw na dwa (12:10), a następnie na pięć oczek (16:11). W końcówce biało-czerwoni powiększyli swoją przewagę i drugiego seta wygrali różnicą ośmiu punktów (21:13), odnosząc tym samym pewne zwycięstwo 2:0 i zapewniając sobie awans do 1/8 finału igrzysk.

G.Fijałek/M.Prudel – G.Chiya/D.Goldschmidt 2:0
(21:19, 21:13)