Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Złoto dla Holenderek Keizer/Van Iersel, brąz dla Hiszpanek

ME: Złoto dla Holenderek Keizer/Van Iersel, brąz dla Hiszpanek

W finale mistrzostw Europy w siatkówce plażowej kobiet holenderska para Keizer/Van Iersel pewnie pokonała 2:0 Greczynki Tsiartsiani/Arvaniti. Mecz o brąz był także dwusetowym widowiskiem, w którym Liliana/Baquerizo pokonały duet Hajeckova/Klapalova.

Finał rozpoczął się po myśli gospodyń, które narzuciły swoje tempo gry od początku i wyszły na prowadzenie 8:4. Wprawdzie rywalki zdołały nieco odrobić straty, jednak Holenderki ponownie zdołały odskoczyć na cztery punkty (19:15) i utrzymały tę przewagę do końca seta, wygranego 21:17. Druga partia również stała pod znakiem dominacji pary Keizer/Van Iersel. Od stanu 6:5 miejscowe odskoczyły na 10:5, po serii śmiercionośnych zagrywek Marleen van Iersel. Jednak Greczynki nie dawały za wygraną i zmniejszyły straty do dwóch punktów (11:13). W tym momencie holenderska para poprosiła o przerwę i po niej zdobyła osiem punktów z rzędu, kończąc spotkanie po zaledwie 36 minutach. – Po prostu zagrałyśmy perfekcyjne mecze – zarówno wczoraj w półfinale, jak i dziś w finale. Mam nadzieję, że ten złoty medal będzie dobrym znakiem przed zbliżającymi się igrzyskami w Londynie – powiedziały po meczu szczęśliwe zwyciężczynie.

Keizer/Van Iersel NED [3] – Tsiartsiani/Arvaniti GRE [19] 2:0
(21:17, 21:11)

Nieco podobny przebieg miał „mały finał”, w którym hiszpańska para Liliana-Baquerizo zdobyła pierwszy w historii medal dla swojego kraju w mistrzostwach Europy pań w plażówce. Pierwsza partia to przewaga raz jednej, raz drugiej pary. Zawodniczki nie grały równo, stąd trzy-czteropunktowe straty, które natychmiast były odrabiane. W końcówce Czeszki wypracowały sobie dwupunktową przewagę, ale nie zdołały wykorzystać czterech piłek setowych. Hiszpanki natomiast wykorzystały okazję – Liliana najpierw posłała asa, następnie popisała się skutecznym blokiem i pierwszy set padł łupem duetu z Półwyspu Iberyjskiego. To był punkt zwrotny spotkania, bo Hiszpanki przejęły kontrolę nad wydarzeniami na piasku i stopniowo powiększały prowadzenie (8:4, 12:5, 16:8). Lilianie i Baquerizo wychodziły właściwie wszystkie zagrania, nic więc dziwnego, że drugą partię wygrały pewnie do 12 i cały mecz 2:0.

Hajeckova/Klapalova CZE [1] – Liliana/Baquerizo ESP [21] 0:2
(22:24, 12:21)

źródło: CEV, inf. własna