Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Traktat o równouprawnieniu wśród sędziów siatkarskich

Traktat o równouprawnieniu wśród sędziów siatkarskich

fot. archiwum

Równouprawnienie w sędziowaniu imprez krajowych i międzynarodowych - to jeden z celów, jakie postawiła sobie Europejska Federacja Siatkówki. Niedawno na język polski przetłumaczona została publikacja na temat udziału kobiet w sędziowaniu meczów.

Po zakończonych igrzyskach olimpijskich w Pekinie władze FIVB i CEV podjęły decyzje o zamiarze zwiększenia udziału kobiet w sędziowaniu spotkań międzynarodowych. Jizhong Wei i Andre Mayer oświadczyli, że promowanie sędzin i zwiększenie dla nich liczby nominacji to główne cele rozwoju w siatkówce. Pojawił się pomysł organizacji seminarium dla sędzin międzynarodowych, by podczas dyskusji poznać problemy, które napotykają sędziny. Do tej pory w Europie panie spotkały się na dwóch takich seminariach – w Rzymie w 2010 oraz rok później w Montreux. – Integracja i promocja sędzin to nasz wspólny cel, który sobie stawiamy razem z FIVB i zamierzamy kontynuować wspólne przedsięwzięcie w najbliższej przyszłości, wychodząc z założenia, że sędziny mogą przyczynić się do rozwoju naszej dyscypliny sportu w Europie i na świecie – mówi szef CEV, Andre Meyer. – Nierówność płci jest częstym zjawiskiem w sporcie. Większość wiodących i wpływowych pozycji zajmują mężczyźni. Oficjalne deklaracje dążące do wyrównania podziału płci to pierwszy ważny krok, a Europejska Konfederacja Siatkówki zobligowała się do zwiększenia ilości nominacji dla sędzin. Udowodnimy, że podjęliśmy właściwą decyzję – przekonuje wykładowca na uniwersytecie w Bernie i psycholog sportowy, dr Roland Seiler.

Europejskie Seminaria dla Sędzin Piłki Siatkowej i Plażowej odniosły olbrzymi sukces. CEV zaoferował unikalną platformę międzynarodową dla sędzin w celu przedyskutowania ich problemów oraz znalezienia innowacyjnych i praktycznych rozwiązań. Na świecie CEV jest pierwszą międzynarodową sportową organizacją wkładającą wiele wysiłku w promowanie kobiet i traktowanie poważnie ich problemów. Szef CEV Andre Meyer dostarcza znakomitej struktury międzynarodowej i ogromnego wsparcia w ułatwianiu tego procesu. Strategie wciąż muszą być udoskonalane, aby zwiększyć reprezentację kobiet tymczasowo jak również długofalowo. Ten projekt i poświęcenie CEV już pokazały pierwsze pozytywne efekty. Przykładem niech będzie mecz finałowy mistrzostw Europy kobiet w 2009 r. Wówczas w rozgrywanym w Łodzi spotkaniu pomiędzy reprezentacjami Holandii i Włoch na słupku stanęła Serbka, Zorica Bjelica, a drugim arbitrem była Hiszpanka, Susana Rodriguez.

Zobacz więcej:
Udział kobiet w sędziowaniu zawodów międzynarodowych w piłce siatkowej i siatkówce plażowej w Europie 

źródło: inf. własna, sedziowie.pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-07-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved