Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Ostatnia przeszkoda częstochowian przed finałem – Prefaxis Menen

Ostatnia przeszkoda częstochowian przed finałem – Prefaxis Menen

Prefaxis Menen będzie kolejnym rywalem AZS-u na drodze do finału Challenge Cup. Podopieczni Marka Kardoša są już na ostatniej prostej przed decydującymi meczami na europejskich parkietach. Czy marzenia kibiców o polskim finale staną się faktem?

„Mistrzowie złotego seta” – takie miano można przypisać częstochowskim akademikom po meczach 1/8 finału i ćwierćfinałach zmagań Challenge Cup siatkarzy. O „być albo nie być” podopiecznych Marka Kardoša na europejskich parkietach w meczach ostatnich rund rozgrywek decydowały bowiem, określane mianem siatkarskiej loterii, „złote sety”. Kiedy końcem lutego akademicy jechali do Francji ze sporą zaliczką, sympatycy ekipy spod Jasnej Góry z optymizmem patrzyli na przyszłość swojego zespołu, niemal już przypisując awans siatkarzom z Częstochowy. Nie będący anonimowym zespołem na europejskich parkietach siatkarze Rennes Volley nie zamierzali jednak złożyć broni, 3:1 wygrywając mecz rewanżowy i doprowadzając do decydującej „złotej” partii. Utrzymując koncentrację w decydującej fazie meczu, podobnie jak w walce z Unicają Almeria, tę „wojnę nerwów” na swoją korzyść rozstrzygnęli częstochowianie. – Na szczęście w tym „złotym secie”, kiedy te głowy ochłonęły, wróciliśmy do swojej gry i potrafiliśmy wyprowadzić sytuację na dobre. I w tym musimy szukać jakichś pozytywów, w tym przypadku ten set oznaczał dla nas awans i wygraną w całym meczu, a nie tylko pojedynczej partii – o atutach wynikających z nierzadko krytykowanego systemu mówił Marek Kardoš.

Siatkarze Prefaxis Menen na ligowych parkietach radzą sobie ze zmiennym szczęściem dobre spotkania przeplatają porażkami, a dyspozycję Belgów najlepiej potwierdza 5. miejsce w tabeli rozgrywek ligowych po rundzie zasadniczej. Kiedy częstochowianie rozpoczęli swoją walkę w rundzie play-off PlusLigi siatkarzy, ostatecznie uznając wyższość Resovii Rzeszów, Prefaxis Menen mierzył się z Aquacare Halen, przegrywając swoje pierwsze spotkanie w grze o miejsca 1-6 ligi belgijskiej. Podopieczni Alaina Dardenne na mniejszy opór natrafili w walce o półfinały Challenge Cup. W meczach ze szwajcarską Lausanne UC Belgowie nie stracili nawet seta, nie pozostawiając rywalom złudzeń. Do gry w europejskich pucharach zespół z Belgii wraca po kilkuletniej przerwie, w sezonie 2005/2006 Prefaxis zakończył rywalizację na etapie rundy zasadniczej Pucharu CEV, próbując swoich sił rok później siatkarze z Belgii doszli do 1/8 finału tych elitarnych rozgrywek.

W jutrzejszym meczu trudno wskazać wyraźnego faworyta, jednak jak zaznacza trener częstochowian, rywal z Belgii prezentuje siatkówkę w znacznym stopniu odpowiadającą akademikom. – Wszystkie zespoły grające na tym etapie w Challenge Cup są w naszym zasięgu. Oczywiście jeśli podsumujemy dotychczasowe mecze, to patrząc na naszych wcześniejszych rywali można powiedzieć, że Prefaxis jest zespołem, którego gra w pewnym stopniu przypomina styl, jaki prezentowała Unicaja Almeria. Nie ma tam co prawda tak znanych zawodników, jednak ich gra na tym etapie nie jest przypadkiem – zaznaczył Marek Kardoš.

Przed częstochowianami ostatnia prosta, od finałów rozgrywek dzielą ich tylko i aż dwa spotkania. – Zrobimy wszystko, aby w tym finale się znaleźć. Niezależnie jakie to są rozgrywki, przed nami szansa na awans do finału europejskich pucharów – o ambicjach swojego zespołu mówił trener AZS-u. Czy prowadzona przez trenera Kardoša drużyna, wykorzystując atut własnej hali, postawi pierwszy krok na drodze do finału zmagań Challenge Cup, przerywając pechową passę porażek? Czy to Belgowie będą pierwszą większą przeszkodą na drodze akademików w tych rozgrywkach? Pierwszy mecz półfinałowy Pucharu Challenge pomiędzy AZS-em Częstochowa i Prefaxis Menen już w środę, początek rywalizacji o godzinie 19:00.