Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Roberto Santilli: Jest pięciu faworytów do olimpijskiego złota

Roberto Santilli: Jest pięciu faworytów do olimpijskiego złota

fot. archiwum

Roberto Santilli pokusił się o podanie swoich faworytów do zdobycia olimpijskiego złota. Ten dobrze w Polsce znany szkoleniowiec wytypował aż pięć ekip, które według niego mają szanse stanąć na najwyższym stopniu podium. Wśród nich jest i Polska.

Były trener Jastrzębskiego Węgla jako pierwszą drużynę, która ma szanse na triumf w Londynie, wymienił Brazylię. – To wciąż grupa siatkarzy, którzy zdominowali światową siatkówkę na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, mimo iż ostatnio wiele wskazuje na to, że zespół ten przeżywa kryzys – tłumaczył swoją decyzję Roberto Santilli. Podopiecznym Bernardo Rezende z pewnością nie będzie sprzyjał też fakt, iż wielu graczy z podstawowego składu „nie błyszczy”, jeśli chodzi o formę, a także to, iż zarówno Bruno, jak i Ricardo, nie mogą być pewni miejsca w wyjściowej „szóstce”.

– Polska to drużyna, której siła ataku opiera się na Bartoszu Kurku i Zbigniewie Bartmanie, ale w rzeczywistości składa się ona z dwunastu zawodników, prezentujących wysoki, równy poziom – mówił Santilli, dodając że potencjał i forma biało-czerwonych wciąż rosną. Według szkoleniowca Iskry Odińcowo reprezentacja Polski niezwykle dojrzała i latem tego roku prezentowała najładniejszą dla oka siatkówkę, zasłużenie triumfując w Lidze Światowej.

Jako kolejną drużynę Roberto Santilli wymienił reprezentację Stanów Zjednoczonych. Według niego zespołu tego nie należy lekceważyć, nawet pomimo faktu, iż jego grą nie dyryguje już Lloy Ball, który „robił różnicę”. Włoch podkreślił, iż dużą siłą ekipy Alana Knipe’a jest siła fizyczna i atak – na przyjęciu bowiem gra duet Matthew Anderson-Sean Rooney, w obliczu czego dysponujący lepszym przyjęciem William Priddy nie znalazł miejsca w wyjściowym składzie. Ponadto Amerykanie nie dość, że są obrońcami tytułu, to nie boją się presji.Wśród faworytów Włocha znaleźli się także Rosjanie. – To zespół z potężnym potencjałem. Grają co prawda bardziej siłowo, ale widać w tym coraz więcej ekspresji. Wszyscy czekamy na to, by zobaczyć czy uda im się sprostać presji związanej z igrzyskami olimpijskimi. Tym bardziej, że z trzech ostatnich imprez zawsze przywozili medal – podkreślił Santilli.

– Last, but not least, Włosi, którzy teraz są zespołem dojrzałym – mówił były trener Jastrzębskiego Węgla. Włoch dodał też, że potencjał fizyczny i niezwykła determinacja jego rodaków sprawiają, iż będą oni się liczyć w walce o medale. Pomocne będzie również doświadczenie niektórych zawodników.

Roberto Santilli uważa, że dwa pierwsze miejsca z czterech premiowanych wyjściem do fazy pucharowej w grupie A przypadną Polsce i Włochom, a o dwa kolejne powalczą Bułgaria, Argentyna i Australia. – Argentyńczycy podczas Ligi Światowej udowodnili, że nie są już anonimowymi zawodnikami, a bardzo utalentowaną drużyną. Nadszedł wreszcie czas, by przestać mówić o nich jako o zespole młodych graczy. Wokół Bułgarów jest mnóstwo kontrowersji, da drużyna boryka się z wieloma problemami, choćby z tym, że do Londynu przylecieli bez najlepszego zawodnika, Mateja Kazijskiego i bez Andreja Żekowa. Australia zaś to młoda drużyna z kilkoma ciekawymi siatkarzami w składzie, jak choćby jej kapitan i zarazem najbardziej doświadczony gracz, Igor Yudin. Jeśli zaś chodzi o grupę B, to poza Tunezją znalazły się w niej bardzo wyrównane ekipy. O Rosji, Brazylii czy USA była już mowa. Jest jeszcze Serbia, która zdobyciu mistrzostwa Europy i odejściu Ivana Miljkovicia stara się utrzymać wysoki poziom gry, mimo iż nie jest to prostą sprawą. Są też Niemcy z nowym trenerem, Vitalem Heynenem, który odegrał ważną rolę w stworzeniu nowej, silnej grupy i Gyorgy Grozer – ich siła napędowa. Wydaje się, że po dobrym występie w Lidze Światowej są gotowi do walki o wysokie cele także podczas igrzysk – zakończył Stantilli.

źródło: inf. własna, volleyball.it

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-07-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved