Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: Kanadyjczycy ostatecznie na 3. miejscu

LŚ, gr. B: Kanadyjczycy ostatecznie na 3. miejscu

W meczu decydującym o trzecim miejscu w gr. B Kanadyjczycy pokonali w Tampere reprezentację Finlandii 3:1 i zapewnili sobie tym samym udział w tych rozgrywkach w przyszłym sezonie. O tym, czy również Finowie pozostaną w LŚ, zdecydują baraże.

Mecz rozpoczął się dość nerwowo. Dwie długie wymiany udało się dobrze zakończyć drużynie Kanady. Jednak gdy na zagrywkę powędrował Matti Oivanen, to drużyna gospodarzy prowadziła 3:2. Mimo dobrych zagrywek Johna Perrina, które doprowadziły do remisu (5:5), na pierwszą przerwę techniczną, po udanym bloku Mikko Esko, z korzystniejszym rezultatem schodziła drużyna Finlandii (8:6). Po przerwie dzięki dobremu blokowi drużynie Daniela Castellaniego udało się odskoczyć od rywali na trzy „oczka”. Przewaga ta nie utrzymywała się jednak długo. Dobre obrony Kanadyjczyków oraz błąd w zagrywce Antti Siltali zmniejszył różnicę do jednego punktu (11:10). Przy stanie 12:10 imponująco zaatakował Gavin Schmitt, „mierząc” blok gospodarzy, jednak błędy kolegów z drużyny pozwoliły na utrzymanie dwupunktowej przewagi, z którą na drugą przerwę techniczną schodziła ekipa z Finlandii (16:14). Po przerwie w aut zaatakował Mikko Oivanen. Duży entuzjazm w drużynie Glenna Hoaga ostudził atak Matti Hietanena oraz punktowy blok Finów, po którym przewaga wynosiła już trzy punkty (18:15). Czas dla drużyny z Ameryki Północnej nie przeszkodził Finlandii w budowaniu przewagi. Choć Kanadyjczycy dobrze bronili i wyprowadzali kontrataki, nie potrafili zniwelować czteropunktowej przewagi zespołu fińskiego (22:18). Po asie serwisowym Gavina Schmitta o przerwę poprosił Daniel Castellani. Finowie nie pozwolili jednak zbliżyć się bardziej swoim przeciwnikom i wykorzystując pierwszą piłkę setową, zrobili pierwszy krok w kierunku wygranej.

Drugi set rozpoczął się dość wyrównanie. Wzorowo na zagrywce spisywał się Gavin Schmitt, który już na początku partii zaliczył trzy punktowe zagrywki i Kanada prowadziła 7:4. Zepsuta zagrywka Schmitta, błędy w ataku i obronie doprowadziły do zdobycia przez gospodarzy turnieju trzech punktów z rzędu. Z biegiem czasu gra Kanady wyglądała zdecydowanie lepiej. Dobre obrony i poprawnie funkcjonujący blok sprawiły, że drużyna Glenna Hoaga prowadziła już 12:8. Po czterech błędach Finów z rzędu Kanadyjczycy powiększyli swoją przewagę i na drugą przerwę techniczną schodzili z siedmioma „oczkami” zapasu (16:9). Dobry atak i pojedynczy blok Matti Oivanena zmniejszył nieco dystans do rywali, a po własnych, niewymuszonych błędach trener Hoag musiał poprosić o czas dla swojego zespołu. Mimo dobrej gry w obronie i ataku Finowie nie mogli zbliżyć się do Kanady. Mocne zagrywki Mikko Oivanena nie przeszkodziły przeciwnikom w skutecznym rozegraniu akcji, a dodatkowo zmuszały gospodarzy do szkolnych błędów. Pod koniec seta dobrą zmianę na zagrywce dał Antti Esko. To właśnie jego flot sprawił rywalom wiele problemów. Dobra passa nie trwała jednak długo. Przy stanie 24:20 Kanadyjczycy wykorzystali swoją trzecia piłkę setową, doprowadzając w meczu do remisu.

Od początku trzeciej partii Finowie mieli spore problemy w ataku i obronie. Trzy błędy Mikko Oivanena doprowadziły do trzypunktowej przewagi drużyny Glenna Hoaga (4:1). Szybko zainterweniował Daniel Castellani, prosząc o czas. Finowie nie spuścili jednak głów. Dwiema dobrymi zagrywkami popisał się Jari Tuominen. Mnożące się błędy gospodarzy nie zniwelowały przewagi, dlatego też to Kanadyjczycy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:3. Gospodarze, jakby zupełnie bez wiary we własne umiejętności, zaczęli popełniać błędy. Na boisku za Mattiego Hietanena pojawił się Tuomas Sammelvuo. Nie zmieniło to jednak obrazu gry. Reprezentacja „Klonowego Liścia” nadal prowadziła wyraźnie (13:5). W dalszej części spotkania przewaga jedynie się powiększała i na drugiej przerwie technicznej było już 16:6. Kolejne trzy dobre akcje Finów zmniejszyły dystans punktowy, jednak Kanadyjczycy nie pozwolili przeciwnikom na zbyt wiele. W końcówce starali się zachować bezpieczną przewagę. Finowie jednak nie mieli zamiaru tak łatwo odpuścić, zmniejszając przewagę do pięciu punktów (21:16). Punktowy blok Mikko Oivanena dał drużynie nadzieję na zmniejszenie dystansu punktowego, nie pomógł jednak w ostatecznym rozrachunku, bowiem to Kanadyjczycy zwyciężyli w trzeciej odsłonie.

Czwarty set rozpoczął się od gry punkt za punkt. Obie drużyny nie pozwalały odskoczyć rywalowi na więcej niż jedno „oczko”. Zepsute zagrywki ze strony Kanadyjczyków, ale też udane bloki pozwoliły cały czas być w kontakcie z przeciwnikiem, który na czwartą partię wyszedł bardzo zmobilizowany i skupiony. Aut po ataku Antti Siltali zadecydował, że na pierwszą przerwę techniczną z jednym punktem przewagi schodził zespół z Kanady. Dobra zagrywka Lukki Lehtonena oraz kolejny autowy atak Siltalii nie popsuły humorów Finom. Doskonałym atakiem popisał się Mikko Oivanen, a w następnej akcji wtórował mu Matti Hietanen i było już 11:11. Niestety, kolejne błędy Mikko Oivanena oraz nieskutecznie wyprowadzane kontrataki pozwoliły odskoczyć reprezentacji Kanady na trzy „oczka” (15:12). Przy stanie 18:13 żółtą kartkę dostał zawodnik gospodarzy i było już 19:13 dla przyjezdnych. Trener Castellani kolejny raz sięgnął po zmiany i mimo iż zagrywka Antti Esko sprawiła nieco problemów kanadyjskiemu libero, obraz gry nie uległ zmianie. Dobrym atakiem przy stanie 20:17 popisał się Antii Siltala, jednak w kolejnych akcjach najpierw zepsuł zagrywkę, a później zaatakował w siatkę. Ostatecznie Gavin Schmitt zdobył decydujący punkt, dający wygraną w meczu, trzecie miejsce w grupie i uczestnictwo w następnym sezonie w rozgrywkach Ligi Światowej drużynie Kanady.

Finlandia – Kanada 1:3
(25:21, 20:25, 18:25, 20:25)

Finlandia: Esko M. (2), Siltala (16), Hietanen (4), Oivanen Mikko (11), Oivanen Matti (17), Lehtonen (8), Mantyla (libero) oraz Sammelvuo, Tuominen (2), Palokangas i Esko A.
Kanada: Duff (7), Simac (4), Schmitt (24), Winters (2), Perrin (15), McGovern (4), Bann (libero) oraz Soonias, Van Lankvelt (11), Faucher i Gaumont