Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Złoto było blisko, o włos, a może nawet o paznokieć

Złoto było blisko, o włos, a może nawet o paznokieć

Nie milkną komentarze dotyczące ostatniej piłki wielkiego finału LM i decyzji sędziego, po której Zenit zdobył złoty medal. Analizy wideo, analizy ekspertów i kibiców oraz dyskusje na temat niedoskonałości systemu challenge przesłoniły aspekt sportowy.

Był piąty set finału Ligi Mistrzów rozgrywanego w Łodzi. Rosjanie prowadzili 16:15. Najpierw atak Mariusza Wlazłego został odbity przez potrójny blok siatkarzy Zenitu, a później piłka trafiła na prawe skrzydło do Winiarskiego, po ataku którego otarła się o palce Bierieżki. Na powtórkach telewizyjnych widać wyraźnie, że serbski sędzia Dejan Jovanović się pomylił. Pokazano to na telebimach w Atlas Arenie kilka minut po meczu, co wywołało gwizdy niespotykane w siatkarskich halach. Trwały one przy przez kilka minut, a później także przy dekoracji. Co ciekawe, zaraz po akcji drugi arbiter spotkania wyraźnie zasugerował swojemu koledze dotknięcie piłki w bloku, jednak ten nawet na niego nie spojrzał, podejmując decyzję samodzielnie.

Rozmawiałem z Bierieżką, przyznał, że dotknął piłki – mówił po meczu Michał Winiarski.Do tego na ostatniej odprawie technicznej w piątek zdecydowano, że sędziowie mogą sprawdzić każdą ostatnią piłkę w secie. Nie wiem, dlaczego teraz tego nie zrobili. Nie chcieli?

Powracają więc pytania o system challenge, któremu na Final Four mieli się bacznie przyglądać oficjele CEV. System niestety nie zapobiegł błędowi sędziowskiemu w ostatniej akcji. Czy to przekreśli jego szanse na wprowadzenie w europejskich rozgrywkach, czy może wręcz przeciwnie, spotęguje działania, zmierzające do jego udoskonalenia? – Ta sytuacja pokazuje, że ten system nie jest jeszcze idealny. Siatkówka jest coraz szybszą grą i sędziowie wszystkiego nie zobaczą – mówił Maksim Michajłow.

Nie sprowadzajmy całego meczu tylko do jednego błędu – mówi Wojciech Drzyzga z ”Polsatu Sport”. Ekspert odkreśla, że powinno się zapamiętać ten mecz przede wszystkim jako piękne widowisko.

źródło: inf. własna, sport.pl