Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A1: Porażka Latiny, Jarosz rezerwowy

Serie A1: Porażka Latiny, Jarosz rezerwowy

W 24. kolejce spotkań włoskiej Serie A1 Andreoli Latina, w której występuje polski atakujący Jakub Jarosz, przegrała 2:3 w wyjazdowym spotkaniu z przedostatnią w tabeli Fidią Padwa. Zespół Polaka utrzymał ósmą lokatę, gwarantującą grę w play-off.

Mecz pomiędzy Fidią a Andreoli był dla obu drużyn niezwykle ważny. Podopieczni Paolo Montagnaniego dzięki zwycięstwu mogli podtrzymać swoje szanse na utrzymanie w najmocniejszej lidze świata, a siatkarze prowadzeni przez Silvano Prandiego mogli powiększyć swoją przewagę nad zajmującą 9. lokatę ekipą Tonno Callipo Vibo Valentia. Ostatecznie gwiazdą tego spotkania został Japończyk Yu Koshikawa, który dał niesamowitą zmianę w drużynie Fidii i niemal w pojedynkę przesądził o wyniku spotkania. Japoński przyjmujący został na koniec meczu doceniony poprzez uhonorowanie statuetką MVP tego meczu.

Pierwszy set bardzo pomyślnie rozpoczął się dla gości, którzy dzięki świetnej grze występującego w miejsce Jarosza Murphy’ego Troya, osiągnęli prowadzenie 10:4. Trener Montagnani próbował wybić z uderzenia swych rywali poprzez przerwy dla swojej ekipy, jednak nie przynosiły one wymiernych korzyści. W końcówce pierwszej odsłony z dobrej strony pokazał się środkowy Enrico Cester, którego bloki i skuteczne ataki dały Andreoli zwycięstwo 25:20.

Druga odsłona była już bardziej wyrównana i wynik oscylował wokół remisu aż do stanu 11:11. Błąd w ataku Andreasa Fragkosa oraz skuteczne kontry w wykonaniu Andrew Heina oraz Francesco De Marchiego spowodowały, iż na tablicy wyników pojawił się wynik 14:11 dla gospodarzy. W końcówce atakujący Troy skończył kilka ważnych piłek i dał Andreoli nadzieję na korzystny rezultat (21:22), jednak pogoń za siatkarzami Fidii bardzo wyczerpała gości, którzy w końcówce przegrali kilka kluczowych akcji i ulegli 23:25.

Trzecia partia nie rozpoczęła się po myśli Prandiego – bloki Sebastiana Schwarza oraz Javiera Gonzaleza, a chwilę później dwa asy serwisowe De Marchiego ponownie ustawiły spotkanie na korzyść gospodarzy (5:2). Coraz więcej błędów popełniał Troy, który wyczerpał kredyt zaufania trenera i w połowie seta na placu gry w jego miejsce pojawił się Jakub Jarosz. Piłkę setową zespołowi z Padwy dał Wenczesław Simeonow (24:18), a już dwie akcje później Fidia mogła cieszyć się ze zdobycia co najmniej jednego „oczka” (25:19).

Czwartego seta w wyjściowym składzie rozpoczął Jarosz i pokazał, że zespół z nim w składzie ma szansę powalczyć z przedostatnią drużyną w tabeli. Polak skończył ważny kontratak (9:9), a w dalszej części gry był jednym z lepszych zawodników tego spotkania. Obaj trenerzy zdecydowali się w tej odsłonie wprowadzić kilku nowych graczy – w drużynie Andreoli zagrał Jose Rivera, a u gospodarzy – Koshikawa. W decydującej części seta gra w bloku „zaskoczyła” Cesterowi, a w Padwie pewnym zawodnikiem w ataku był jedynie Koshikawa. Partię wynikiem 25:23 zakończył mocnym zbiciem Jarosz.

Tie-breaka obie ekipy rozpoczęły w tych samych zestawieniach, w których kończyły seta numer cztery. Asy Koshikawy i blok Semenzano dały gospodarzom prowadzenie 3:0, jednak ambitni siatkarze Latiny już kilka minut później dogonili rywala (4:5). Przed zmianą stron swoją znakomitą dyspozycję potwierdził Koshikawa, który skończył atak na 7:4, a następnie dobrze popracował w obronie. Jakub Jarosz i jego koledzy stanęli w miejscu i zatrzymali swój licznik na 7 „oczkach” (7:10, 7:12, 7:14). Blok Schwarza oraz as serwisowy Koshikawy zakończyły emocjonujący i arcyważny dla układu tabeli mecz, w którym Fidia Padwa pokonała 3:2 Andreoli Latinę.

Fidia Padwa – Andreoli Latina 3:2
(20:25, 25:23, 25:19, 23:25, 15:7)

Fidia: De Marchi (12), Semenzato (6), Simeonow (22), Schwarz (16), Cricca (5), Gonzalez (3), Zingaro (libero) oraz Koshikawa (8), Hein (5), Rosso (4) i Tiberti
Andreoli: Pantaleon (2), Sottile (3), Fragkos (12), Cester (14), Troy (13), Diaczkow (7), De Pandis (libero) oraz Rivera (5), Jarosz (9), Gitto (5) i Guemart