Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Rywalizacja na piaskach katowickiego AWF zakończona

Rywalizacja na piaskach katowickiego AWF zakończona

fot. archiwum

W miniony wtorek zakończył się II Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Rektora katowickiej AWF organizowany przez Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, przy współudziale władz uczelni. Wśród kobiet wygrał duet Soja/Filip, a wśród mężczyzn Widawski/Zając.

Tak jak w ubiegłym roku, tak i w obecnym rozgrywki na piaszczystych boiskach katowickiego AWF-u cieszyły się dużą frekwencją. W turnieju wzięły udział 34 pary męskie i żeńskie, oprócz miejscowych studentów katowickiej akademii w turnieju udział wzięli zawodnicy i zawodniczki z Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki i innych śląskich uczelni.

W drugim dniu, oprócz licznie zgromadzonej widowni, zmagania plażowiczów z dużym zadowoleniem i zainteresowaniem obserwował Kierownik Katedry Piłki Siatkowej doc. dr Grzegorz Grządziel, który tak skomentował to wydarzenie. – Poziom tegorocznych rozgrywek w mojej ocenie jest dobry, frekwencja jest również przyzwoita. Kiedy obserwuję te walczące studenckie pary, to powiedzieć muszę, że wszystkie elementy techniczne, które wykonywane są na siatkówce plażowej, wykonywane w czasie tego turnieju są poprawnie, dobrze. Jest też wola walki, a są to ważne elementy w tym naszym turnieju. W tej chwili brakuje nam tylko jednej rzeczy, a mianowicie podwyższenia rangi tego turnieju, zobaczymy jak to będzie w przyszłości. Myślimy też o specjalizacji trenerskiej, ponieważ siatkówka plażowa staje się sportem, który wymagać będzie dużego wsparcia szkoleniowego. Specjalistów tego typu w Polsce nie mamy, oni rodzą się w ten sposób, że przechodzą z siatkówki halowej na plażową. Mam nadzieję, że na naszej uczelni zaistnieje taki czas, że będziemy mogli taką specjalizację otworzyć. Na fakt pojawienia się na zawodach gościa specjalnego w osobie multimedalistki, zawodniczki dąbrowskiego Tauronu MKS-u Katarzyny Urban, doc. Grzegorz Grządziel dodał: – O tym pewnie mało kto wie, ale jest to też efekt częściowej współpracy między naszą akademią a dąbrowskim klubem. Mamy już dziesięcioletni staż naboru do klas sportowych, między innymi ta zawodniczka przeszła taki etap naboru. Szła trochę inną ścieżką, ale jest to takie nasze porównanie tej pracy jak została wykonana. Dzisiejsza wizyta Kasi Urban jest jak gdyby upiększeniem tej naszej współpracy, bo przecież nie jest łatwo znaleźć zawodniczkę reprezentującą ten poziom co ona. Z tej grupy co Kasia wyrosła też Krystyna Strasz i Ewelina Sieczka, które również przeszły ten sam proces naboru i prowadzenia monitoringu przez naszą uczelnię i dąbrowskich trenerów. Wracając do turnieju. jeszcze raz powiem, że atmosfera jest wspaniała, mecz pomiędzy pracownikami naukowymi i studentami był też niezłą zabawą, jak już powiedziałem, w odpowiedniej atmosferze.

Na zakończenie turnieju doszło do pokazowej rozgrywki na piachu. Naprzeciw siebie stanął zespół pracowników naukowych katowickiej uczelni oraz jej studenci wzmocnieni o gościa honorowego. Drużynę naukową reprezentowali Prorektor ds. studenckich dr Wiesław Garbaciak oraz doktorzy Adam Pronciuk i Michał Kucharski. Po drugiej stronie siatki do towarzyskiej walki stanęli studenci Rafał Zając, Wojciech Kmera i gość specjalny Katarzyna Urban. Ten ciekawy pojedynek zwyciężyli w dwóch setach studenci wspierani przez znakomitość plażowej siatkówki.Równie zaciętymi rywalizacjami okazały się mecze finałowe kobiet i mężczyzn. Wśród kobiet zwyciężczyniami II Turnieju o Puchar Rektora katowickiej AWF okazały się obrończynie pucharu z zeszłego roku, Aleksandra Filip i Izabela Soja, tworzące zespół o nazwie Filipki, które przez cały turniej przeszły jak prawdziwa burza. W finale dzielnie czoła stawiały im Dominika Bałdys i Joanna Gryma, występujące pod szyldem MUKS Będzin. Po zaciętej walce zmuszone były jednak uznać wyższość Filipinek. Zwyciężczynie tegorocznych rozgrywek to nikt inny, jak studentki katowickiej uczelni i zawodniczki Sokoła Katowice oraz Silesii Volley Mysłowice, dodać również należy, że Aleksandra Filip to akademicka reprezentantka Polski, która w lipcu br. reprezentować będzie narodowe barwy na mistrzostwach Europy rozgrywanych w hiszpańskiej Cordobie. –  Cieszymy się razem z Izą, że udało się obronić puchar, czeka nas jeszcze dużo pracy. Zaczynamy przygotowania do Akademickich Mistrzostw Europy, które odbędą się w lipcu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nasza forma jest daleka od ideału – powiedziała po meczu skromna Aleksandra Filip. Brązowy medal wśród kobiet zdobyły Patryarcha/Komisarczyk, tworzące zespół Magneto, po zwycięstwie nad duetem Woli i Tysio na Plaży w składzie Pala/Sołtysiak.

Wśród mężczyzn najlepszymi z najlepszych okazała się para Wojciech Widawski/Rafał Zając, która w dwóch setach pokonała w finale duet Wojciech Stellmach/Jarosław Madzia. Brązowy medal zdobyli Juroszek i Wanat po zwycięstwie nad Pawłowskim i Orczykowskim.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju cały czas czuwał lubiany przez studentów pracownik naukowy Katedry Siatkówki katowickiego AWF, w przeszłości zawodnik i trener, dr Marek Zawartka, który w czasie i po zakończeniu dwudniowej rywalizacji powiedział: – Kolejny, już drugi turniej okazał się być bardzo emocjonującym. W pierwszy dzień co prawda nie dopisała nam pogoda, ale to nie zniechęciło zawodników, deszcz dał się trochę we znaki, ale przy tak gorącej publiczności, przy tak gorącym dopingu samym graczom nie mogło to przeszkadzać. Poziom zawodów poszybował w tym roku bardzo wysoko, było dużo sportowej walki i adrenaliny. Mogę tylko powiedzieć, że uczynimy wszystko jako Zakład Piłki Siatkowej, by takie zawody powtórzyć w październiku. Będziemy starali się jeszcze szerzej wyjść do młodzieży, szczególnie akademickiej, i zrobimy wszystko, by zachęcić do udziału w takich zawodach młodzież z innych województw. Co do dzisiejszego turnieju, to muszę powiedzieć, że wśród naszych studentek mamy dziewczyny reprezentujące katowicki UKS Sokół, to właśnie utalentowana Ola Filip po raz drugi z rzędu zdobywa najwyższe laury. Uczelnia postawiła sobie za cel, żeby mieć w siatkówce halowej zespół co najmniej I-ligowy, ale jeśli popatrzymy na wyniki, to nasze siatkarki z uczelni doskonale dają sobie radę w siatkówce plażowej i można powiedzieć, że są w stanie sięgnąć nawet po te najwyższe laury. Bardzo dobra atmosfera w pracy ze studentami, bardzo duży wkład uczelni, stworzenie warunków do rozwoju na pewno musi zaprocentować w przyszłości. Zresztą jesteśmy uczelnią, która klasyfikuje się na pierwszych miejscach pod względem Akademii Wychowania Fizycznego w całej Polsce, jesteśmy pierwszą uczelnią, która ma na takim wysokim poziomie sport akademicki, co również widać było dzisiaj na piaszczystych boiskach.

Klasyfikacja generalna:
Kobiety:
1. Soja/Filip (Filipki)
2. Bałdys/Gryma (MUKS Będzin)
3. Patryarcha/Komisarczyk (Magneto)
4. Pala/Sołtysiak (Woli i Tysio na plaży)

Mężczyźni:
1. Widawski/Zając (Byle do przerwy)
2. Stellmach/Madzia (wykończymy.pl)
3. Juroszek/Wanat (JSB)
4. Pawłowsk/Orczykowski (Gruby i chudszy)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka akademicka, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-05-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved