Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. L: Dominikana rozbita, Polki wciąż w grze o Final Six

WGP, gr. L: Dominikana rozbita, Polki wciąż w grze o Final Six

Podopieczne Alojzego Świderka nie miały żadnych problemów z pokonaniem rywalek z Dominikany. Biało-czerwone gładko wygrały w trzech setach. W ostatnim meczu fazy zasadniczej zmierzą się z Włoszkami. Wygrana może im zapewnić udział w Final Six.

Po błędzie dotknięcia siatki przez Dominikanki, biało-czerwone prowadziły w 8. meczu tegorocznych rozgrywek World Grand Prix 1:0. Następnie Karolina Kosek popisała się doskonałym atakiem z lewej strony i Polki miały już dwupunktową zaliczkę. Dominikanki szybko doprowadziły do remisu, co wiązało się z problemami w przyjęciu podopiecznych Alojzego Świderka. Polski schodziły na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:5 po bloku Joanny Wołosz na prawym skrzydle. Chwila rozmowy Dominikanek z trenerem Marcosem Kwiekiem nie przyniosła żadnego efektu, gdyż reprezentantki Polski coraz wyraźniej zaczęły dominować na boisku (13:5). Jedynym słabszym punktem po polskiej stronie siatki była obrona, natomiast w ataku świetnie grała Izabela Żebrowska. Na drugiej przerwie technicznej Polki miały aż ośmiopunktową przewagę (16:8), co wynikało ze zdecydowanej i twardej gry podopiecznych Alojzego Świderka oraz błędów przeciwnika. W końcowej części  seta niewiele się zmieniło. Reprezentantki Polski absolutnie przeważały w każdym elemencie, a po asie serwisowym Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty trener Kwiek poprosił o chwilę przerwy. Punkt z zagrywki zdobyła także Prisilla Rivera, ale nie miało to większego znaczenia dla końcowego wyniku. Pierwszego seta zakończył błąd Yonkairy Peny, która wpadła w siatkę (25:16).

Drugą partię od skutecznego ataku zaczęły Dominikanki, a po błędzie w przyjęciu Polek prowadziły 4:3. Biało-czerwone wyrównały, a następnie wyszły na czteropunktowe prowadzenie dzięki wspaniałej serii asów serwisowych Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty (8:4). Po pierwszej przerwie technicznej przewaga Polek błyskawicznie stopniała, do czego czynnie przyczyniła się Karla Echenique. Reakcja trenera Świderka była błyskawiczna. Chwila rozmowy ze szkoleniowcem zdecydowanie przydała się „biało-czerwonym” i choć Mambru zdołała zatrzymać Skowrońską-Dolatę w ataku, to wszystko zostało nadrobione efektywnymi zagrywkami Karoliny Kosek i Agnieszki Bednarek-Kaszy. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły schodziły przy trzypunktowym prowadzeniu Polek (16:13). Jedyną zawodniczką, która w obozie przeciwniczek starała się „pociągnąć” grę w ataku, była Annerys Valdez. Do końca tej partii to „biało-czerwone” kontrolowały sytuację, a piłkę setową skończyła Joanna Kaczor, atakując z prawej strony siatki (25:19).

Seta numer trzy otworzyła dłuższa akcja, w której błąd dotknięcia siatki zaliczyły podopieczne trenera Kwieka. Wiele chaosu po dominikańskiej stronie siatki, szczególnie w obronie oraz kontrze, spowodowało, że na tablicy wyników było 4:0 dla Polek. Do pierwszej przerwy technicznej, na której Polki prowadziły 8:2, podopieczne trenera Świderka zdecydowanie brylowały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, co miało także swój dalszy ciąg po chwili rozmowy ze szkoleniowcami (12:6). Dominikanki, kompletnie pogubione, nie były w stanie podjąć jakiejkolwiek walki. Do tego popełniały liczne błędy w polu serwisowym. Efektownym pojedynczym blokiem na środku siatki popisała się Berenika Okuniewska, zdobywając szesnasty punkt dla biało-czerwonych. Po drugiej przerwie technicznej udany atak z prawego skrzydła wykonała Mambru, która później posłała dość groźny serwis na stronę polskiego zespołu. Świetny dwublok Polek (Kosek, Okuniewska) dał reprezentantkom Polski prowadzenie 18:9. W końcówce, jak się później okazało, ostatniego seta to zawodniczki trenera Świderka kontrolowały przebieg gry, stale powiększając przewagę (21:9, 23:11). Trzecią partię zakończył błąd Echenique w polu serwisowym (25:14), a cały mecz Polki zwyciężyły 3:0.

Polska – Dominikana 3:0
(25:16, 25:19, 25:14)

Polska: Kosek (9), Okuniewska (8), Bednarek-Kasza (11), Żebrowska (10), Wołosz (1), Skowrońska-Dolata (11), Strasz (libero) oraz Kaczor (4) i Skorupa
Dominikana: Vargas (4), Arias (4), Echenique (1), Rivera (6), Pena (2), Mambru (6), Caso (libero) oraz Marte, Nunez (1), Fernandez (libero) i Rondon