Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Yamamay Busto Arsizio z Pucharem Włoch

Yamamay Busto Arsizio z Pucharem Włoch

Zawodniczki Yamamay Busto Arsizio wywalczyły dla swojego klubu pierwszy w historii Puchar Włoch. W finale pokonały drużynę z Piacenzy, a MVP spotkania wybrano Helenę Havelkovą. Drużyna Katarzyny Skorupy zajęła trzecie miejsce.

Już po meczach ćwierćfinałowych wiadomo było, że trzeciego z rzędu trofeum w rozgrywkach o Puchar Włoch nie wywalczy MC-Carnaghi Villa Cortese. Wiceliderki tabeli Serie A pokonane zostały przez zespół z Piacenzy, który w półfinale spotkał się z Chateau d’Ax Urbino. Słaba dyspozycja w ataku Urbino sprawiła, że trener Francois Salvagni zmuszony był w połowie spotkania desygnować na boisko Ivanę Djerisilo, która z powodu kontuzji pauzowała w ostatnich meczach ligowych. Jednak Serbka nie powróciła jeszcze do pełni sił i nie była w stanie pomóc swojej drużynie. Wynik spotkania rozstrzygnął się w trzech setach i do finału awansowała Rebecchi Piacenza. Katarzyna Skorupa rozegrała całe spotkanie i otrzymała najwyższą notę spośród zawodniczek Urbino.

W drugim półfinale Yamamay Busto Arsizio zmierzył się z gospodyniami turnieju finałowego, ekipą LIU•JO Modena. Spotkanie trwało niemal dwie godziny, w czasie których zawodniczki rozegrały pięć partii. W drużynie Carlo Parisiego ciężar zdobywania punktów wzięły na siebie dwie czeskie siatkarki – Helena Havelkova (25) i Aneta Havlickova (23). Po przeciwnej stronie siatki prym wiodła środkowa, Christa Harmotto (24). Obie drużyny zanotowały niemal taką samą ilość „oczek” zdobytych w ataku, natomiast lepsza dyspozycja w polu serwisowym i bloku dały przepustkę do finału aktualnym liderkom rozgrywek ligowych.

Chateau D’Ax Urbino – Rebecchi Nordmeccanica Piacenza 0:3
(21:25, 18:25, 21:25)

Yamamay Busto Arsizio – LIU•JO Modena 3:2
(22:25, 25:19, 25:17, 16:25, 15:12)

Mecz o trzecie miejsce lepiej rozpoczęły siatkarki Modeny. Grające we własnej hali i niesione dopingiem kibiców podopieczne Giuseppe Cuccarinniego szybko wyszły na prowadzenie, którego już nie pozwoliły sobie wydrzeć. Podobny początek miała druga odsłona, jednak tym razem drużyna z Urbino szybko doprowadziła do wyrównania (9:9), a tuż po drugiej przerwie technicznej jej przewaga nad rywalkami wynosiła trzy punkty. Skuteczne akcje Taismary Aguero sprawiły, że po raz kolejny w tej partii na tablicy wyników pojawił się remis (22:22). Drużyna Katarzyny Skorupy odparła jednak atak i po grze na przewagi wygrała tę odsłonę. Zwycięsko zakończyła również trzecią partię, jednak gładka porażka w secie czwartym sprawiła, że o losach meczu i trzeciego miejsca w Pucharze Włoch decydował tie-break. Gra toczyła się w nim punkt za punkt i dopiero akcja Lucii Crisanti przesądziła, że ręce w geście triumfu mogła wznieść drużyna Chateau D’Ax Urbino.

LIU•JO Modena – Chateau D’Ax Urbino 2:3
(25:22, 24:26, 22:25, 25:16, 13:15)

Finał Pucharu Włoch okazał się jednostronnym widowiskiem. Niemal bezbłędne w tym spotkaniu siatkarki Busto Arsizio od pierwszego gwizdka zaczęły dyktować swoje warunki gry, ani na chwilę nie zwalniając tempa. Jedynie w trzeciej partii drużynie Piacenzy udało się objąć prowadzenie (10:8), jednak nie na długo. Liderki Serie A zaczęły punktować seriami, pozwalając swoim przeciwniczkom na zdobycie jeszcze tylko 7 „oczek” w tym secie. Najwięcej w całym meczu zdobyła ich Helena Havelkova (16), która została wybrana najbardziej wartościową zawodniczką. Drużyna Yamamay Busto Arsizio oprócz pierwszego w swojej historii Pucharu Włoch wywalczyła także miejsce w rozgrywkach Ligi Mistrzyń w sezonie 2012/2013.

Yamamay Busto Arsizio – Rebecchi Nordmeccanica Piacenza 3:0
(25:13, 25:18, 25:17)

Busto Arsizio: Lloyd (6), Havlickova (10), Dall’Ora (3), Marcon (7), Bauer (15), Havelkova (16), Leonardi (libero) oraz Lotti i Bisconti

Piacenza: Pachale (8), Leggeri (4), Turlea (11), Dall’Igna (1), Nicolini (8), Lehtonen (8), Davis (libero) oraz Mazzocchi

źródło: inf. własna, legavolleyfemminile.it