Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Klagenfurt: Finał dla Holendrów

WT Klagenfurt: Finał dla Holendrów

Turniej w Klagenfurcie to już historia. Najlepsze wspomnienia z Austrii wywiezie holenderski duet - Nummerdor/Schuil. Europejczycy w wielkim finale pokonali Brazylijczyków - Pedro/Marcio Araujo. Medale brązowe powędrowały w ręce Gibba i Rosenthala.

Pierwsze spotkanie półfinałowe to starcie europejskiej i amerykańskiej siatkówki. W pojedynku Nummerdor/Schuil oraz Gibb/Rosenthal lepsi okazali się reprezentanci Starego Kontynentu. Holendrzy wygrali spotkanie po trzech setach walki i w nagrodę awansowali do wielkiego finału. Pierwsza partia nie zapowiadała jednak takiego rozstrzygnięcia. Bardzo szybko inicjatywę na boisku przejęli Gibb i Rosenthal. Rozstawiony z numerem 2. duet ze Stanów Zjednoczonych kontrolował przebieg wydarzeń na piasku i rozbił rywali w premierowej partii, pozwalając im ugrać zaledwie 13 „oczek”. Taka sytuacja była swoistym zimnym prysznicem dla Holendrów. Co prawda rywale nadal prezentowali wysoki poziom, jednakże bardziej skuteczna gra duetu Nummerdor/Schuil pozwoliła licznie zgromadzonym kibicom obserwować interesujące spotkanie. W końcówce drugiego seta więcej „zimnej krwi” zachowali siatkarze z Europy, którzy wygrali partię 21:19 i doprowadzili do tie-breaka. Decydująca odsłona meczu to zacięta walka o każdy punkt. O zwycięstwie jednej bądź drugiej pary musiała zadecydować gra na przewagi. Podobnie jak w drugim secie, „nerwami ze stali” wykazali się „Pomarańczowi” i to oni mogli cieszyć się z triumfu w tie-breaku 16:14 i w całym spotkaniu 2:1.

Nummerdor/Schuil NED [8] – Gibb/Rosenthal USA [1] 2:1
(13:21, 21:19, 16:14)

Również drugi pojedynek w ramach 1/2 finału przyniósł wiele emocji. Spotkały się w nim aktualni mistrzowie olimpijscy – Rogers/Dalhausser oraz Brazylijczycy – Pedro/Marcio Araujo. Mecz, podobnie jak poprzedni, również musiał rozstrzygnąć się w tie-breaku, a ze zwycięstwa mogli cieszyć się popularni „Kanarkowi”. Inauguracyjny set był tylko dla kibiców o mocnych nerwach. Zapewne wielu sympatyków zarówno pary z USA, a także z Brazylii mogło pozbyć się paznokci po niezwykle zaciętej końcówce. Zespoły nie potrafiły długo zdobyć dwóch punktów przewagi, które gwarantowały wygranie seta. Ostatecznie, jako pierwsi uczynili to Pedro i Marcio Araujo, którzy wygrali tym samym premierową partię 25:23. W kolejnej odsłonie meczu przez długi okres czasu wynik oscylował wokół remisu. Dopiero w końcowym fragmencie seta wyższy bieg „wrzucili” mistrzowie olimpijscy z Pekinu. Udało się im wypracować czteropunktowe prowadzenie, które utrzymali do ostatnich piłek (21:17). Tie-break to powrót do lepszej gry Brazylijczyków. Co prawda Rogers i Dalhausser szybko objęli prowadzenie 3:1, ale pięć kolejnych „oczek” padło łupem przeciwników. Kilka punktów w zapasie pozwoliło Canarinhos kontrolować to, co działo się na austriackiej plaży. Siatkarze z Ameryki Północnej próbowali odrabiać straty, ale rywale prowadzenia nie wypuścili do końca, wygrywając 15:10 i awansując tym samym do finału.

Pedro/Marcio Araujo BRA [7] – Rogers/Dalhausser USA [2] 2:1
(25:23, 17:21, 15:10)

Przed spotkaniem o najniższy stopień podium powtórzyła się sytuacja z finałowych rozgrywek pań w Klagenfurcie. Wówczas spotkanie walkowerem oddały reprezentantki Chin – Xue/Zhang Xi. W turnieju męskim podobnie postąpili Rogers i Dalhausser. Aktualni mistrzowie olimpijscy nie przystąpili do meczu o brązowy medal. Tym samym trzecie miejsce w turnieju zajęli Gibb i Rosenthal. Dla kibiców nie była to dobra wiadomość, gdyż spotkanie dwóch par ze Stanów Zjednoczonych zapowiadało się niezwykle interesująco.

Tradycji musiało stać się zadość. Podobnie jak finał kobiecy, również męski rozstrzygnął się po rozgrywce tie-breakowej. Zwycięsko z tej walki wyszli reprezentanci Holandii – Nummerdor/Schuil. Rozstawiona z numerem 8. para pokonała Brazylijczyków Pedro/Marcio Araujo. Warto przypomnieć, że ten sam holenderski duet uległ przed tygodniem, w spotkaniu o brązowy medal w Berlinie, polskiej parze Fijałek/Prudel.

Mecz finałowy w pierwszych dwóch partiach nie był zaciętym widowiskiem. Duety wygrywały seta z wysoką przewagą, a wyrównanej walki było w nich jak na lekarstwo. Co prawda premierowa partia rozpoczęła się od zaciętej batalii, ale taki stan rzeczy nie utrzymywał się długo. W miarę rozwoju sytuacji zdecydowaną przewagę osiągnęli Brazylijczycy, którzy rozgromili przeciwników (21:13). W drugiej odsłonie meczu sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Tym razem to holenderska para rozdawała karty na boisku. Pedro i Marcio Araujo nie przypominali już duetu, który w pierwszym secie gromił rywali, co więcej, w tym przypadku sami musieli przełknąć mocną gorycz porażki (12:21). Będący na fali Nummerdor i Schuil również tie-breaka rozpoczęli z wysokiego C. Dość szybko zbudowali bezpieczne, trzypunktowe prowadzenie. Kiedy Holendrzy prowadzili 10:6, wydawało się, że losy meczu są już rozstrzygnięte. Rywale nie przyjmowali jednak takich argumentów do wiadomości i dzielnie walczyli o odrobienie strat (13:14). Mimo to przeciwnicy wykorzystali drugiego meczbola i zakończyli spotkanie, po czterdziestu ośmiu minutach, na swoją korzyść (15:13).

Nummerdor/Schuil NED [8] – Pedro/Marcio Araujo BRA [7] 2:1
(14:21, 21:12, 15:13)