Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K, gr. C: Czeszki w końcu wygrały, „Oranje” z kompletem punktów

LE K, gr. C: Czeszki w końcu wygrały, „Oranje” z kompletem punktów

Po dwóch porażkach w trzecim turnieju grupy C Ligi Europejskiej Czeszki w końcu wygrały. W czterech setach pokonały ekipę z Grecji 3:1. W Raanana komplet punktów zebrały Holenderki, które dziś pokonały pewnie 3:0 reprezentację Izraela.

Ostatni dzień turnieju rozgrywanego w izraelskiej hali Metrowest Sport Palace okazał się szczęśliwy dla zespołu prowadzonego przez Carlo Parisiego. Po dwóch porażkach Czeszki zdołały odnieść pierwsze zwycięstwo. Greczynki stać było tylko na urwanie jednego seta.

Po dwóch wcześniejszych porażkach czeskie siatkarki dobrze rozpoczęły dzisiejsze spotkanie, zaskakując przeciwniczki silną zagrywką. Szybko uzyskały kilkupunktową przewagę, która na pierwszej przerwie technicznej wynosiła cztery oczka. Po wznowieniu gry prowadzące w tym spotkaniu kontrolowały przebieg seta, stale utrzymując bezpieczną, cztero-, pięciopunktową różnicę. Znakomita postawa  Terezy Vanzurovej i zdobyte przez nią kolejne punkty (21:14) były powodem do drugiej przerwy na żądanie, o którą zmuszony był prosić Floros Dimitrios. Po przerwie obraz meczu nie uległ zmianie, Czeszki straciły tylko trzy małe punkty, zwyciężając seta do siedemnastu.

Po pierwszej, gładko wygranej partii ze zwyciężczyń jakby zeszło powietrze, Czeszki oddały pole siatkarkom Grecji, które w dziecinnie łatwy sposób wyrównały stan spotkania, zwyciężając w drugiej odsłonie do szesnastu. Trzeci i czwarty set to serie błędów po stronie zawodniczek Hellady i dobra gra blokiem zespołu czeskiego. Klasą dla siebie w całym zaś spotkaniu była Tereza Vanzurova, która na swoje konto zapisała trzydzieści jeden punktów i wykazała się skutecznością swojego ataku na poziomie 52%. Trzecią i czwartą partię Czeszki zwyciężyły do osiemnastu i całe spotkanie 3:1.

Czechy – Grecja 3:1
(25:17, 16:25, 25:18, 25:18)

Czechy: Kossanyiova (10), Monzoni (5), Vanzurova (31), Svobodnikova (11), Havelkova (14), Smutna (3), Jasova (libero) oraz Bednarova i Vincourova
Grecja: Christodoulou (1), Nomikou (10), Kiosi (12), Tzanakaki (10), Chatzinikolaou (13), Tsima (10), Kelesidou (libero) oraz Papafotiou (2), Chantava i Merteki

Kolejny, trzeci już turniej grupy C Ligi Europejskiej rozegrany w izraelskiej Raananie zespół Holandii może zaliczyć do bardzo udanych. Po zeszłotygodniowym weekendzie siatkarki prowadzone przez Gido Vermeulena zajmowały w swojej grupie drugie miejsce, ze stratą jednego punktu do czeskich siatkarek. Z Izraela „Oranje” wracają w fotelu lidera z pięciopunktową przewagą nad drugim zespołem w tabeli. W Raananie, nie tracąc seta, zdobyły komplet punktów. Dobra passa holenderskiego zespołu trwała również w dniu dzisiejszym. To „pomarańczowe’ do dzisiejszego spotkania przystępowały w roli faworytek i nie zawiodły. Na kolejne, trzecie zwycięstwo potrzebowały niewiele ponad siedemdziesiąt minut. Gospodyniom nie pomógł głośny doping zgromadzonej w ilości 650 osób izraelskiej widowni.

Do pierwszej przerwy technicznej, na której było 8:7 dla Holenderek, izraelska młodzież dzielnie stawiała czoła bardziej doświadczonym przeciwniczkom, potem było już tylko gorzej. Podopieczne Arie Selingera z minuty na minutę traciły dystans. Wiarę w zwycięstwo powoli gospodyniom odbierała znakomita w tym okresie gry Caroline Wensink. Pierwszą partię, po jednostronnej grze, liderki tabeli zakończyły 25:18.

W drugiej części meczu, podobnie jak w pierwszym secie, zespół w pomarańczowych trykotach jako pierwszy punktował i systematycznie budował przewagę. Izraelki nie radziły sobie na siatce, słabo grały blokiem i popełniały mnóstwo błędów własnych. Holenderki prowadziły już 21:13, by ostatecznie gładko zakończyć drugą odsłonę do szesnastu. Trzecią i ostatnią partię meczu ponownie od prowadzenia rozpoczęły dziewczyny Gido Vermeulena. Gospodynie popełniały kolejne błędy na przyjęciu, nie wyprowadzały punktowych ataków, co skrzętnie wykorzystywały siatkarki z Holandii, powiększając przewagę. Trzy asy serwisowe Laury Dijkemy skutecznie odebrały ochotę do gry młodzieży z Izraela. Pod koniec tej ostatniej partii, przy stanie 21:16, Tatiana Artmenko próbowała co prawda poderwać swoje koleżanki do dalszej walki, sama jednak nie była w stanie nic zrobić. „Pomarańczowe’ zakończyły trzecią partię do 22 i kolejne, trzecie już spotkanie bez straty seta.

Holandia – Izrael 3:0
(25:18, 25:16, 25:22)

Holandia: De Kruijf (9), Grothues (6), Wensink (18), Dijkema (6), Stam-Pilon (12), Pietersen (9), Schoot (libero)
Izrael: Gluck A. (2), Devash (4), Zur (2), Kolnogorov (4), Ponte (2), Artmenko (19), Zinober (libero) oraz Starikov, Peham (1), Melcher i Gluck K.