Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Upadki i powroty biało-czerwonych, z Niemkami na remis

Upadki i powroty biało-czerwonych, z Niemkami na remis

Podobnie jak w pierwszym meczu towarzyskim, drugie spotkanie podopiecznych trenera Świderka z reprezentacją Niemiec zakończyło się po pięciu setach. Biało-czerwone miały swoje szanse w meczu, tym razem ostatecznie jednak triumfowały Niemki.

Mecz udanie rozpoczęły Niemki, które objęły prowadzenie 1:0, następnie obie ekipy popełniły błędy własne i był remis 3:3. Po dwóch dobrych serwach Joanny Kaczor Polki miały dwa punkty przewagi nad swoimi rywalkami i prowadziły 5:3, lecz odpowiedź Małgorzaty Kożuch była natychmiastowa i po jej dwóch dobrych serwisach doszło do wyrównania (5:5). Na skutek błędów własnych biało-czerwonych podopieczne Giovanniego Guidettiego miały dwa „oczka” przewagi na pierwszej technicznej, było wówczas 8:6 dla Niemek. Polki nie pozostały dłużne rywalkom i po asach serwisowych Katarzyny Gajgał doprowadziły po raz kolejny do remisu 9:9. Prawdziwe spustoszenie w szeregach Polek siały zagrywki Coriny Ssuschke-Voigt i Niemki po jej zagrywkach wyszły na prowadzenie 14:10. Wówczas o przerwę na żądanie poprosił trener Alojzy Świderek i jak się później okazało, było to dobre posunięcie. Od tego momentu role na boisku się odwróciły i ekipa naszych zachodnich sąsiadów zaczęła popełniać błędy własne, Polki dzięki dobrej grze w bloku prowadziły 16:15, a następnie 19:16 i utrzymały trzy punkty przewagi do końca seta, a grę w tej partii asem serwisowym zakończyła Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Drugi set spotkania ułożył się po myśli niemieckiej reprezentacji. Drużyna naszych zachodnich sąsiadów lepiej serwowała i wyprowadzała kontrataki, przez co stopniowo powiększała swoją przewagę Na pierwszej przerwie technicznej reprezentacja Niemiec miała cztery punkty przewagi po asie serwisowym Maren Brinker (8:4). Zawodniczki z naszego kraju miały kłopoty z poprawnym przyjęciem zagrywki i nie potrafiły skończyć ataków z pierwszego tempa. Po serii mocnych i kąśliwych serwów Mareen Apitz niemiecka reprezentacja prowadziła 14:7, serię zagrywek przerwała dopiero punktowym atakiem Anna Podolec. Kolejną serią punktowych zagrywek popisała się Anne Matthes i na tablicy wyników widniał stan 20:10 dla Niemek. Polki były zagubione, myliły się w ataku i popełniały zbyt wiele własnych błędów, aby myśleć o nawiązaniu wyrównanej gry ze swoimi rywalkami. Pierwszoplanową postacią w reprezentacji Niemiec była Corina Ssuschke-Voight, która była nie do zatrzymania w ataku, jak i bloku, a seta skutecznym atakiem zakończyła Anne Matthes i w całym meczu był remis 1:1.

Po serwach Joanny Wołosz Polki prowadziły 3:0 i można powiedzieć, że od tego momentu nasze reprezentantki przestały grać, myliły się w ataku i przyjęciu i nie potrafiły znaleźć skutecznego sposobu na dobrze grającą reprezentację Niemiec. Pomimo tak niesprzyjającego przebiegu wydarzeń na boisku biało-czerwone, które przegrywały 6:10, zaczęły stopniowo odrabiać straty i tym razem po błędach własnych Niemek oraz dobrej grze w ataku Karoliny Kosek przegrywały na drugiej przerwie technicznej 15:16. Od tego momentu trwała wzajemna wymiana ciosów. Najpierw dobrze grające tego dnia Niemki po ataku niezawodnej Ssuschke-Voigt miały dwa punkty przewagi (20:18). Podopieczne trenera Alojzego Świderka nie zamierzały łatwo oddawać pola gry i po przerwie na żądanie wziętej przez trenera naszej reprezentacji nastąpił zwrot sytuacji na boisku. Polki wyrównały stan seta na 22:22, a po atakach Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty wygrały tą partię 25:22.

Od samego początku czwartej partii spotkania Polki narzuciły swój styl gry i odrzuciły swoje rywalki od siatki, a te myliły się i popełniały niewymuszone błędy. Z każdą akcją polska reprezentacja powiększała swoje prowadzenie i po punktowej akcji Moniki Martałek przy stanie 11:7 o czas poprosił trener Guidietti. Dobra gra w polu zagrywki Karoliny Kosek sprawiła, że polska reprezentacja prowadziła 13:7. Wysokie prowadzenie „uśpiło” podopieczne trenera Świderka, które straciły sześć punktów z rzędu. Zagrywki Mareen Apitz sprawiły wiele kłopotów biało-czerwonym, które przełamały swoją niemoc dopiero po ataku Moniki Martałek. Na drugiej przerwie technicznej to rywalki Polek prowadziły 16:15, a biało-czerwone popełniały błędy, przez co przegrywały 15:19. Polki nie miały nic do stracenia i rzuciły się do odrabiania strat. Dwa punkty zdobyte przez Berenikę Okuniewską oraz Izabelę Żebrowską to zbyt mało, aby można było myśleć o zwycięstwie w tym secie i całym meczu. Końcówka tej partii to zupełna dominacja Niemek, które wykorzystały swoje atuty, jakimi niewątpliwie były gra w ataku, jak i bloku. As serwisowy Nadji Schaus zapewnił niemieckiej reprezentacji zwycięstwo w czwartym secie i remis w całym meczu.

Podobnie jak w pierwszym meczu, tak i w drugim spotkaniu o końcowym zwycięstwie jednej z ekip miał zadecydować tie-break. Po serwach Heike Beier było 4:1 dla Niemek, a Polki po raz kolejny miały problemy ze skończeniem ataków z pierwszego tempa. Katarzyna Skowrońska-Dolata pojedynczymi akcjami próbowała poderwać koleżanki do skutecznej i efektywnej gry, lecz było to za mało na skutecznie grającą reprezentację Niemiec. Po bloku na Berenice Okuniewskiej podopieczne Guidettiego prowadziły 11:8 i wydawało się, że jest po meczu, lecz dobra gra w polu serwisowym Joanny Wołosz oraz punktowe ataki Izabeli Żebrowskiej sprawiły, że był remis 11:11. Niemki nie dały jednak za wygraną i zwyciężyły w tej partii 15:12 po ataku Anne Matthes oraz w całym meczu 3:2.

Polska – Niemcy 2:3
(25:21, 16:25, 25:22, 21:25, 12:15)

Polska: Skorupa, Kaczor, Gajgał, Okuniewska, Werblińska, Żebrowska, Zenik (libero) oraz Skowrońska-Dolata, Wołosz, Martałek, Podolec, Kosek, Maj (libero) i Kasprzak
Niemcy: Wiess, Kożuch, Fuerst, Sscuschke-Voight, Gruen, Brinker, Tzscherlich (libero) oraz Matthes, Beier, Apitz, Burchardt, Kauffeldt, Schaus i Duerr (libero)