Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Memoriał Huberta Wagnera – turniej inny niż wszystkie

Memoriał Huberta Wagnera – turniej inny niż wszystkie

fot. archiwum

Wielkimi krokami zbliża się X już edycja Memoriału Huberta Wagnera. Nie bez powodu nazywana przez media wyjątkową. W tym roku mija dokładnie 10 lat, od kiedy został rozegrany pierwszy mecz tego towarzyskiego turnieju.

Gwoli przypomnienia: memoriał ku czci wielkiego polskiego trenera – Huberta Jerzego Wagnera – miał być rodzajem corocznych przygotowań naszych siatkarzy, wydarzeniem sezonu reprezentacyjnego, rozgrywanym na dwa tygodnie przed najważniejszą imprezą siatkarską sezonu. I tak jest do chwili obecnej. Z roku na rok prestiż tego turnieju wzrasta, a chęć uczestnictwa wyraża coraz więcej coraz lepszych zespołów. Memoriał jest znakomitą okazją do sparingów z najlepszymi drużynami. Gościły już na nim reprezentacje z całego świata, i co najważniejsze – z czołówki rankingu FIVB, m.in.: Brazylia, Rosja, Włochy, Kuba oraz wiele innych np. Czechy czy Holandia.

Turniej przez kilka pierwszych lat rozgrywany był w Olsztynie, lecz wraz z rosnącą popularnością tego sportu zapadła decyzja o corocznej zmianie miejsca rozgrywek. Memoriał gościł już w Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi. W tym roku natomiast zawita do Zielonej Góry. Z wypowiedzi siatkarzy wnioskować możemy, że tamtejszy obiekt, choć mały (hala mieści 5 tys. kibiców), jest świetnie przygotowany na takie wydarzenie i z pewnością sprawdzi się jako miejsce organizacji takich zawodów.

Polacy często stawali na najwyższym stopniu podium i tylko raz zostali poza nim. W zeszłym sezonie zajęliśmy ostatnie miejsce, rywalizując z drużynami Włoch, Rosji i Czech. Na otarcie łez zdobyliśmy jednak brąz Ligi Światowej, srebro podczas Pucharu Świata i wywalczyliśmy kwalifikację na tegoroczne igrzyska olimpijskie. Memoriał z roku 2011 zatem możemy oficjalnie puścić w niepamięć.Tegorocznych emocji dostarczać będą natomiast drużyny z Argentyny, Niemiec, Iranu i oczywiście Polski. Podczas weekendu w Zielonej Górze (20-22 lipca) drużyny rozegrają po trzy mecze. Memoriał ten jest szczególnym wydarzeniem również ze względu na rok olimpijski. Tydzień po zakończeniu turnieju rozpoczynają się igrzyska i zmagania naszych siatkarzy śledzić będziemy z wypiekami na twarzy, więc memoriał jest ostatnią szansą na sprawdzenie możliwości naszej drużyny. – Jest to kolejny etap w budowaniu tej formy na igrzyska. Będziemy chcieli zagrać jak najlepiej. Przede wszystkim wiem, że będziemy ciężko trenować, bo to, można powiedzieć, ostatni gwizdek, żeby tę formę już „dokręcić” i doszlifować – mówi przyjmujący polskiej reprezentacji Michał Winiarski. Dlatego też niezwykle cieszy fakt, że jednym z gości jest reprezentacja Argentyny – nasz rywal w grupie na igrzyskach. – Obsada tego turnieju jest taka, na ile pozwoliły możliwości. Są dwa zespoły, które jadą na igrzyska olimpijskie do Londynu, są to Niemcy i Argentyna, którą mamy w grupie, dlatego fajnie będzie z nimi grać taki mecz – mówi atakujący Zbigniew Bartman. Mecz z pewnością przysporzy wielu wrażeń i pomoże naszym chłopakom rozgryźć przeciwnika oraz da przedsmak zmagań w Londynie. Prawdopodobnie z tego powodu mecz między tymi zespołami rozegrany zostanie w niedzielę, tuż przed dekoracją zwycięzców, zgodnie z zasadą wisienki na torcie. Warto również dodać, że zespół Niemiec wydaje się być równie ciekawym przeciwnikiem nie tylko ze względu na coraz lepszy poziom gry reprezentowany choćby podczas tegorocznej Ligi Światowej. Niemcy są bowiem prawdopodobnym rywalem podopiecznych Andrei Anastasiego w ćwierćfinałach igrzysk olimpijskich.

O wielkiej popularności Memoriału Wagnera w tym roku świadczy absolutny brak wolnych miejsc na mecze podczas turnieju. Bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki i to w okamgnieniu. Nawet bilety możliwe do wygrania w konkursach szybko powędrowały już do wybrańców, a pozostali mogą liczyć jedynie na cud i dostawki. Kibicie zadeklarowali przyjazd z całej Polski, od morza po Tatry, co czyni turniej jeszcze bardziej niebywałym wydarzeniem. Możemy być pewni, że po raz kolejny hala wypełni się po brzegi biało-czerwonymi barwami, a zebrani kibice zaśpiewają dumnie Mazurka Dąbrowskiego.

Jest też inny czynnik, który jest najważniejszy – nasi siatkarze zdobyli złoto w Lidze Światowej. Pierwszy raz w historii stanęli, dosłownie „dosyć przewrotnie” (jeśli ktoś widział dekorację, to wie, o czym mówię), na podium. Prócz tej nieprawdopodobnej chwili szczęścia polska reprezentacja piłki siatkowej trafiła wreszcie do ścisłej światowej czołówki. Obecnie figurujemy jako trzecia najlepsza reprezentacja na świecie. Depczemy po piętach Brazylii i Rosji i depczemy całkiem dobrze, bo eksperci tego sportu już teraz zwiastują naszą dekadę w siatkówce. To niezwykle wzbogaca tegoroczny Memoriał Wagnera. Drużyny Argentyny, Iranu i Niemiec mają trudne, ale i ambitne zadanie – znaleźć sposób na naszych chłopaków, bo przecież pokonać mistrzów Ligi Światowej to nie lada wyczyn. Na podium nie stają byle jacy zawodnicy, ale tylko ci najlepsi. Nie znaczy to oczywiście, że już mianowaliśmy się faworytem tej imprezy, spoczywamy na laurach i pędzimy do Londynu. Jak mówią sami siatkarze: sport to bardzo zmienna dziedzina i w jednej chwili wszystko może się odwrócić. Na szczęście nasza reprezentacja obiecuje nam 100% swojej formy i zaciętą walkę.

X Memoriał Wagnera zapowiada się niezwykle. Dziesięciolecie, zbliżające się igrzyska olimpijskie, a przede wszystkim dokonania naszych siatkarzy podczas ostatnich wielkich imprez siatkarskich. Forma naszych zawodników zachwyca, podziw wzbudza determinacja i wola walki na boisku. Możemy być pewni, że takich emocji będzie w Zielonej Górze jeszcze więcej. Nie sposób jednak uniknąć wątpliwości. Pojawiają się pytania. Czy forma się utrzyma? Czy nasi siatkarze wytrzymają presję i wielkie nadzieje, jakie pokłada w nich biało-czerwony naród? Czy może napompowaliśmy zbyt wielki balon? Przekonamy się o tym już w weekend.

Terminarz X Memoriału Huberta Jerzego Wagnera:
20.07.2012 r. (piątek):
Niemcy – Argentyna godz. 18.00
Polska – Iran godz. 20.30
21.07.2012 r. (sobota):
Argentyna – Iran godz. 14.00
Polska – Niemcy godz. 16.30
22.07.2012 r. (niedziela):
Niemcy – Iran godz. 14.00
Polska – Argentyna godz. 16.30

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-07-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved