Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE kobiet: Bez emocji w grupie B

LE kobiet: Bez emocji w grupie B

W grupie B Ligi Europejskiej Kobiet rywalizowały dziś ze sobą ekipy Szwajcarii i Turcji oraz Bułgarii i Francji. Oba mecze zakończyły się wynikami 3:0. W pierwszym Turczynki nie dały szans rywalkom, w drugim gładko triumfowały Bułgarki.

Premierowa odsłona pojedynku Szwajcaria – Turcja co prawda lepiej zaczęła się dla Turczynek, to jednak gospodynie aż do stanu do pierwszej przerwy technicznej utrzymywały z nimi kontakt punktowy, po czym nawet na chwilę objęły prowadzenie (9:8 i 10:9). To jednak wszystko, na co było je stać i już po chwili Turczynki miały trzy punkty zapasu (13:10), a o czas zmuszony był poprosić trener Szwajcarek. Na niewiele się to jednak zdało, gdyż tureckie zawodniczki z każdą akcją grały coraz lepiej, powiększając swoje prowadzenie. Turczynki o wiele lepiej spisywały się zwłaszcza w elemencie ataku, popełniały też o wiele mniej błędów własnych, czemu zawdzięczają swoje zwycięstwo. Podobnie przebiegała druga partia, w której reprezentantki Turcji już od pierwszych piłek przejęły kontrolę nad grą i zaczęły dyktować warunki. Trener Szwajcarek próbował się ratować zmianami oraz przerwami na żądanie, lecz jego starania spełzały na niczym. Szwajcarskie zawodniczki w żadnym elemencie nie były w stanie dotrzymać kroku swym rywalkom, dodatkowo prezentując wyjątkowo niską skuteczność w ataku, która wyniosła 14%. Turczynki, w obliczu tak gładkiej wygranej w dwóch poprzednich partiach, do trzeciej przystąpiły wyraźnie rozluźnione. Poskutkowało to tym, że ich przeciwniczki dwukrotnie wyszły na prowadzenie (2:0 i 8:6), lecz z czasem wszystko „wróciło do normy”. Turczynki, nie chcąc przedłużać meczu, wzmocniły zagrywkę i poprawiły grę w ataku, dzięki czemu ich przewaga nad Szwajcarkami wynosiła już sześć, a nawet siedem „oczek” (19:13 i 24:17). W końcówce reprezentantki Szwajcarii odrobiły kilka punktów, lecz tureckie zawodniczki nie zamierzały wypuszczać zwycięstwa z rąk. W przekroju całego spotkania najlepiej spisywała się Ceren Kestirengoz, zdobywczyni osiemnastu punktów, i to właśnie ona, wspólnie z Yurtdagulen, poprowadziła Turczynki do zasłużonej wygranej.

Szwajcaria – Turcja 0:3
(14:25, 8:25, 21:25)

Szwajcaria: Marbach (1), Sirucek (4), Steinemann (4), Shauss (4), Stocker (2), Granvorka (6), Jenny (libero) oraz Bannwart (1), Tschopp (1), Unternahrer (9) i Kuhner (libero)
Turcja: Akman (3), Yurtdagulen (9), Cemberci (4), Altay (7), Dagdelenler (1), Kestirengoz (18), Kayacan (libero) oraz Orge, Durul (4) i Basa (7)

Drugi mecz nie był już aż tak jednostronnym widowiskiem. Bułgarki szybko narzuciły Francuzkom własny rytm gry, obejmując prowadzenie 4:0. Z czasem podopieczne trenera Viala zdołały poprawić swoją grę, niwelując straty (10:10), lecz to bułgarskie zawodniczki wiodły prym nie tylko w ataku, ale i w bloku, bezlitośnie punktując Francuzki (25:16). Podopieczne Marcello Abbondanzy podobnej egzekucji dokonały też w secie numer dwa, kiedy to bez skrupułów wykorzystywały błędy własne i bezradność rywalek w każdym elemencie siatkarskiej sztuki, dokładając do tego dobrą własną grę. Reprezentantki Francji dopiero w trzeciej partii podjęły rękawicę i przez większość seta dzielnie dotrzymywały kroku przeciwniczkom, utrzymując z nimi kontakt punktowy. Po drugiej przerwie technicznej to one przejęły inicjatywę, w związku z czym trener Abbondanza postanowił ratować się, wprowadzając na boisko nowe zawodniczki i prosząc o czas. Początkowo nie przyniosło to rezultatu, gdyż na prowadzeniu wciąż były Francuzki (21:20) lecz z czasem Bułgarki odnalazły właściwy rytm gry i to do nich należało ostatnie słowo w tym meczu. Najlepszą zawodniczką tego spotkania była zdobywczyni dwudziestu dwóch „oczek”, Elitsa Wasiliewa, wśród francuskich siatkarek zaś najlepiej spisywała się Camille Crousillat.

Bułgaria – Francja 3:0
(25:16, 25:17, 25:23)

Bułgaria: Nenowa (4), Rabadżiewa (13), Żarkowa (3), Karakaszewa (6), Wasiliewa (22), Filipowa S. (6), Filipowa M. (libero) oraz Nikołowa (2) i Kojewa
Francja: Bauer (9), Crousillat (11), Orle (8), Steux, Schleck (6), Dascalu (1), Ortschitt (libero) oraz Soullard (2), Tuifua (1), Mollinger (2) i Rochelle (libero)