Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Puchar Jelcyna: Polki ugrały pierwszego seta na turnieju

Puchar Jelcyna: Polki ugrały pierwszego seta na turnieju

Tegorocznego bardzo silnie obsadzonego turnieju o Puchar Jelcyna reprezentacja Polski siatkarek nie będzie wspominać zbyt dobrze. Biało-czerwone zdołały zwyciężyć tylko w jednej partii. Na zakończenie rywalizacji uległy Kubankom.

Zagrywka rywalek budzi postrach

Ostatnie spotkanie dla obu zespołów w turnieju rozpoczęło się lepiej dla biało-czerwonych, które po skutecznym bloku prowadziły 3:1. Taką też przewagę udało się utrzymać do pierwszej przerwy technicznej, na którą zespoły sprowadził udany atak Kingi Kasprzak. Po powrocie na parkiet dobra passa polskiej drużyny została przerwana. Rywalki znacznie poprawiły grę w bloku i polu serwisowym, co szybko znalazło swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników (11:8). Nieskuteczne zbicia Kingi Kasprzak i Aleksandry Wójcik powiększyły przewagę reprezentantek Kuby (16:11). Polki próbowały jeszcze podjąć wyrównaną walkę z rywalkami. Udało się im zmniejszyć stratę do trzech „oczek” (19:22), ale końcówka należała już do znacznie bardziej doświadczonych przeciwniczek (25:19).

Gdyby set trwał do pierwszej przerwy technicznej…

Po raz kolejny w tegorocznym turnieju w Jekaterynburgu podopieczne Alojzego Świderka dobrze prezentowały się w pierwszym fragmencie seta. Niestety, z punktu widzenia biało-czerwonych, udana passa trwała tylko do pierwszej przerwy technicznej. Polki traciły wówczas do rywalek tylko punkt (7:8). Jednak był to ostatni wyrównany moment w drugiej partii. Dwukrotny blok na Ewelinie Sieczce i błędy własne polskiego zespołu spowodowały, że rywalki w mgnieniu oka zbudowały sześciopunktowe prowadzenie (16:10). Trener Świderek próbował ratować sytuację, prosząc o przerwy na żądanie. Słowa szkoleniowca nie przyniosły jednak korzystnego rezultatu, gdyż jego podopieczne nie były w stanie odwrócić losów seta. Do końca partii na parkiecie dominowały Kubanki, które po nieudanym przyjęciu Aleksandry Wójcik triumfowały 25:14.

Historyczna partia dla biało-czerwonych

Polskie siatkarki wygrały pierwszego seta w tegorocznym turnieju o puchar Borysa Jelcyna. Pierwsze piłki trzeciej odsłony meczu nie wskazywały jednak, że takie rozwiązanie jest możliwe. Bardzo dobra dyspozycja w polu serwisowym Any Cleger pozwoliła rywalkom wypracować czteropunktowe prowadzenie (8:4). Jednakże skuteczne ataki Kingi Kasprzak, Eweliny Sieczki czy Mai Tokarskiej pozwoliły zmniejszyć straty do jednego „oczka” (8:9). Gdy w pomarańczowe pole nie trafiła Yoana Palacios, to biało-czerwone prowadziły 11:10. Minimalną przewagę, z krótkimi przerwami, udało się utrzymać aż do stanu 19:18. Wówczas po stronie drużyny z Ameryki Środkowej pojawiły się duże problemy z przyjęciem zagrywki. Skrupulatnie wykorzystały to siatkarki znad Wisły, pewnie wygrywając trzeciego seta 25:20.

Siatkarski roller coaster

Zwrotami akcji, jakie wydarzyły się w czwartej partii niedzielnego pojedynku, można byłoby obdarzyć kilka innych spotkań siatkarskich. Podrażnione porażką w poprzedniej odsłonie reprezentantki Kuby, kolejną rozpoczęły z dużym animuszem. Dobra gra Any Cleger i Aleny Rojas pozwoliła uczestniczkom finału World Grand Prix 2012 prowadzić 8:2. Polki nie potrafiły znaleźć recepty, jak zatrzymać przeciwniczki, aż do stanu 8:14. Wówczas w grze polskiego zespołu nastąpił przełom. Siatkarki znad Wisły, wykorzystując problemy Kubanek z przyjęciem zagrywki, punkt po punkcie odrabiały straty. Po skutecznym bloku i udanym ataku Mai Tokarskiej to biało-czerwone prowadziły 16:15. Jednak był to ostatni pozytywny moment dla polskich siatkarek w tym secie. Po drugiej przerwie technicznej nastąpił kolejny zwrot akcji. Kubanki, korzystając z błędów przeciwniczek, wypracowały trzypunktową przewagę (20:17). Okazała się ona wystarczająca do pewnego zwycięstwa w secie. Podopieczne Juana Carlosa Rodrigueza triumfowały w czwartej partii 25:21 i całym meczu 3:1.

0-4 w zwycięstwach i 1-12 w setach

Tak przedstawia się bilans polskiego zespołu po towarzyskim turnieju w Rosji. Polki poniosły porażki odpowiednio z Rosjankami, Brazylijkami, Włoszkami i Kubankami. Przed wyjazdem podopiecznych Alojzego Świderka, znając skład kadry, trudno było liczyć na rozwinięcie się innego scenariusza. Biało-czerwone, mimo porażek, kilkakrotnie pokazały dobrą, ładną dla oka siatkówkę. Miejmy nadzieję, że doświadczenie zdobyte tutaj, zaprocentuje w przyszłości. Dla młodych siatkarek, które w przyszłości mają stanowić o sile polskiej kadry, spotkanie z tak utytułowanymi zespołami może okazać się bezcenne.

Polska – Kuba 1:3
(19:25, 14:25, 25:20, 21:25)

Polska: Wójcik, Sieczka, Kasprzak, Tokarska, Kąkolewska, Wołosz, Strasz (libero) oraz Czyżnielewska, Sikorska, Tobiasz i Chojnacka
Kuba: Santos, Rojas, Palacios, Salas, Cleger, Silva, Borell (libero)