Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Laurent Tillie następcą Philippe’a Blaina

Laurent Tillie następcą Philippe’a Blaina

fot. archiwum

Koniec spekulacji na temat następcy Philippe'a Blaina na stanowisku trenera reprezentacji Francji. Wczoraj władze związku ogłosiły, że zostanie nim Laurent Tillie, dotychczasowy trener AS Cannes, w przeszłości utytułowany reprezentant kraju.

Nowy szkoleniowiec obejmie funkcję tuż po zakończeniu rozgrywek Ligi Światowej, na okres co najmniej dwóch lat. Tym samym dobiega końca epoka Philippe’a Blaina, który prowadził Trójkolorowych od 2001 roku i w tym czasie zdobył z nimi brąz mistrzostw świata (w 2002 roku) oraz dwa srebrne medale mistrzostw Europy (2003 i 2009 rok).

W sumie o stanowisko nowego szkoleniowca Les Bleus ubiegało się 21 kandydatów, w tym Eric Ngapeth, Olivier Lecat oraz Emanuele Zanini. – Byli to kandydaci na bardzo wysokim poziomie – przyznał Patrick Kurtz, prezes francuskiego związku piłki siatkowej.

Laurent Tillie od jedenastu sezonów jest trenerem AS Cannes i największe sukcesy tego klubu pod jego wodzą to mistrzostwo Francji w 2005 roku i puchar kraju zdobyty dwa lata później. Jako zawodnik występował 406 razy w barwach narodowych, w tym przez rok był jej kapitanem. Zdobył dwa medale mistrzostw Europy – brąz w 1985 roku i srebro w 1987 roku, poza tym jako jeden z nielicznych siatkarzy francuskich wystąpił dwukrotnie na igrzyskach olimpijskich (w Seulu i w Barcelonie). Oprócz klubu z Lazurowego Wybrzeża występował też w Paris Université Club, w Nicei oraz we włoskim klubie Falconara. Obecnie w kadrze na pozycji przyjmującego występuje jego syn Kevin.– Ta nominacja jest początkiem pracy i przygody, którą zacząłem już dawno temu. Historia składa się z pewnego rodzaju cyklów i miło jest powrócić w jednym z nich. Grałem w Cannes, potem zostałem trenerem w tym klubie. Przez długi czas grałem w reprezentacji Francji i teraz do niej wracam jako szkoleniowiec – mówi Laurent Tillie i dodaje: – Ta funkcja nakłada wiele obowiązków po tym, jak Philippe osiągnął dobre wyniki. Jest to zarówno troska o to, by nie zawieść, jak i świadomość obowiązku do spełnienia. Mam nadzieję, że reprezentacja Francji zagra w turnieju finałowym Ligi Światowej. Później chciałbym najszybciej jak to będzie możliwe porozmawiać ze sztabem i zawodnikami. Trzeba już myśleć o przygotowaniach do kwalifikacji do mistrzostw Europy – deklaruje nowy szkoleniowiec.

Właśnie kwalifikacje do przyszłorocznego czempionatu Starego Kontynentu to pierwsze zadanie, jakie czeka Tillie na nowym stanowisku. Dwa turnieje kwalifikacyjne odbędą się w połowie września, najpierw na Węgrzech, tydzień później na Łotwie, a rywalem Les Bleus oprócz gospodarzy będzie także reprezentacja Hiszpanii. Dalsze cele to dobry wynik w kolejnych edycjach Ligi Światowej oraz kwalifikacja do mistrzostw świata, które odbędą się w 2014 roku w Polsce.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-06-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved