Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Nikola Grbić: Najpierw musimy pokonać Maceratę

Nikola Grbić: Najpierw musimy pokonać Maceratę

fot. archiwum

- Lepiej, aby mecze rozgrywane były przy pełnej hali, a nie przy pustych trybunach - twierdzi Nikola Grbić z Bre Banca Cuneo komentując wybór gospodarza Final Four LM. Były rozgrywający reprezentacji Serbii nie myśli o powrocie do reprezentacji.

Trzech włoskich tytanów awansowało do 1/12 Ligi Mistrzów. Przyjdzie wam grać z Maceratą, jak oceniasz tego przeciwnika?

Kiedy zobaczyliśmy ostateczną listę drużyn, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć wiedzieliśmy, że z kimkolwiek przyjdzie nam grać będzie to trudny przeciwnik. Być może Maaseik byłby ekipą łatwiejszą do pokonania, ale to tylko gdybanie. Wiedzieliśmy, że nie trafimy na Poitiers, gdyż graliśmy przeciwko nim w fazie grupowej. Nie myślimy z pewnością co będzie, gdy dotrzemy do meczów w Bełchatowie, musimy skupić się na pokonywaniu wszystkich przeciwników po kolei. Najpierw musimy pokonać Maceratę, jeśli Trento pokona Maaseik wtedy pomyślimy o meczach przeciwko Trento, a potem o kolejnych drużynach, które staną nam na drodze. Nie możemy grać z myślą, iż nie natrafimy na kogoś, gdyż to nie jest sposób gry, to nie jest prawdziwy duch walki, jeśli ktoś myśli o zwycięstwie.

Co myślisz o tym, iż po raz kolejny to PGE Skra Bełchatów będzie gospodarzem Final Four?To znak, iż siatkówka w Polsce jest bardzo popularna, że dużo pieniędzy inwestuje się w organizację, transmisje meczów, kibice zawsze przychodzą na spotkania. Wydaje mi się, że jest to bardzo dobre dla siatkówki, iż ktoś inwestując tyle nie tylko w sensie ekonomicznym ale także w marketing, jest w stanie zorganizować taki turniej. Lepiej, aby mecze rozgrywane były przy pełnej hali, a nie przy pustych trybunach, gdzie nikt nie może cię wspierać.

Czy gdybyś zostało o to poproszony, rozważyłbyś powrót do kadry biorąc pod uwagę jaki ważny jest to sezon reprezentacyjny?

Nie myślę o tym wcale. Po dwudziestu latach poświęconych grze w kadrze, zakończyłem moją przygodę z tego typu siatkówką. Wydaje mi się, iż podejmując taką decyzję, człowiek powinien się jej trzymać. Jest to bardzo ważny turniej, lecz moi kadrowi koledzy zdobyli przecież w tym składzie mistrzostwo Europy, więc bez problemu mogą poradzić sobie z wywalczeniem tej kwalifikacji beze mnie.

Po świetnym występie w mistrzostwach Europy i trochę gorszym w Pucharze Świata, jak oceniasz szanse Serbii na awans olimpijski?

Mają około 33 procent szansy. Wydaje mi się, iż będzie im bardzo ciężko awansować, gdyż jeśli chcą zakwalifikować się do Londynu, muszą pokonać Bułgarię i Włochy, a dokonać tego w Bułgarii nie jest niczym łatwym. Nie dlatego bynajmniej, iż Bułgarzy są tam niepokonani, ale dlatego iż mają tam sędziów, którzy są gotowi im pomóc, głównie liniowych. Każdy grający przeciwko nim musi być przygotowany nie do zakończenia seta dwudziestoma pięcioma punktami, ale przynajmniej do trzydziestu, jeśli chce wygrać. Muszą także prowadzić przynajmniej pięcioma punktami w każdym secie, ponieważ sędziowie zrobią wszystko, aby to Bułgarzy awansowali do finału. Drugą rzeczą jest to, iż obecna kadra Serbii potrzebuje dużo czasu razem na przygotowania, aby osiągnąć odpowiedni poziom gry. Jeśli nie będą mieć czasu, aby przygotować się do tego turnieju, nie będą w stanie grać przez wszystkie spotkania na świetnym poziomie. Mogą wygrać jeden lub dwa mecze, ale nie przetrwają całego turnieju. Było to najbardziej widoczne na Pucharze Świata w Japonii, do którego trenowali razem zaledwie przez tydzień i nie wypadli tam najlepiej. Przed Mistrzostwami Europy grali ze sobą przez półtora miesiąca. Byli przygotowani i widać to było w ich grze. Dlatego właśnie uważam, że ciężko będzie im awansować na turnieju w Bułgarii, ale w najgorszym przypadku będą mieć jeszcze jedną szansę i wydaje mi się, iż będą w stanie ją wykorzystać.

Rozmawiała Magda Smith – więcej w serwisie sport24.pl

źródło: Sport24.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-01-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved