Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > W Łodzi ruszył turniej finałowy mistrzostw Polski kadetek

W Łodzi ruszył turniej finałowy mistrzostw Polski kadetek

W łódzkiej hali MOSiR przy al. Unii Lubelskiej 2 rozpoczęły się w środę finały mistrzostw Polski kadetek. Po pierwszym dniu powody do zadowolenia miały młode siatkarki Pałacu Bydgoszcz, AZS Lublin, Dziewiątki Łódź oraz Gwardii Wrocław.

Od samego rana w Łodzi rozgorzała rywalizacja grupowa w turnieju finałowym mistrzostw Polski kadetek. Zawody rozpoczęły się od meczu Pałacu Bydgoszcz z Gedanią Gdańsk. W spotkanie lepiej weszły zawodniczki z Bydgoszczy, które pierwszego seta pewnie wygrały do 18, jednak w następnej partii… przegrały 15:25. – W drugim secie w ogóle nie działały u nas skrzydła, taka jest kobieca siatkówka, tym bardziej w tak młodym wieku. Może był on potrzebny, żeby się znów obudziły? – pytał po meczu trener Pałacu Jacek Janowski. Mimo tego zimnego prysznica jego podopieczne potrafiły wrócić do gry i w kolejnych dwóch setach udowodniły swoją wyższość. – Zawsze każdy się boi meczu otwarcia – nowa hala, presja, początek turnieju. Dziewczyny bardzo dobrze wypełniły założenia taktyczne – dodał trener bydgoszczanek. – Tu gra osiem najlepszych zespołów w Polsce, o wyniku może tu decydować dyspozycja dnia, nie ma na tym turnieju słabych drużyn. Większość zespołów ma wsparcie w postaci przynajmniej jednej zawodniczki ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego – zauważył trener Janowski.

W drugim meczu grupy A emocji było o wiele więcej. Zespół Pogoni Proszowice, który do Łodzi przyjechał zaledwie w ośmiosobowym składzie, mocno postraszył zespół z Lublina. Podopieczne trenera Dariusza Pomykalskiego wygrały dwa pierwsze sety po zaciętych końcówkach na przewagi. Siatkarki AZS potrafiły jednak wrócić do gry, biorąc sobie do serca uwagi przekazywane między setami przez trenera Jacka Rutkowskiego. Wygrały dwa kolejne sety, doprowadzając do remisu, a w ostatnim, decydującym, pokonały zespół z Proszowic 15:10.

Rywalizację w grupie B otworzył mecz gospodyń z MKS Dąbrowa Górnicza. Łodzianki, które są mistrzyniami Polski młodziczek sprzed dwóch lat, mocno musiały się napracować w pierwszych dwóch setach, by odnieść zwycięstwo. W trzecim nie było już wątpliwości – gospodynie turnieju pewnie wygrały do 11 i całe spotkanie 3:0. – To duża niespodzianka ze strony Dąbrowy, że nie wygrały swojego półfinału. Jest to zespół o kapitalnych warunkach fizycznych, dużo zawodniczek z rocznika 1996, gra z nimi była niezmiernie trudna. W pierwszych dwóch setach zagrywka nie przynosiła nam punktów, to zaskoczyło dopiero w trzecim secie – mówił po spotkaniu Ryszard Blaźniak, trener Dziewiątki. – Siatkówka młodzieżowa jest nieprzewidywalna, trudno nas ustawiać w roli faworyta. Jednak wiele meczów w kraju i poza granicami kraju powoduje, że nasz zespół jest już ograny i doświadczony, co pokazują końcówki dwóch pierwszych setów. W tym trzeba upatrywać szansy medalowej dla nas – stwierdził trener łodzianek.

Drugi mecz w grupie B również zakończył się w trzech setach. Siatkarki Gwardii Wrocław nie dały zbyt wiele szans zespołowi MOS Wola Warszawa. Sety wygrane do 20, 15 i 15 obrazują przewagę fizyczną i techniczną, jaką miał wrocławski zespół nad rywalkami. Tym ciekawiej zapowiada się więc jutrzejszy mecz Gwardii z Dziewiątką Łódź.