Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Czy weryfikacja wideo przyjmie się na świecie?

fot. archiwum

Weryfikacja poprawności decyzji sędziowskich na podstawie podglądu video, czyli system challenge, znajduje zastosowanie na coraz większej ilości boisk. Mimo że jest niedoskonały i budzi kontrowersje, FIVB sprawdzi jego działanie podczas Final Four w Łodzi.

Siatkówka przybiera na sile i na szybkości, a co za tym idzie – trzeba szukać systemów wspomagania decyzji sędziowskich. Takim pomysłem był system challenge, który najpierw testowano podczas finału Pucharu Polski, później wprowadzono do PlusLigi. Pierwszym międzynarodowym sprawdzianem na weryfikacji video będzie Final Four Ligi Mistrzów, który odbędzie się w marcu w łódzkiej Atlas Arenie.

Tymczasem system budzi jeszcze kontrowersje na krajowym „podwórku”.

Czy jest ktoś, kto potrafi dobrze wytłumaczyć zasady challenge’u? Ja ich nie rozumiem. W każdym naszym meczu reguły są inne. Wszyscy robią, co chcą – grzmiał na konferencji po meczu ze Skrą Bełchatów trener Jastrzębskiego Węgla, Lorenzo Bernardi.Sam sposób weryfikacji wydaje się być jasny i klarowny, ale sposób zgłaszania wątpliwości i sytuacji, w których można to zrobić, nadal wydaje się nie być jednoznaczny.

Jeśli niektórzy trenerzy nie znają regulaminu, to jest ich problem. Zawodnik ma prawo zgłosić chęć weryfikacji konkretnych kwestii dotyczących ostatniej akcji. Jeżeli sędzia nie przychyli się do jego sugestii, ale znajdzie inny błąd, również może orzec o zmianie decyzji. Ponadto nie ma znaczenia, czy zawodnik podważa decyzję arbitra, czy weryfikuje inny błąd, który nie był podstawą straty punktu. Przepisy są bardzo klarowne – podkreśla na łamach Przeglądu Sportowego Andrzej Lemek, szef wydziału sędziowskiego PZPS.

Jeżeli niektórzy jeszcze nie ogarnęli przepisów dotyczących weryfikacji, to powinni nadrobić zaległości. Ten system to pewna nowość i wszyscy musimy nauczyć się z niego korzystać. Na razie jest problem z tym, że sama procedura trwa za długo i źle wpływa na widowisko i formę zawodników. To powinno się z czasem poprawić. Moje wątpliwości budzi jednak fakt, że co sprytniejsze zespoły biorą challenge w sytuacjach oczywistych nie po to, by zweryfikować decyzję arbitra, lecz złapać chwilę oddechu, na przykład w końcówce seta. Trzeba się zastanowić, czy nie należałoby ograniczyć maksymalnej ilości tych weryfikacji – mówi trener Farta Kielce, Grzegorz Wagner.

Póki co w PlusLidze działają trzy ekipy techniczne, którą obsługują system challenge, a więc jeśli wszystkie mecze odbywają się w tym samym dniu, nie wszystkie ekipy będą miały komfort zgłoszenia zastrzeżenia decyzji sędziów.

W najbliższej kolejce PlusLigi pojedynek Jastrzębskiego Węgla z ZAKSĄ poprowadzą Serb Dejan Jovanović i Czech Milan Labasta, a kwalifikatorem będzie szef europejskich sędziów, Szwajcar Jan Rek.Przylatują do nas po naukę. Najpierw zrobię im szkolenie, a potem jedziemy na mecz do Jastrzębia, gdzie zapoznają się z systemem. Tych samych arbitrów zobaczymy podczas łódzkiego Final Four – mówi Lemek.

źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, inne, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2012-02-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved