Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Zwycięstwo Polaków nad Iranem w Memoriale Huberta Wagnera

Zwycięstwo Polaków nad Iranem w Memoriale Huberta Wagnera

Reprezentacja Polski pokonała Iran 3:0 w drugim meczu Memoriału Huberta Wagnera. Rywale Polaków jedynie pierwszym secie stawili opór. Mecz ten był rewanżem za porażkę biało-czerwonych z Iranem podczas Pucharu Świata.

Rywale tanio skóry nie sprzedali

Trener Anastasi dokonał kilku zmian w swojej „żelaznej szóstce". Na boisku w Zielonej Górze pojawili się Jakub Jarosz i Michał Kubiak. Od początku zagrał również kontuzjowany w ostatnich dniach Marcin Możdżonek. Spotkanie nie rozpoczęło się po myśli triumfatorów Ligi Światowej 2012. Rywale nie przestraszyli się polskiego zespołu i po ataku w antenkę Jakuba Jarosza prowadzili 5:2. Wówczas o przerwę poprosił Andrea Anastasi. Od tego momentu gra biało-czerwonych uległa poprawie. Dobra gra na środku siatki Piotra Nowakowskiego pozwoliła częściowo zredukować straty (6:8). W pierwszym fragmencie seta w polskim zespole nie funkcjonował blok. Zmieniło się to od stanu 9:12. Kilka udanych „czap" pozwoliło Polakom nie tylko odrobić straty, ale wyjść na prowadzenie (15:14). Końcówka premierowej partii to zacięta walka. Gospodarze prowadzili 19:17, ale Irańczycy zdołali wyrównać (23:23). Ostatnie akcje seta to jednak show polskiego bloku. Dwa udane zagrania w tym elemencie pozwoliły Polakom wygrać pierwszą partię 26:24.

Siatkarki roller coaster

Zwrotami akcji, jakie wydarzyły się w drugiej partii, można by było obdarzyć kilka innych pojedynków siatkarskich. Podopieczni Andrei Anastasiego szybko odskoczyli na dwupunktowe prowadzenie (3:1), by po chwili przegrywać 3:5. W polskim zespole szwankowało przyjęcie zagrywki. Największe problemy miał z tym elementem Michał Kubiak (4:7). Wystarczyło jednak kilka błędów własnych przeciwników, by na przerwie technicznej to biało-czerwoni prowadzili 8:7. Po powrocie na parkiet następowały kolejne zwroty akcji. Goście mieli w zapasie dwa „oczka" (10:8), ale po ataku na kontrze Bartosza Kurka przegrywali już 11:13. Od tego momentu na parkiecie zaczęła uwidaczniać się coraz większa przewaga srebrnych medalistów Pucharu Świata. Siatkarze z Azji popełniali również coraz więcej błędów własnych, co nie pozostawało bez wpływu na wynik (16:20). Zawodnicy znad Wisły przewagę utrzymali do końca seta, tym razem pewnie triumfując w nim 25:20.

Rewanż za Puchar Świata w pełni udany

Dziesięciominutowa przerwa po drugiej partii, która stała się już tradycją w polskich halach, nie wybiła z rytmu naszych reprezentantów. Co prawda początek seta przebiegał w myśl zasady punkt za punkt (2:2), ale z biegiem czasu przewagę uzyskiwali polscy siatkarze. Udany atak ze środka i blok Piotra Nowakowskiego pozwolił im prowadzić 5:3, ale przeciwnicy do pierwszej przerwy technicznej zredukowali stratę o jedno „oczko" (7:8). Azjaci nie zamierzali się poddawać i ambitnie walczyli o każdy punkt, jednakże od stanu 10:10 kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie przejęli biało-czerwoni. Skuteczne ataki z lewego skrzydła Michała Kubiaka i błędy rywali pozwoliły reprezentacji Polski prowadzić czterema punktami (15:11). Trzecia partia toczyła się w nieco sennej atmosferze. Obydwa zespoły nie forsowały tempa, jednakże gospodarze punkt po punkcie zbliżali się do wygrania całego meczu (18:13, 21:15). W końcówce Irańczycy częściowo zbliżyli się do polskiego zespołu, ale ostatnie słowo w trzecim secie i całym pojedynku należało do Polaków. Kropkę nad „i", atakiem z szóstej strefy postawił Bartosz Kurek (25:22). Reprezentacja Polski odniosła tym samym pierwsze zwycięstwo w X Memoriale Huberta Jerzego Wagnera i uczyniła kolejny krok w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Londynie.

Polska – Iran 3:0
(26:24, 25:20, 25:22)

Polska: Żygadło, Jarosz, Kurek, Nowakowski, Kubiak, Ignaczak (libero) oraz Ruciak i Kosok
Iran: Nadi, Lakrani, Mousavi, Mirzajanpour, Ghafour, Kamalvand, Zarif (libero) oraz Mahmoudi i Mahdavi