Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Turczynki ostatnią przeszkodą na drodze do Londynu

Kwal. do IO: Turczynki ostatnią przeszkodą na drodze do Londynu

W drugim półfinale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich reprezentacja Turcji w czterech setach pokonała ekipę "Sbornej". Zespoły toczyły wyrównaną walkę tylko w dwóch pierwszych setach, w kolejnych dwóch partiach na parkiecie rządziły Turczynki.

Błąd w ataku gospodyń wyprowadził Rosjanki na prowadzenie 3:1, jednak seria czterech punktów, a także blok Turczynek na Koszeliewej pozwoliły im prowadzić 5:3. Tym razem to zawodniczki „Sbornej”, ale przy udziale rywalek (kolejny błąd w ataku), wyrównały po 6, natomiast na pierwszej przerwie technicznej prowadziły już 8:7. Kolejny błąd – tym razem dotknięcia siatki po stronie tureckiej –  podwyższył prowadzenie Rosji do stanu 10:8, a o czas poprosił szkoleniowiec miejscowej drużyny. Nic to jednak nie pomogło, a rosyjskie zawodniczki odskoczyły na 12:9. Na drugiej przerwie technicznej przewaga podopiecznych trenera Owczynnikowa wzrosła do czterech oczek. Rosjanki przede wszystkim przeważały w ataku, choć popełniały również wiele błędów w tym elemencie, siatkarki z Turcji nie potrafiły zatrzymać atakujących nad ich rękami siatkarek. Turczynki starały się jak mogły, jednak za każdym razem w najważniejszych momentach przeszkadzał im rosyjski blok. Do czasu… gdyż potrójny blok na Gamowej i kontra z szóstej strefy pozwoliła im osiągnąć upragniony remis 18:18. Chwila przewagi Rosjanek zakończyła się po ataku rywalek z drugiej linii. Gospodynie wyszły na prowadzenie pod koniec partii, 23:22, a pierwszą piłkę setową przy stanie 24:23 dała, dobrze znana w Polsce, Özsoy. Sytuacja szybko się jednak zmieniła po ataku Darnel w siatkę. Nerwową końcówkę wygrały ostatecznie Rosjanki.

Druga partia ponownie rozpoczęła się od prowadzenia Rosjanek 3:1, ale rywalki z Turcji szybko wyrównały po 4. Jednak tym razem reprezentantki Rosji nie pozwoliły na wyrównaną grę i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły trzema oczkami. Mimo że tureckie siatkarki nadal nie poddawały się i zwłaszcza Özsoy starała się pobudzić swój zespół do walki, to jednak rosyjski blok nie pozwalał zbliżyć się gospodyniom na więcej niż dwa oczka różnicy. Udało się jednak zbliżyć Turczynkom na jeden punkt po gorszym przyjęciu przeciwniczek i dzięki lepszej postawie na siatce po ich stronie (14:15). Dobry poziom gry swojej drużyny nadal utrzymywała Özsoy (16:17). Im bliżej końca seta, tym gra obu zespołów była coraz bardziej zacięta. Jednak to Rosjanki prowadziły jednym bądź dwoma punktami. Po podwójnym bloku na Szaszkowej, gospodynie turnieju doprowadziły do wyrównania. Przewodziła mu Saydemir, a na tablicy wyników widniał remis 22:22. Ten set przyniósł kolejną zaciętą końcówkę. Przy stanie 25:24 dla gospodyń trener Rosji poprosił o chwilę oddechu dla swojego zespołu. Po przerwie kontrę wykorzystała Darnel i Turczynki wyrównały stan meczu po 1.

W tym meczu to już normalne – Rosjanki rozpoczęły trzecią partię od stanu 3:1. Tym razem Turczynkom udało się wyrównać tuż przed pierwszą przerwą techniczną, na której – jak się okazało – prowadziły już jedynym oczkiem po autowym ataku Szaszkowej. Mimo podobnego początku, reszta partii nie wyglądała już jak wcześniejsze. Obie drużyny grały wyrównaną siatkówkę, tyle że z lekkim wskazaniem na zespół z Turcji. Po świetnej zagrywce Darnel oraz dwóch podwójnych blokach, siatkarki znad Bosforu odskoczyły na cztery oczka prowadzenia, 14:10. Natomiast podczas drugiej przerwy technicznej miejscowy zespół prowadził już sześcioma punktami. Dwie kolejne kontry reprezentantek Turcji zwiększyły różnicę między ekipami do siedmiu oczek, a trener Owczynnikow poprosił o przerwę. Jego zespół przegrywał już 12:19. Teraz to gospodyniom wszystko wychodziło. Od przyjęcia, po zagrywkę i atak, a także postawę na siatce. Zwycięstwo w trzecim secie ani przez chwilę nie było zagrożone, a Turcja wygrała go do 16.

Dwie wygrane partie podbudowały Turczynki, które rozpoczęły kolejną odsłonę od prowadzenia 2:0, podwyższając je raz po raz. Po kontrze Darnel było już 5:1 dla drużyny gospodarzy. Teraz to ona rozdawała karty, choć Rosjanki rozpoczęły gonitwę, i to dość skuteczną. Po autowym ataku Darnel przegrywały już bowiem dwoma oczkami (5:7). Po przerwie technicznej, na której miejscowe prowadziły trzema punktami, Rosjanki zaczęły odrabiać straty, a niedługo później wyszły na prowadzenie 10:9. Skuteczna kontra Özsoy pozwoliła przywrócić prowadzenie na turecką stronę. Dobra postawa na siatce byłej zawodniczki Trefla Sopot podwyższyła przewagę Turcji do 12:10. Co prawda, rosyjskie siatkarki wyrównały po 12, jednak w kolejnych trzech akcjach górą były już gospodynie. Po świetnej zagrywce prowadziły 15:12. Na drugą przerwę techniczną trzeba było jednak jeszcze poczekać, gdyż do pracy wzięły się Rosjanki, które po bloku Gamowej, wyrównały po 15. Po czasie technicznym Turcja po raz kolejny zaczęła budować przewagę. Po ataku Özsoy z szóstej strefy prowadziły już 19:16, a interweniować musiał szkoleniowiec Rosji. Nic to jednak nie pomogło, bo znowu punktowały tylko gospodynie. Po bloku na Bordiakowej oraz ataku Rosjanek w aut, było już 22:16 dla tureckiego zespołu, który w tym momencie gry niepodzielnie rządził na siatce. Jasne stało się, że Rosjanki muszą uznać wyższość rywalek, choć ekipa trenera Owczynnikowa walczyła do końca. Turczynki wygrały całego seta 25:22, po bloku Sonsirmy, która końcówkę meczu rozgrywała już z potwornymi skurczami – wykończona całą potyczką. Jasne się więc stało, że Turczynki będą w jutrzejszym finale walczyć przeciwko reprezentacji Polski.

Turcja – Rosja 3:1
(26:28, 26:24, 25:16, 25:21)

Turcja: Sonsirma (13), Toksoy (10), Darnel (21), Gümüs (3), Erdem (9), Aydemir (9), Kuzubasioglu (libero) oraz Uslupehlivan (2), Cemberci, Ozsoy (19) i Güresen (libero)
Rosja: Starcewa (2), Szaszkowa (13), Perepiełkina (6), Gamowa (10), Koszeliewa, Borisenko (7), Kriuczkowa (libero) oraz Gonczarowa (15), Estes (1), Ułanowa i Merkułowa