Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Puchar Jelcyna: Polki walczyły, lecz bez skutku

Puchar Jelcyna: Polki walczyły, lecz bez skutku

Nie najlepsza passa polskich siatkarek trwa. Po bolesnej porażce z Rosjankami, dziś podopieczne Alojzego Świderka musiały uznać wyższość Włoszek. W każdym z setów Polki dzielnie walczyły i miały szanse na wygraną, końcówki jednak należały do ich rywalek.

Po dwóch gładkich porażkach z drużyną Rosji i Brazylii, biało-czerwone w trzecim dniu turnieju zmierzyły się z reprezentacją Włoch. Rywalki, przygotowujące się do igrzysk olimpijskich, przyjechały na turniej niemal w najmocniejszym składzie. Dla biało-czerwonych, grających w odmłodzonym zestawieniu, była to kolejna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności na tle najlepszych. Warto jednak podkreślić, że trener Barbolini nie wystawił dzisiaj w wyjściowej szóstce wszystkich swoich najmocniejszych zawodniczek.

Włoszki jak wytrawny bokser

Początek pierwszej partii nie odzwierciedlał różnicy, jaka dzieli obydwa zespoły. Podopieczne Alojzego Świderka, za sprawą dobrej dyspozycji w polu serwisowym Eweliny Sieczki, osiągnęły pięciopunktową przewagę (6:1). Przeciwniczki w miarę upływu czas zaczęły łapać właściwy rytm. Na przerwie technicznej przegrywały 6:8, a po ataku z lewego skrzydła Lucii Bosetti były już na prowadzeniu (10:9). Jednak biało-czerwone, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich pojedynków, nie poddawały się i walczyły o każdy punkt (16:16). Dobre przyjęcie pozwalało Joannie Wołosz gubić blok przeciwniczek. Udane rozegranie swojej koleżanki wykorzystywały Ewelina Sieczka i Aleksandra Wójcik (20:17). W końcówce seta Włoszki, stosując terminologię bokserską, wyczekały silne uderzenia rywalek i ostatecznie same zadały nokautujący cios. Skuteczny blok na Aleksandrze Wójcik pozwolił im, po walce na przewagi, wygrać premierową partię 26:24.

Doświadczenie rywalek bierze górę

Przegrana po walce nie załamała podopiecznych Alojzego Świderka. Reprezentacja Polski kolejną odsłonę meczu, podobnie jak poprzednią, rozpoczęła od prowadzenia. Tym razem wynosiło ono trzy punkty (6:3). Skuteczne zbicie Kingi Kasprzak z prawego skrzydła sprowadziło zespoły na pierwszą przerwę techniczną (8:6). Siatkarki znad Wisły udane akcje przeplatały błędami, co nie pozwalało na zbudowanie zbyt wysokiej przewagi (13:12, 16:15). Po drugiej regulaminowej przerwie na odpoczynek obraz gry był bardzo podobny do pierwszej partii. Biało-czerwone minimalne prowadzenie utrzymywały do stanu 19:18. Udawało się to dzięki atakom ze środka Agnieszki Kąkolewskiej. Jednakże w końcówce inicjatywę przejęły bardziej doświadczone przeciwniczki. Włoszki od stanu 20:20 zdobyły pięć kolejnych „oczek” i również drugiego seta rozstrzygnęły na swoją korzyść (25:20).

Polki bez wygranego seta w turnieju

Początek trzeciej partii ułożył się po myśli podopiecznych Massimo Barboliniego, które szybko odskoczyły na trzy punkty (3:0). Jednakże po chwili na tablicy wynikowej był już remis, a to zasługa skutecznego bloku reprezentacji Polski (3:3). Przy stanie 6:5 dla biało-czerwonych niebezpiecznie przy próbie obrony zderzyły się Valentina Arrighetti i Paola Croce. Pierwsza z wymienionych siatkarek musiała opuścić parkiet, a w jej miejsce pojawiła się Simona Gioli. Ta sytuacja nie wybiła z rytmu Italii, która po pierwszej przerwie technicznej rozpoczęła budowanie przewagi (11:9). Pojedyncze udane akcje polskiego zespołu nie były w stanie zatrzymać rywalek, które z każdą kolejną piłką osiągały coraz większą przewagę na parkiecie (16:13). Biało-czerwone stać było na jeszcze jeden zryw, który pozwolił im doprowadzić do wyrównania (20:20), jednakże ostatnie akcje po raz kolejny przebiegały pod dyktando Włoszek. Skuteczna kiwka Lucii Bosetti zakończyła trzecią odsłonę meczu i cały pojedynek odpowiednio wynikami 25:22 i 3:0 dla przeciwniczek.

Polska – Włochy 0:3
(24:26, 20:25, 22:25)

Polska: Wójcik, Sieczka, Kasprzak, Tokarska, Kąkolewska, Wołosz, Strasz (libero) oraz Chojnacka i Sikorska
Włochy: Bosetti L., Rondon, Barazza, Ortolani, Piccinini, Arrighetti, Croce (libero) oraz Gioli i Bosetti C.