Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Niemki i Turczynki rozpoczęły od wygranych

Kwal. do IO: Niemki i Turczynki rozpoczęły od wygranych

W meczu otwierającym turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich reprezentacja Niemiec pokonała w trzech odsłonach Chorwatki. W innym spotkaniu grupy I, gospodynie turnieju w takim samym stosunku rozbiły Bułgarię.

Niemki od początku spotkania narzucały swoje warunki gry. Znakomite przyjęcie pozwalało rozgrywającym naszych zachodnich sąsiadek na pewne prowadzenie gry. Zarówno Kathleen Weiss, jak i Mareen Apitz znakomicie spisywały się, ułatwiając swoim koleżankom kończenie ataków. Zupełnie inaczej wyglądała gra po drugiej stronie siatki. Chorwatki często myliły się, zwłaszcza w ataku, ułatwiając zadanie rywalkom. Set zakończył się wręcz demolką Niemek, które wygrały 25:12.

Przebieg dwóch kolejnych partii był podobny do tej pierwszej. Chorwatki co prawda starały się nawiązać walkę, jednak w każdej z dwóch partii to Niemki pewnie dyktowały warunki. W drugiej odsłonie znakomicie spisywał się niemiecki blok, który pozwolił na powiększanie przewagi. To właśnie w ten sposób ostatni punkt w tej partii, ustalając wynik seta na 25:16, zdobyła Margareta Kozuch. Trzecia odsłona była już tylko formalnością. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego kontynuowały swoją dobrą grę, popełniając ledwie dwa błędy. – Niemki zagrały znakomicie w defensywie, podczas gdy my popełniłyśmy dużo własnych błędów – przyznała po spotkaniu kapitan Chorwatek, Mira Topic. Szkoleniowiec przegranej ekipy żałował, że nie wszystkie jego podopieczne były w pełni sił. – Szkoda, że niektóre z moich zawodniczek były chore i nie mogły wziąć udziału w meczu – przyznał Damir Jurko.

Radości po spotkaniu nie kryła Kozuch. – Cieszymy się, że dobrze rozpoczęłyśmy ten tak trudny dla wszystkich drużyn turniej. Oczekujemy już kolejnego meczu – przyznała zawodniczka. Giovanni Guidetti był zadowolony z postawy swoich podopiecznych. – Zagraliśmy bardzo dobrze jako zespół, a to niezwykle ważne w turnieju takim jak ten – przyznał.

Najlepszą zawodniczką w ekipie Niemek była Angelina Grün, która dla swojej ekipy zdobyła 10 punktów. Takim samym dorobkiem punktowym spotkanie zakończyła liderka Chorwatek, Jelena Alajbeg.

Niemcy – Chorwacja 3:0
(25:12, 25:16, 25:17)

Niemcy: Ssuschke-Voigt (4 pkt.), Weiss (3), Grün (10), Fürst (8), Kozuch (7), Brinker (8), Tzscherlich (1, libero) oraz Apitz (1), Beier i Matthes (2)
Chorwacja: Katic (6 pkt.), Popovic (5), Kaleb (5), Alajbeg (10), Topic (6), Milos (9), Dosen (libero) oraz Kovacic

Turczynki zaczęły od mocnego uderzenia swój występ w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich i pokonały Bułgarię 3:0, a licznie zgromadzenie w hali kibice w dosyć żywiołowy sposób dopingowali swoją reprezentację. W pierwszym secie w ataku lepiej spisywały się Bułgarki, które dzięki dobrej grze Elitsy Wasiliewej zdobyły pięć punktów. Turczynki dobrze zagrały w bloku i dzięki temu właśnie podopieczne Marco Aurello Motta odniosły zwycięstwo w premierowej odsłonie 25:21.

W drugim secie oba zespoły były bardziej skoncentrowane i popełniały mniej błędów. Turczynki grały z większą precyzją w ataku. Kapitan Esra Gumus zdobyła osiem punktów w tym secie, jej ostatnia akcja w bloku dała zwycięstwo reprezentacji znad Bosforu 25:17.

Pomimo zmian w składzie reprezentacji Bułgarii dokonanych przez włoskiego szkoleniowca Marcello Abbondanza, gospodynie chciały jak najszybciej rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść. Niesione dopingiem przez fanatycznych kibiców Turczynki nie pozostawiły złudzeń swoim rywalkom, kto jest lepszy. Najlepsza na boisku Esra Gumus była nie do zatrzymania w ataku i zwycięstwo w trzecim secie gospodyń 25:15 stało się faktem.

Po meczu kapitan Bułgarii Straszimira Filipowa nie kryła swojej frustracji: – Zagrałyśmy źle od samego początku. Nie mogłyśmy pokazać swojego prawdziwego oblicza, popełniłyśmy mnóstwo błędów i dlatego przegrałyśmy. W odpowiedzi Esra Gumus wyraziła swoje zadowolenie ze zwycięstwa: – Cieszymy się z tej wygranej. To jest dobry początek i już nie możemy się doczekać następnych meczów.

Turcja – Bułgaria 3:0
(25:21, 25:17, 25:15)

Turcja: Toksoy (11 pkt), Sonsirma (5), Aydemir (3), Gumus (18), Erdem (6), Darnel (10), Kuzubasioglu (libero)
Bułgaria: Nenowa (1 pkt), Rabadzijewa (4), Zarkowa (5), Janewa (10), Wasiliewa (6), S. Filipowa (6), M. Filipowa (libero) oraz D. Nikołowa, Karkaszewa, E. Nikołowa (5)