Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Polskie podium w Akademickich Mistrzostwach Europy w Cordobie

Polskie podium w Akademickich Mistrzostwach Europy w Cordobie

fot. archiwum

Srebrne medale Akademickich Mistrzostw Europy EUSA GAMES 2012 w plażówce przywiozą z Cordoby Sylwia Pilarek i Aneta Gancarczyk. Polki po ciężkim turnieju uległy w finale Czeszkom. Brązowe krążki zawisły natomiast na szyjach Aleksandry Filip i Izabeli Soi.

W turnieju siatkówki plażowej kobiet rozgrywanych w Hiszpanii Akademickich Mistrzostw Europy wystartowały trzy polskie duety: Filip/Soja, Pilarek/Gancarczyk i Theis/Luftner. Polki, choć ze zmiennym szczęściem, od samego początku spisywały się w całych zawodach bardzo dobrze. Całe mistrzostwa rozpoczęły się od rundy grupowej, po której polskie zespoły zagrały w turnieju głównym.

Pierwsze na boiska zawodów głównych w Cordobie wybiegły reprezentantki uczelni z Gdyni, Aleksandra Theis i Sandra Luftner. Polki pokonały w swoim pierwszym pojedynku duet reprezentujący barwy Uniwersytetu w Porto po trzysetowym pojedynku. Po nich na boisku pojawiły się Aleksandra Filip i Izabela Soja, które zmierzyły się z Cypryjkami. Rywalki nie miały zbyt wiele do powiedzenia i uległy naszym reprezentantkom w dwóch odsłonach. Wygraną w pierwszym meczu odniosły również Sylwia Pilarek i Aneta Gancarczyk, wszystko za sprawą walkowera ze strony siatkarek z Albanii.

Dla duetu Theis/Luftner schody zaczęły się w kolejnej rundzie, w której Polki trafiły na reprezentantki uczelni z Malagi. Dobrze dysponowane przeciwniczki zdołały w tie-breaku rozstrzygnąć spotkanie na własną korzyść i tym samym dalsza droga polskich siatkarek do medali wiodła z drugiej strony drabinki turniejowej. W niej Polki najpierw trafiły na Chorwatki, które pokonały dość łatwo w dwóch odsłonach. W kolejnym starciu trafiły na Turczynki, które wcześniej uległy duetowi Filip/Soja. Tym razem turecka dwójka również okazała się słabsza od teamu biało-czerwonych, który rozstrzygnął spotkanie w tie-breaku. Tym samym Theis i Luftner trafiły w kolejnej rundzie na parę Pilarek/Gancarczyk, bowiem wcześniej Pilarek/Gancarczyk po wygranej w drugiej rundzie z Holenderkami (2:0), w kolejnym spotkaniu po trzysetowej walce uległy akademickim plażowiczkom z Pragi. W tym pojedynku lepsze okazały się dużo bardziej doświadczone w rozgrywkach międzynarodowych siatkarki z Warszawy, wygrywając spotkanie w dwóch odsłonach.Podobnie sytuacja miała się z duetem katowickim Filip/Soja. Polki pokonały w drugim swoim spotkaniu Turczynki, a w kolejnej rundzie trafiły na silne Hiszpanki z Malagi, które pokonały drugi nasz polski duet. Po drugiej stronie drabinki reprezentantki katowickiego AWF-u nie miały większego problemu z pokonaniem dwójki z Wiednia. Po dwusetowym starciu Polki awansowały dalej, gdzie trafiły na silne Czeszki. Niestety, reprezentantki naszych południowych sąsiadów okazały się za silne i to one awansowały do finału. Z kolei siatkarkom z Malagi w kolejnym pojedynku, tj. pierwszym półfinale, nie udało się pokonać trzeciego polskiego duetu – Pilarek/Gancarczyk. Polki pokonały hiszpańskie rywalki i tym samym stanęły przed szansą gry o złoty medal.

W finałowym starciu naprzeciwko polskich siatkarek stanęły Czeszki, które już wcześniej pokonały nasz duet 2:1. Tym razem Sylwii Pilarek i Anecie Gancarczyk również nie udało się rozstrzygnąć spotkania na własną korzyść i Polki przegrały je w stosunku 0:2. W meczu o brązowy medal zagrały natomiast Aleksandra Filip i Izabela Soja, którym udało się wreszcie pokonać silny zespół z Malagi i to po dość szybkim meczu 2:0. Hiszpanki, które w całym turnieju radziły sobie wyśmienicie, ostatecznie zostały bez medalu, natomiast Polska miała swoje przedstawicielki na dwóch stopniach podium.

Wyniki meczów turnieju głównego Polek:
Uniwersytet Porto – Theis/Luftner 1:2
(21:18, 13:21, 13:15)
Filip/Soja – Uniwersytet Cypr 2:0
(21:13, 21:10)
Pilarek/Gancarczyk – Uniwersytet Tirana 2:0
(21:0, 21:0)
Uniwersytet Malaga – Theis/Luftner 2:1
(21:13, 15:21, 15:11)
Filip/Soja – Uniwersytet Gazi 2:0
(21:13, 21:10)
Pilarek/Gancarczyk – Uniwersytet Rotterdam 2:0
(21:12, 21:5)
Uniwersytet Zagrzeb – Theis/Luftner 0:2
(11:21, 16:21)
Uniwersytet Malaga – Filip/Soja 2:0
(21:19, 21:19)
Pilarek/Gancarczyk – Uniwersytet Praga 1:2
(22:24, 21:17, 13:15)
Uniwersytet Gazi – Theis/Luftner 1:2
(20:22, 21:12, 5:15)
Theis/Luftner – Pilarek/Gancarczyk 0:2
(10:21, 16:21)
Uniwersytet Malaga – Pilarek/Gancarczyk 0:2
(17:21, 18:21)
Uniwersytet Praga – Filip/Soja 2:1
(19:21, 21:15, 15:5)

mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Malaga – Filip/Soja 0:2
(11:21, 15:21)

finał:
Uniwersytet Praga – Pilarek/Gancarczyk 2:0
(21:13, 21:14)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved