Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Felietony > Krótka piłka: Rozgrywający pilnie poszukiwany!

Krótka piłka: Rozgrywający pilnie poszukiwany!

fot. archiwum

Buszując po internecie celem znalezienia inspiracji do felietonu natrafiłem na wydawałoby się kompletnie niesiatkarski temat, a mianowicie relację z piątej edycji Zacieraliów, czyli Festwialu Twórczości Żenującej. To, co tam usłyszałem, wprawiło mnie w zdumienie.

Dlaczego zdumienie? Ponieważ niemal dosłownie ukazało sytuację w polskiej siatkówce. „Świnko, alarm! On nie ma gumy” śpiewał w piosence „Gdybym zgolił wąs” zespół o wdzięcznej nazwie „Bracia Figo Fagot”. I choć cały utwór kompletnie nijak się ma do siatkówki, to jednak te sześć słów szczególnie przykuły moją uwagę. Dlaczego? A no dlatego, że jeżeli w naszej kadrze narodowej zabraknie popularnego „Gumy”, również trzeba będzie bić na alarm.

Paweł Zagumny, bo on nim mowa, to jeden z najlepszych rozgrywających na świecie. W październiku skończy 35 lat, jednak jest jak wino, im starszy, tym lepszy. Wychowanek warszawskiego MKS MDK już jako junior sięgał po złote medale mistrzostw Europy i świata. Jako senior natomiast cieszył się z triumfu na Starym Kontynencie oraz srebrnego krążka siatkarskiego mundialu. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko sukcesu w igrzyskach olimpijskich, a tegoroczne, rozgrywane w Londynie, mogą być jego ostatnimi, choć wcale nie muszą.

Nie chcę się jednak zachwycać naszym rozgrywającym, choć nie ulega wątpliwości, że Zagumny wielkim siatkarzem był (i nadal jest). Sęk tkwi w tym, że nie za bardzo widzę jego następców, a włodarze i trenerzy klubów PlusLigi jakoś specjalnie mi w tych poszukiwaniach nie pomagają. Dowód? Proszę bardzo. W ekipie mistrzów Polski pierwsze skrzypce gra Hiszpan Miguel Angel Falasca, w Resovii Rzeszów za rozegranie odpowiada Czech Lukáš Ticháček, natomiast w Delekcie Bydgoszcz piłki rozdziela Słowak Michal Masný. Kiedy spojrzymy na kadrę Polskiego Koksu (patrz, co mają napisane na rękawach siatkarze Jastrzębskiego Węgla), próżno tam w ogóle szukać zawodnika mogącego reprezentować biało-czerwone barwy i to nie tylko na pozycji rozgrywającego. Co słychać w drugiej połowie tabeli? Znowu hiszpański (Guillermo Hernan w olsztyńskim AZS), a także niemiecki (Patrick Steuerwald w ekipie warszawskich akademików) i francuski (Pierre Pujol w Farcie Kielce).„Gdzie ci mężczyźni?” śpiewała Danuta Rinn. Teraz można zadać dokładnie takie samo pytanie, szukając potencjalnych następców Pawła Zagumnego. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bo Fabian Drzyzga, który jakoś nie może się przebić do reprezentacji, chyba trochę dusi się w ekipie spod Jasnej Góry i przydałaby mu się zmiana otoczenia. Inny rozgrywający młodego pokolenia, Grzegorz Łomacz rozdziela piłki w ekipie czerwonej latarni PlusLigi. Nie ustawajmy jednak w poszukiwaniach! Przejrzyjmy teraz dossier zawodników, którzy z niejednego siatkarskiego pieca chleb jedli. Maciejowi Dobrowolskiemu jakoś nigdy nie było po drodze do narodowej reprezentacji, Łukasz Żygadło dziarsko grzeje ławę w najlepszym klubie na świecie, a Paweł Woicki niczym filmowy Adaś Miauczyński „znowu drugi”. Nadzieja umiera ostatnia! Może 40-letni Andrzej Stelmach? Przepraszam, głupi żart. Może inny eks-reprezentant Polski, Piotr Lipiński? W porządku, gdyby nie to, że ostatni występ zanotował prawie 10 lat temu.

Daleko mi od bycia malkontentem, ale naprawdę ciężko mi znaleźć potencjalnych następców Pawła Zagumnego. Młodzi albo są jeszcze za młodzi, albo kontakt z piłką mają jedynie na przedmeczowej rozgrzewce, tudzież na treningach. Starzy natomiast są albo za starzy, albo boisko oglądają z kwadratu dla rezerwowych. Próżno szukać pozytywów, kiedy nominalny zastępca (żeby nie powiedzieć zmiennik) Zagumnego nie może się przebić do pierwszej szóstki swojego zespołu. Również sytuacja w PlusLidze nie napawa mnie optymizmem, bowiem na 10 zespołów w stawce, w aż siedmiu z nich pierwszym rozgrywającym jest obcokrajowiec. Dlatego już teraz dmucham na zimne, żeby później nie bić na alarm.

A wy, drodzy czytelnicy, co myślicie? Zapraszam do wymiany myśli na naszym strefowym profilu na facebooku.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Felietony, PlusLiga, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-03-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved