Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > W Ankarze od jutra zmagania o tylko jedną przepustkę do Londynu

W Ankarze od jutra zmagania o tylko jedną przepustkę do Londynu

fot. archiwum

Chyba jedynymi osobami, które nie będą odpoczywać na „majówce", są polskie siatkarki. 1 maja oznacza dla nich początek zmagań w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Londynie. Niestety, awans uzyska tylko zwycięzca całych zawodów.

To nie jedyne zmartwienie Polek przed turniejem w tureckiej Ankarze. Już w fazie grupowej przyjdzie im się zmierzyć z czołowymi drużynami nie tylko Europy, ale i świata. Biało-czerwone zagrają w grupie B kolejno z Holenderkami, Rosjankami i Serbkami. Alojzy Świderek ogłosił już kadrę na turniej i nie brakuje w niej niespodzianek, bo za taką należy uznać powołanie Moniki Martałek kosztem Katarzyny Gajgał. To duże ryzyko, zwłaszcza gdy niedoświadczona siatkarka PTPS Piła będzie musiała pojawić się na parkiecie w miejsce Agnieszki Bednarek-Kaszy lub Bereniki Okuniewskiej. Trener Świderek postawił zdecydowanie na siłę ataku, biorąc do stolicy Turcji aż trzy zawodniczki grające po przekątnej z rozgrywającą. Ponadto wśród trzech przyjmujących znalazła się Kinga Kasprzak, która także radzi sobie zdecydowanie lepiej w ataku niż w odbiorze zagrywki. W związku z tym dodatkowa odpowiedzialność będzie spoczywać na libero Paulinie Maj. Takich problemów nie ma trener „Sbornej”, Siergiej Owczynnikow, który zabrał do Turcji najsilniejszy skład. Co więcej, nawet gdyby Rosjankom w Ankarze powinęła się noga, to mają one zapewniony udział w światowym turnieju kwalifikacyjnym, który obędzie się pod koniec maja. Jednak priorytetem dla nich jest zapewnienie sobie awansu już teraz, choć zawodniczki ze wschodniej Europy doceniają też klasę rywalek.

To są bardzo silne zespoły, z którymi gra się bardzo ciężko. By wygrać, musimy naprawdę ciężko pracować. Z każdym z tych zespołów będzie trudno, są w nich bowiem zawodniczki grające na wysokim poziomie, które są w stanie pokazać wysoki poziom siatkówki. Musimy być przygotowane. Każdy zespół może zaskoczyć. Kobieca siatkówka jest nieprzewidywalna (…) Osobiście u mnie w grę wchodzi tylko Ankara. Musimy wygrać ten turniej i to jest nasz najważniejszy cel – pointuje najbardziej znana obok Jekateriny Gamowej rosyjska siatkarka, Ljubow Sokołowa. Równie silnym zespołem mogą się okazać aktualne mistrzynie Europy, Serbki i nie zmienia tego nawet ich słabszy występ podczas Pucharu Świata. W ich składzie nie brakuje najlepszych zawodniczek, ze świetną atakującą Jovaną Brakocević na czele. Trudno lekceważyć także ekipę „Pomarańczowych”, które mimo ostatnich nie najlepszych występów, nadal posiadają w drużynie kilka świetnych zawodniczek. Jak zwykle, ich gra będzie opierać się na atakującej Manon Flier, choć polscy kibice zwrócą z pewnością uwagę na rozgrywającą Kim Staelens, która od nowego sezonu zasili szeregi Impel Gwardii Wrocław.

Grupa A nie jest już tak mocna i wyrównana. Obok gospodyń turnieju i rewelacyjnych w poprzednim roku Niemek wystąpią w niej dużo słabsze (przynajmniej na papierze) ekipy Bułgarii i Chorwacji. Biorąc pod uwagę, iż cały turniej zostanie rozegrany na przestrzeni ledwie pięciu dni, Turczynki i Niemki zdają się mieć lekką przewagę nad pozostałymi uczestniczkami. O ile nie zlekceważą potencjalnie słabszych grupowych rywalek, mają dużo większą szansę na zachowanie sił przed półfinałami, do których awansują po dwa najlepsze zespoły. Pozostaje mieć nadzieję, że sędziowie nie będą chcieli wciągnąć zawodniczek znad Bosforu za uszy do finału czy na same igrzyska, choć mają one na tyle mocną drużynę, że są w stanie same wywalczyć awans. Ciekawe, jak zaprezentują się Niemki, które, gdyby nie opadły z sił w końcówce turnieju, mogły awansować na igrzyska już z Pucharu Świata. Porównując je z pozostałymi zespołami (wyłączając Bułgarię i Chorwację), dysponują najbardziej wyrównanym składem, a ich gra nie opiera się tylko i wyłącznie na 2-3 siatkarkach. Choć z pewnością w decydujących momentach przyda im się pomoc doświadczonej Angeliny Gruen. Ich dodatkowym atutem jest trener Giovani Guidetti, który wykonał w ostatnich latach z reprezentacją tytaniczną pracę i wprowadził Niemki do światowej czołówki.źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-04-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved