Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > PRO A: Kolejna wygrana Narbonne, Montpellier bez zwycięstwa

PRO A: Kolejna wygrana Narbonne, Montpellier bez zwycięstwa

Z mieszanym szczęściem radziły sobie w 21. kolejce ligi francuskiej drużyny z Polakami w składzie. Montpellier musiało uznać wyższość AS Cannes, natomiast Narbonne z Tomaszem Józefackim w składzie pokonało 3:1 Ajaccio.

W pojedynku drużyn z dołu tabeli doszło do małej niespodzianki. Lyon przerwał serię 9 porażek i pokonał 3:1 swojego bezpośredniego sąsiada w tabeli, ekipę Beauvais. Dla gospodarzy ten mecz był ostatnią szansą, by móc jeszcze realnie myśleć o utrzymaniu. A jaka inna ekipa mogła być lepsza do przełamania się, niż drużyna osłabiona kontuzjami podstawowych zawodników, która w lidze ma za sobą 11 porażek? Ostatni mecz w lidze podopieczni Emmanuela Dumortiera wygrali 5 listopada. Czy ktoś jeszcze pamięta, że wtedy zajmowali trzecie miejsce w tabeli?

ASUL Lyon Volley – Beauvais Oise 3:1
(25:18, 24:26, 26:24, 25:15)

Lider tabeli miał niełatwą przeprawę z Nantes. Goście robili wszystko, by skruszyć szczelny mur Poitiers, niewiele dzieliło ich od doprowadzenia do tie-breaka. Ale ciężko wywalczone 25:23 w czwartym secie pozwoliło gospodarzom uniknąć piątej partii, która często bywa loterią, i zachować komplet punktów. – Oczywiście, że jesteśmy rozczarowani. Nie można po przegraniu trzeciego i czwartego seta dwoma punktami nie być sfrustrowanym. Popełniliśmy proste błędy i Poitiers wiedziało, jak te słabości wykorzystać – mówił po meczu Martin Demar, szkoleniowiec Nantes.

Stade Poitevin – Nantes Rezé 3:1
(25:18, 22:25, 25:23, 25:23)

Depczące Poitiers po piętach Tours także wygrało za trzy punkty w miniony weekend. Solidna ekipa ze stolicy Francji okazała się nieco łatwiejszym przeciwnikiem dla wicemistrzów niż Nantes dla Poitiers, ale tylko trochę. W szeregach gości bardzo dobrze bowiem spisywał się Todor Skrimov (19 punktów) wspierany przez Thomasa Zassa (13 punktów). Jednak Tours miało zdecydowaną przewagę w skuteczności ataku i tu pierwsze skrzypce grał Yoslei Cala Gerardo (w sumie 26 „oczek”, najwięcej w całym spotkaniu). Pomimo zdobycia trzech punktów, podopieczni Mauricio Paesa pozostają na drugim miejscu w tabeli.

Tours Volley-Ball – PUC Volley-Ball Paris 3:1
(25:23, 25:20, 20:25, 25:15)

Niewątpliwie najciekawszy pojedynek 21. kolejki został rozegrany w Sète, gdzie miejscowa drużyna podejmowała zespół z Rennes. Stawką tej potyczki było trzecie miejsce w tabeli. Podopieczni Patricka Duflosa dzięki wygranej 3:2 nie dość, że utrzymali trzecią pozycję, to jeszcze zwiększyli przewagę nad Bretończykami do trzech punktów. Podopieczni Borisa Grebennikova nie będą mieli zbyt dużo czasu na przeżywanie tej porażki, gdyż już w najbliższą środę zmierzą się z AZS Częstochowa w ramach ćwierćfinału Pucharu Challenge.

Arago de Sète – Rennes Etudiant Club 3:2
(24:26, 25:22, 25:23, 22:25, 15:9)

Tourcoing jest jedną z zaledwie dwóch drużyn, którym udało się w ten weekend wygrać na wyjeździe. Po dwóch godzinach i 28 minutach walki goście pokonali zespół z Tuluzy 3:2, chociaż to gospodarze prowadzili już 2:1 w setach. – Mogliśmy to spotkanie wygrać 3:0, no może 3:1. A przegraliśmy. Już mam powoli dosyć takich porażek – smucił się po meczu Cédric Enard, szkoleniowiec miejscowej ekipy. Faktycznie, jego podopieczni mogli spisać się lepiej, ale o końcowym rezultacie zadecydowały drobne szczegóły, pojedyncze akcje w końcówkach, w których lepsi okazywali się goście.

TOAC-TUC Toulouse – Tourcoing Lille 2:3
(29:31, 25:23, 25:17, 20:25, 13:15)

Ten weekend nie był udany dla drużyny Marcela Gromadowskiego, która przegrała 1:3 na wyjeździe z Cannes. Najbardziej siatkarze Montpellier mogą żałować trzeciej partii, bowiem przy stanie 1:1 w setach mieli prowadzenie 20:15, którego nie potrafili wykorzystać. – Kiedy prowadzisz pięcioma-sześcioma punktami w końcówce seta, nie powinieneś go przegrać – złościł się po meczu Arnaud Josserand, szkoleniowiec Montpellier. Marcel Gromadowski w tym spotkaniu był najlepiej punktującym zawodnikiem w szeregach swojej drużyny – zdobył 22 punkty, z czego 19 atakiem (przy skuteczności 46% w tym elemencie), 1 blokiem i 2 zagrywką.

AS Cannes – Montpellier 3:1
(25:16, 20:25, 25:23, 25:21)

Więcej powodów do zadowolenia ma drugi Polak grający we francuskiej lidze, Tomasz Józefacki. Jego drużyna wygrała drugie spotkanie z rzędu, pokonując na wyjeździe Ajaccio 3:1 i tym samym oddaliła się od strefy spadkowej o kolejne trzy punkty. Polski atakujący zdobył w tym meczu 13 „oczek”, grając od początku spotkania. – W tym pojedynku różnicę robiła zagrywka. To była nasza strategia i okazało się, że przyniosła efekty. Biorąc pod uwagę cel, jakim jest utrzymanie, to doskonały wynik, zwłaszcza że zapewnia nam siedem punktów przewagi nad Beauvais – cieszył się po spotkaniu Jean-Marc Biasio, opiekun „centurionów”.

GFCOA Ajaccio – Narbonne Volley 1:3
(11:25, 19:25, 25:18, 20:25)