Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Kwal. do IO: Tylko Rosjanki bez porażki

Kwal. do IO: Tylko Rosjanki bez porażki

Siatkarki Rosji odniosły kolejne, czwarte już z rzędu zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do IO i są jedyną drużyną bez porażki. W czwartej kolejce Tajlandia pokonała Tajwan, Serbia Kubę, a gospodynie turnieju uległy Korei Południowej 1:3.

Rosjanki, przeciwnik dla Peru dwie klasy lepszy, rozpoczęły spotkanie na swoim normalnym poziomie, odskakując od razu po bloku Estes na prowadzenie 8:3. Blok był kluczowym elementem tego spotkania. Rosyjskie siatkarki aż 11 razy stawiały skuteczne przeszkody, przy czterech rywalek. Peruwianki nie mogły sobie poradzić również z szalejącymi w ataku Rosjankami. Zbicie Estes dało podopiecznym trenera Owczynnikowa szóste oczko przewagi (20:14). Całego seta zakończyła potężna rosyjska zagrywka, której nie były w stanie przyjąć reprezentantki Peru. Od początku kolejnej odsłony znać o sobie dawał rosyjski blok, a po punkcie zdobytym tym elementem przez Gamową było już 5:1 dla Rosji, z kolei podczas przerwy technicznej 8:1. Peruwianki w żaden sposób nie potrafiły nawiązać walki i z każdą chwilą ich straty rosły. Seta przegrały do 16. Trzecia partia była już nokautem ze strony Rosji. Ekipa Owczynnikowa robiła z przeciwniczkami co chciała, nie grając choćby na 80% swoich możliwości i zmiażdżyła je wynikiem, wygrywając do 9.

Peru – Rosja 0:3
(17:25, 16:25, 9:25)

Peru: Uribe M. (8), Uribe D. (13), Muñoz (1), Rueda (8), Lopez (5), Ortiz (3), Palacios (libero) oraz Aquino i Ruiz
Rosja: Borisienko (9), Perepełkina (5), Estes (7), Gonczarowa (11), Gamowa (15), Starcewa, Kriuczkowa (libero) oraz Kabeszowa i Akułowa (2)

Dwie pierwsze partie spotkania Tajwan – Tajlandia zdominowała po pierwsze potężna siła ataku i zagrywki Tajek, której również niezwykle łatwo radziły sobie w polu, podbijając bardzo dużo piłek. Tajwanki nie mogły znaleźć sposobu, by piłka trafiła w boisko rywalek, które następnie wyprowadzały silne kontry. Dodatkowo spięte reprezentantki Tajwanu oddawały przeciwniczkom sporo punktów poprzez błędy własne. Dlatego też przewaga Tajlandii od początku do końca tych partii sukcesywnie rosła. W trzeciej odsłonie Tajwanki wzięły się ostro do pracy, dodatkowo rywalki zwolniły rękę w ataku, dzięki czemu łatwiej im było zatrzymać je blokiem. Po akcji właśnie w tym elemencie reprezentacja Tajwanu prowadziła na pierwszej przerwie technicznej 8:5, podczas drugiego czasu technicznego prowadzenie to wzrosło do pięciu oczek. To był jednak tylko chwilowy zryw tych siatkarek, które niedługo potem pogubiły się, straciły prowadzenie (Tajki wyrównały po 17), a po ataku Tomkom Tajlandia wyszła na prowadzenie 20:19 i to ona już do końca nadawała rytm grze.

Tajwan – Tajlandia 0:3
(16:25, 18:25, 20:25)

Tajwan: Teng Yen Min (9), Wang Sin Ting (6), Chen Wan Ting (9), Chen Wan Ching, Wen I Tzu (7), Tsai Yin Feng (3), Yang Meng Hua (libero) oraz Liao Wan Ju i Yen Pei Ling
Tajlandia: Thinkaow (13), Sittirak (15), Apinyapong (12), Hyapha (1), Tomkom (4), Kanthong (11), Buakaew (libero) oraz Chaisri, Kongyot i Pannoy (libero)

W pierwszym secie pojedynku Serbii z Kubą sytuacja co kilka akcji się zmieniała. Okresy dobrej gry Kubanek przeplatały się z momentami, gdy lepiej spisywały się przeciwniczki, dlatego też prowadzenie przechodziło z jednej na drugą stronę boiska. Dopiero po drugiej przerwie technicznej gra serbskich siatkarek ustabilizowała się, dodatkowo Kuba popełniała więcej błędów. Set zatem padł łupem Serbii. W drugiej odsłonie podopieczne Zorana Terzica od początku narzuciły swój styl gry. Szybkie na siatce i silne w atakach i zagrywce nie pozwoliły rozegrać się rywalkom. Po lepszym początku seta trzeciego, w grze Kubanek coś się zacięło. Straciły trzy oczka nadwyżki i oddały inicjatywę przeciwniczkom, które wykorzystały to w stu procentach i zakończyły całe spotkanie, wygrywając pewnie do 19.

Serbia – Kuba 3:0
(25:21, 25:23, 25:19)

Serbia: Brakocević (8), Krsmanović (11), Malesević (9), Vesović (6), Ognjenović (5), Veljković (11), Cebić (libero)
Kuba: Salas Rosell (10), Sanotos Allegne (6), Palacios Mendeza (4), Castaneda Simon (7), Giel Ramos (15), Silie Frometa (6), Borrell Cruz (libero) oraz Cleger Abel i Rojas Orta (2)

Bardzo dobrze radzące sobie do tej pory Japonki wreszcie trafiły na drużynę, która znalazła na nie sposób. Okazała się nią ekipa Korei Południowej, prowadzona w tym spotkaniu imponującą skutecznością Kim Yeon-Koung. Koreanka zdobyła w tym spotkaniu aż 34 punkty i wygrana to w większości jej zasługa. Zawodniczka, w momentach gdy Japonki starały się odrabiać straty, od razu pokazywała swoją siłę, dezorganizując przyjęcie i obronę rywalek, podrywając przy tym swoje koleżanki do walki. Japonkom tylko w drugiej partii udało się przeciwstawić przeciwniczkom, które w dwóch kolejnych nie dały im już szans, raz po raz odbierając ochotę do gry. Jeszcze w trzeciej partii były momenty, że reprezentantki gospodarzy potrafiły zdobyć 2-3 punkty z rzędu. W ostatniej odsłonie nie były już w stanie tego dokonać.

Japonia – Korea Płd. 1:3
(18:25, 25:22, 17:25, 13:25)

Japonia: Takeshita, Yamaguchi (10), Iwasaka (6), Araki (6), Kimura (21), Ebata (11), Sano (libero) oraz Nakamichi (1), Shinnabe (1), Kano, Sakoda (4) i Hirai
Korea Płd.: Kim Sa-Nee (1), Kim Yeon-Koung (34), Han Song-Yi (13), Jung Dae-Young (6), Hwang Youn-Joo, Yang Hyo-Jin (7), Kim Hae-Ran (libero) oraz Ha Joon-Eem, Lim Hyo-Sook, Han Yoo-Mi i Kim Hee-Jin (13)