Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Szwajcarki bez szans w starciu z osłabioną Gwardią

Challenge Cup: Szwajcarki bez szans w starciu z osłabioną Gwardią

W pierwszym meczu 1/8 finału Challenge Cup siatkarki wrocławskiej Gwardii bez większych problemów pokonały szwajcarski zespół VFM Franches-Montagnes. Okazuje się, że podopieczne Rafała Błaszczyka nawet nękane licznymi kontuzjami są w stanie wygrywać.

Siatkarki Impel Gwardii Wrocław na przygotowanie do wtorkowego spotkania miały równo tydzień. Do składu zespołu ze stolicy Dolnego Śląska powróciły kontuzjowane Bogumiła Pyziołek i Katarzyna Jaszewska. Druga znalazła się nawet w pierwszej szóstce. Miejsca w wyjściowym składzie zabrakło za to dla Mileny Rosner i Zuzanny Efimienko, tą drugą pod siatką zastąpiła Dominika Sobolska.

Pierwsza partia rozpoczęła się od niewielkiego prowadzenia Impel Gwardii. Wrocławianki przez większość czasu kontrolowały grę, pozwalając rywalkom co najwyżej na wyrównanie wyniku. Po drugiej przerwie technicznej gospodynie obrały kurs na zwycięstwo i konsekwentnie dodawały do swojego konta kolejne punkty. W realizacji celu nie przeszkodziły im nawet dwie przerwy na żądanie, o które trener zespołu ze Szwajcarii prosił kolejno przy stanach 17:14 i 19:14. Chwilę później mieliśmy znów wyrównany fragment gry, jednak wcześniej wypracowana zaliczka punktowa pozwoliła podopiecznym Rafała Błaszczyka na dowiezienie korzystnego wyniku do końca seta.

W drugiej partii znów stroną dominującą była Impel Gwardia. Siatkarki Rafała Błaszczyka na pierwszą przerwę techniczną schodziły z dwupunktowym prowadzeniem. Gra nieco wyrównała się po czasie, jednak na prowadzeniu wciąż był zespół z Wrocławia. Spore emocje przyniosła końcówka partii. Szwajcarki doprowadziły do remisu 20:20 i rozpoczęła się gra „punkt za punkt". Impel Gwardia mogła uniknąć gry na przewagi, jednak przy stanie 24:23 Monika Czypiruk zaserwowała w aut. Ostatecznie chwilę później set zakończył się wynikiem 26:24, a w całym meczu było 2:0.

Początek trzeciego seta należałoby zapisać na korzyść VFM Franches-Montagnes. Siatkarki ze Szwajcarii szybko wyszły na prowadzenie i przy stanie 2:5 zmusiły trenera Błaszczyka do wykorzystania pierwszej przerwy na żądanie. Po czasie gra Impel Gwardii nieco się poprawiła, jednak wynik był ciągle był niekorzystny dla wrocławianek. W ekipie z Polski coś drgnęło dopiero przed drugą przerwą techniczną i na „czasie na kosmetykę parkietu" było już 16:15 dla Impel Gwardii. Siatkarki z Wrocławia utrzymały dobrą passę i korzystny wynik do końca spotkania.

Wygrana przed własną publicznością przybliżyła Impel Gwardię Wrocław do awansu do ¼ finału Challenge Cup. By przejść do kolejnej rundy, wrocławianki 9 lutego muszą wygrać w Szwajcarii. W przeciwnym wypadku o awansie zadecyduje „złoty set".

Impel Gwardia Wrocław – VFM Franches-Montagnes 3:0
(25:20, 26:24, 25:23)

Gwardia: Wilson, Mroczkowska, Czypiruk, Jaszewska, Haładyn, Sobolska, Krzos (libero) oraz Pyziołek i Medyńska
VFM: Dosty, Barry, Pestole, Piggott, Price, Robertson, Pauli (libero) oraz Dalliard, Sciarini i Huberli