Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Volley Team UNICEF i Doprastav Bratysława z Pucharem Słowacji

Volley Team UNICEF i Doprastav Bratysława z Pucharem Słowacji

fot. archiwum

Siatkarki Doprastav Bratysława obroniły Puchar Słowacji, pokonując w finale Slavię. Szans na powtórzenie sukcesu sprzed roku nie miał Chemes Humenne. W kategorii mężczyzn nowym zdobywcą Pucharu Słowacji jest Volley Team UNICEF Bratysława.

Już po zakończeniu półfinałów walki o Puchar Słowacji pewne było, że zeszłoroczny triumfator nie obroni trofeum. Siatkarze Chemes Humenne zakończyli swoją przygodę z rozgrywkami pucharowymi na etapie półfinałów. Tym samym w walce o tytuł zmagały się zespoły VK Slavia Svidnik i Volley Team UNICEF Bratislava. Ostatecznie po wyrównanym i zaciętym spotkaniu z wygranej cieszyli się podopieczni trenera Fiali, wygrywając 3:2. Wywalczenie Pucharu Słowacji, poza szansą na grę w europejskich pucharach, dało ekipie z Bratysławy dodatkowe wyróżnienie, jakim jest uczestnictwo w rozgrywanym 15 lutego Pucharze Czech i Słowacji.

Już pierwsze akcje spotkania finałowego zapowiadały wyrównaną rywalizację. Do pierwszej przerwy technicznej minimalne prowadzenie utrzymywała ekipa ze Świdnika, także pierwsze akcje po powrocie na boisko przebiegały pod dyktando siatkarzy trenera Vlka. Systematyczne odrabianie strat przyniosło pożądane skutki, Volley Team Bratysława niwelując dystans doprowadził do stanu 9:8. Dobrą passę zespołu z Bratysławy rozpoczęła seria zagrywek Pistovicia, które w połączeniu z niewymuszonymi błędami własnymi Slavii wyprowadziły Volley Team UNICEF Bratislava na trzypunktowe prowadzenie (14:11). Siatkarze Slavii zdołali jeszcze odrobić straty (14:14), ale ostatecznie w odzyskaniu przewagi podopiecznym trenera Fiala pomogła efektywna gra w bloku i skutecznie wykorzystywane kontrataki (25:20).

Pierwsze akcje odsłony drugiej były bliźniaczo podobne do partii premierowej. Walka punkt za punkt przy minimalnym prowadzeniu Świdnika, 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Do stanu 11:11 utrzymywał się kontakt punktowy między ekipami, jednak na tym etapie trener Vlk zdecydował się na rotacje w składzie, zmiany przyniosły zamierzone efekty. Na kolejnej przerwie to Slavia prowadziła 16:11. Zdecydowanie najjaśniejszą postacią swojego zespołu na tym etapie meczu był niemal bezbłędny Feňo. Błędy własne Slavii w połączeniu ze skuteczną grą środkowych Bratysławy zapowiadały emocje w decydującej części seta (18:18). Po asie serwisowym Száraza Svidník ponownie uzyskała kilka ‘oczek’ zaliczki, prowadząc 20:18. Ostatecznie siatkarze Slavii wykorzystali tę szansę, wygrywając w secie 25:20, wyrównując stan rywalizacji na 1:1.Niesieni na fali zwycięstwa siatkarze Świdnika od mocnego uderzenia rozpoczęli odsłonę czwartą (4:0). Kolejne rezultaty wyświetlane na tablicy wyników także potwierdzały przewagę ekipy trenera Vlka (8:4, 9:4, 14:9). Wypracowanej na tym etapie seta przewagi siatkarze Slavii nie pozwolili już sobie wyrwać, partię zakończył Drobňák (25:23). Odsłona czwarta była chyba najbardziej wyrównaną, rozpoczęła się od wymiany punkt za punkt. Trudno mówić o wyraźnej przewadze którejkolwiek z drużyn. Na tym etapie dobrze funkcjonował blok obu ekip (14:14), zawodnicy z Bratysławy zdołali wypracować cztery ‘oczka’ prowadzenia w końcówce partii (18:14). Dość szybko po efektywnych blokach Száraza Svidník wyrównał stan seta na 20:20. Podopiecznym trenera Vlk’a nie udało się postawić przysłowiowej kropki nad i, szalę zwycięstwa na swoją stronę przychylił Volley Team, triumfując po ataku ze środka Richarda Nemca (25:22).

Tym samym, zgodnie z oczekiwaniami, zdobywcę Pucharu Słowacji miał wyłonić tie-break. Już od pierwszej akcji odsłony piątej po obu stronach siatki widoczna była koncentracja. Przy wyrównanej walce i wymianach punkt za punkt, obie ekipy utrzymywały kontakt punktowy (5:5). Brak widocznej przewagi i znacznej zaliczki punktowej po stronie którejkolwiek z drużyn utrzymywał się praktycznie przez całą partię. Sympatycy uczestników turnieju finałowego nie narzekali na brak emocji, obraz meczu wciąż ulegał zmianom. Jednak na przestrzeni całej partii z minimalnej przewagi mogli cieszyć się siatkarze Slavii Świdnik (12:11, 14:13). Przewagę swojego zespołu potwierdził jednak lider Volley Team UNICEF Bratysława – Branko Pístovic, zdobywając 16 ‘oczko’ i zapewniając wygraną swojej drużynie.

Najlepszymi zawodnikami finału wybrano rozgrywającego Slavii Kamila Feňo, a po stronie Volley Teamu przyjmującego – Branko Pistovicia.

VK Slávia Svidník – Volley Team UNICEF Bratislava 2:3
(20:25, 25:20, 25:23, 22:25, 14:16)

Skłądy zespołów:
Slavia: Feňo (12), Száraz (12), M. Sopko ml. (3), Skasko (13), Macko (13), Drobňák (15), Barlík (libero) oraz Rajduga (7), Zavacký i Malina (4)
UNICEF: M. Mikula (3), Chochoľák (15), R. Nemec (10), Benčič (13), B. Pistovič (22), Hriňák (17), Pipa (libero) oraz Jankovič (1), M. Hukel i Demeter


W rozgrywkach siatkarek tytuł obroniły siatkarki Doprastavu Bratysława, podobnie jak przed rokiem wyrywając w Pucharze Słowacji. W ostatnim meczu zmagań pucharowych podopieczne Evy Kosekovej 3:1 pokonały Slavię Bratysława. Dla siatkarek Doprastavu było to czwarte zwycięstwo w Pucharze Słowacji. Podobnie jak w przypadku rozgrywek męskich, siatkarki Doprastavu zapewniły sobie start w finale Pucharu Czech i Słowacji oraz możliwość uczestnictwa na parkietach europejskich pucharów.

Od pierwszej akcji lepiej prezentowały się zawodniczki Doprastavu, prowadząc dość szybko 2:0, 4:2. Walka punkt za punkt toczyła się jednak do stanu po pięć, kiedy to zawodniczki Slavii, wykorzystując kolejne kontrataki, najpierw wyrównały stan rywalizacji, a następnie wypracowały minimalną przewagę (8:6). Obraz gry po raz kolejny uległ zmianie i to podopieczne Evy Kosekovej mogły cieszyć się z przewagi na drugiej przerwie technicznej (16:13). Kiedy wydawało się, że prowadzenie utrzyma się do końca seta, ponownie do gry włączyły się zawodniczki Slavii i po asie serwisowym Smataníkovej było już 19:19. W decydującej fazie seta podopieczne trener Kosekovej prowadziły już 23:21, a wykorzystując dopiero trzecią piłkę setową wygrały 25:22.

Korzystne rozstrzygnięcie partii premierowej wyraźnie pomogło siatkarkom Doprastavu, które równie dobry start odnotowały w odsłonie drugiej, prowadząc po udanym ataku Crkoňovej już 6:1. Na pierwszej przerwie technicznej dystans między ekipami wciąż wynosił 5 ‘oczek’ – Doprastav Bratysława prowadził 8:3. Jednak dzięki skuteczności w ataku Golitkovej, różnica między ekipami zredukowała się (8:5). Seria Golitkovej zakończyła się przy stanie 8:8. Na drugiej przerwie technicznej to już Slavia miała więcej powodów do radości, prowadząc 16:13. Efektywne zagrania na siatce przeplatały błędy własne popełniane po obu stronach siatki (18:18, 20:20). Siatkarki Slavii trzykrotnie miał piłki setowe, ostatecznie kończąc partię przy stanie 25:21.

Trzeci set już od pierwszej akcji był wyrównany, pierwszą wyższą przewagę – na pierwszej przerwie technicznej – wypracowały siatkarki Doprastavu (8:6). Systematyczne odrabianie strat przyniosło oczekiwane skutki, po najdłuższej wymianie w spotkania było już 11:9. Na drugiej przerwie technicznej Doprastav prowadził już 16:12. As serwisowy Jelínkovej zwiększył dystans między ekipami (18:12). Decydująca faza seta to jeszcze walka o odzyskanie szans (20:17), podopieczne Evy Kosekovej utrzymały jednak koncentrację, a po asie serwisowym Palgutovej Doprastav miał sześć piłek setowych (24:18). Utrzymując prowadzenie obrończynie tytułu zwyciężyły 25:19.

W czwartej odsłonie ponownie lepiej rozpoczęły siatkarki Doprastav, prowadząc 6:4. Walcząc o utrzymanie szans siatkarki Slavii dość szybko zdołały wyrównać stan rywalizacji na 7:7. Na tym etapie seta w szeregach Doprastavu dobrze funkcjonowała gra obronna i skuteczność zagrań w kontratakach (11:8). Końcowa część seta to ponownie wyrównana walka, ekipa Slavii zdołała odrobić stracone ‘oczka’, doprowadzając do stanu 19:19. Przebieg rywalizacji zapowiadał rozstrzygnięcie dopiero po pięciu partiach, jednak w decydujących akcjach ciężar gry wzięła na siebie jedna z liderek Doprastavu – Rojkova, kończąc kolejne dwie akcje, dzięki czemu obrończynie tytułu ponownie „uciekły” rywalkom (22:20). Podopieczne trener Kosekovej utrzymały prowadzenie do końca partii, wygrywając 25:23, a w całym meczu 3:1. Tym samym Doprastav Bratislava obronił tytuł zdobywcy Pucharu Słowacji.

Doprastav Bratislava – Slávia EU Bratislava 3:1
(25:22, 21:25, 25:19, 25:23)

Składy zespołów:
Doprastav: Jelínková (7), Rojková (16), Pencová (15), Palgutová (3), Hensonová (17), Crkoňová (12), Valachová (libero) oraz Vargová i Koseková
Slávia: Smataníková (3), Golitková (20), E. Salanciová (14), Kuciaková (11), Kóšová (7), Hinzellerová (6), Martinátová (libero) oraz Mitrengová, Svatošová, Krišková (3) i Pištěláková (1)

źródło: inf. własna, svf.sk

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-02-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved