Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. D: Udana inaguracja – triumf Polek nad mistrzyniami Europy

WGP, gr. D: Udana inaguracja – triumf Polek nad mistrzyniami Europy

Biało-czerwone udanie rozpoczęły rywalizację w tegorocznej edycji World Grand Prix. Podopieczne Alojzego Świderka po pięciu setach, zaprawionych sporymi wahaniami formy, mogą się cieszyć ze zwycięstwa nad reprezentacją Serbii.

Po wymianie kilku ataków z obu stron, Rasić popisała się asem serwisowym i Serbki wyszły w partii premierowej na prowadzenie 4:2. Polki zapisały na swoim koncie chwilowy przestój, gdyż po bloku na Żebrowskiej rywalki miały już o trzy punkty więcej (7:4). Po pierwszej przerwie technicznej podopieczne Alojzego Świderka rozpoczęły jednak odrabianie strat, a stan meczu wyrównały przy wyniku 10:10, po ataku z przechodzącej piłki Kasprzak. W dużej mierze przyczyniła się do tego dobrą zagrywką Żebrowska. Polskim siatkarkom udało się niebawem objąć prowadzenie po błędzie w ataku Brakocević (12:11). Przez kilka akcji to Polki były mały kroczek przed rywalkami, jednak gdy potrójna serbska ściana zatrzymała w ataku Skowrońską, prowadzenie przeszło na drugą stronę boiska. Serbki nie cieszyły się długo z przewagi, gdyż za linią dziewiątego metra stanęła Żebrowska i ponownie punktowała zagrywką (18:17). W dwóch kolejnych akcjach do głosu doszła Skowrońska, która najpierw popisała się blokiem, a następnie zdobyła punkt z kontry. Polski zespół miał wtedy trzy oczka przewagi (20:17). Siatkarki Świderka nie potrafiły jednak utrzymać jej do końca. Po tym, jak serbskie rywalki punktowały z kontry, stan seta wyrównał się po 22, natomiast w samej końcówce Starović nie bała się zaryzykować w polu serwisowym i dała tym sposobem swojej drużynie pierwszą piłkę setową przy stanie 24:23. Polki nie potrafiły już odwrócić losów seta i przegrały do 24.

Otwarcie kolejnej partii przyniosło miażdżącą przewagę naszych reprezentantek. Skuteczne w bloku, kontrataku i zagrywce podopieczne Alojzego Świderka prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:1. Przewaga wzrosła do ośmiu oczek niedługo potem, gdy polski blok zatrzymał Brakocević. Niestety, z czasem przewaga zaczęła topnieć. Skuteczna zwłaszcza w kontrataku Vesović pomogła Serbkom zbliżyć się na jeden punkt straty. Wtedy ponownie do głosu doszły gospodynie polskiego turnieju i na drugiej przerwie technicznej prowadziły czterema punktami. Po przerwie to już polskie siatkarki przodowały i nie pozwoliły po raz kolejny dogonić się rywalkom, choć nie ustrzegły się niebezpiecznie wyglądającego przestoju. Od momentu wywalczenia piłki setowej przy stanie 24:17, pięć kolejnych akcji padło łupem Serbek, które napędziła zagrywką Brakocević. Ostatecznie siatkarka zepsuła kolejny z rzędu serwis i Polki wyrównały stan spotkania na 1:1.

Od początku kolejnej partii to przeciwniczki były na fali wznoszącej. Potężne zagrywki Rasić, w tym dwa asy serwisowe, oraz kontry rywalek pozwoliły im odskoczyć na prowadzenie 6:2. M.in. dobre akcje w bloku Serbek (zatrzymane Okuniewska i Skowrońska) oddaliły Polki od rywalek na siedem oczek (6:13). Po dobrej akcji w bloku biało-czerwonych oraz asie serwisowym Żebrowskiej do odrobienia naszym siatkarkom pozostały już tylko cztery oczka, natomiast autowe zbicie Brakocević zbliżyło polski zespół na trzy punkty strat (13:16). Serbki jednak szybko odskoczyły ponownie na 18:13, a asy serwisowe Brakocević nie dały już szans polskim przyjmującym i podopieczne Zorana Terzica wygrywały już 22:15. Do końca seta biało-czerwone nie były w stanie zagrozić przeciwniczkom, które wygrały do 20.

Sytuacja w czwartej odsłonie ponownie się odwróciła. To polskie siatkarki rozpoczęły tym razem od mocnego uderzenia i utrzymywały swoją dobrą grę do końca seta. Do prowadzenia 5:1 przyczyniła się głównie świetna zagrywka Żebrowskiej, która zaserwowała aż trzy asy serwisowe. Dodatkowo ułatwione zadanie miał polski blok, który zapisał jeden punkt na koncie biało-czerwonych. Przeciwniczki po bloku na Kasprzak zbliżyły się na dwa oczka (4:6), jednak to był ostatni raz, kiedy Polki pozwoliły zbliżyć się serbskim reprezentantkom tak blisko. Dobre akcje w ataku Skowrońskiej wyprowadziły nasz zespół na prowadzenie 12:6. Gdy serbski blok zatrzymał Skowrońską, Polki miały o trzy punkty więcej od reprezentacji Serbii (13:10). Od tego momentu polska reprezentacja rozpoczęła powoli kroczyć do zwycięstwa w tej odsłonie. Skuteczna w ataku Żebrowska, wsparta momentami przez Skowrońską, utrzymywała nadwyżkę na poziomie pięciu – sześciu oczek. Od stanu 21:16 kibice zgromadzeni w Atlas Arenie oglądali już tylko Żebrowska-show. Trzy skuteczne zbicia tej zawodniczki dały piłkę setową Polsce, a wykorzystała ją od razu Kaczor, kończąc partię z pola serwisowego (25:16).

Seta decydującego rozpoczęła wyrównana gra obu ekip. Po dwóch blokach polskich siatkarek nasza reprezentacja zdołała jednak wyjść na prowadzenie 4:2. Jednak gdy Krsmanović skutecznie zaatakowała i powędrowała za linię dziewiątego metra, posłała na polską stronę asa serwisowego – to dało Serbii wyrównanie po 6. Polkom pomogła trochę Brakocević, po której zepsutym ataku te prowadziły podczas zmiany stron boiska 8:6. Błędów nie ustrzegły się również nasze kadrowiczki, przez co straciły prowadzenie (8:8). Trochę szczęścia przyświecało jednak biało-czerwonym. Dwa punkty przewagi Polki miały po tym, jak zagrywka Okuniewskiej szczęśliwie po siatce przetoczyła się na stronę rywalek, które lekko podłamane zaczęły popełniać błędy. Dodatkowo Okuniewska po raz kolejny punktowała zagrywką, dając tym samym naszym siatkarkom pierwszą piłkę meczową przy stanie 14:9. Zakończenie całego spotkania przypadło w udziale Kasprzak.

Polska – Serbia 3:2
(24:26, 25:22, 20:25, 25:16, 15:10)

Polska: Okuniewska (14), Bednarek-Kasza (10), Skorupa (1), Kasprzak (12), Skowrońska-Dolata (23), Żebrowska (14), Maj (libero) oraz Kosek (3), Kaczor (2), Tokarska, Wołosz i Strasz (libero)
Serbia: Brakocević (21), Krsmanović (6), Malesević (14), Vesović (10), Ognjenović (2), Rasić (17), Cebić (libero) oraz Starović (5), Żiwkowić, Veljković i Blagojević