Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Skra obroniła Puchar Polski

PP: Skra obroniła Puchar Polski

W finale rzeszowskiego turnieju o Puchar Polski wszyscy spodziewali się wielkich emocji i te były... ale przez połowę trzeciego seta. Tylko wtedy jastrzębianie potrafili nawiązać walkę z obrońcą tytułu. Bełchatowianie zdobyli to trofeum po raz szósty.

Spotkanie finałowe lepiej rozpoczęli bełchatowianie, a skuteczne ataki Bartosza Kurka oraz autowe zbicia Zbigniewa Bartmana i Michała Kubiaka pozwoliły mistrzom Polski szybko uzyskać czteropunktową przewagę (8:4). Jastrzębianie po przerwie technicznej zbliżyli się do rywali dzięki punktowej zagrywce Briana Thorntona i atakom M ichała Łasko (9:8), ale Skra błyskawicznie zareagowała na dobrą grę jastrzębian. Kolejne piłki kończył Bartosz Kurek, a ponadto funkcjonował blok bełchatowian, zatrzymując najpierw Zbigniewa Bartmana, a następnie Michała Kubiaka (13:9). Prowadzenie to wzrosło do siedmiu punktów po dwóch asach serwisowych Mariusza Wlazłego i ataku Bartosza Kurka (17:10). Rozbici jastrzębianie nie byli już w stanie nawiązać walki w tej partii z rozpędzonymi przeciwnikami. Przed końcem seta przewaga Skry wzrosła do dziewięciu punktów (23:14) i takie prowadzenie bełchatowianie dowieźli do końca partii, którą skutecznym atakiem ze środka zakończył dobrze dysponowany dzisiaj Daniel Pliński (25:16).

Niesieni dobrą grą w pierwszej partii, bełchatowianie rozpoczęli kolejnego seta od trzech zdobytych punktów z rzędu (3:0). Dobra dyspozycja Russella Holmesa i Roba Bontje pozwoliła jastrzębianom odzyskać równowagę i walczyć o odrobienie strat (5:3). Skuteczny blok Michała Kubiaka na Michale Winiarskim dał Jastrzębiu kontakt z przeciwnikiem (7:6). Bełchatowianie odpowiedzieli jednak szybko, zatrzymując dwa razy z rzędu Michała Kubiaka, który zirytowany tym faktem zepsuł również trzeci atak, co spowodowało powiększenie różnicy między zespołami do czterech oczek (10:6). Podopieczni Lorenzo Bernardiego starali się odrabiać straty, lecz za każdym razem Skra odbudowywała swoją przewagę. Po bloku duetu Daniel Pliński/Mariusz Wlazły na Michale Łasko bełchatowianie wyraźnie prowadzili (13:9), by za chwilę po asie Russella Holmesa i bloku Luciano Bozko na Mariuszu Wlazłym przeważać tylko jednym oczkiem (13:12). Tuż przed przerwą techniczną mistrzowie Polski ponownie odskoczyli, uzyskując nad rywalami trzypunktową przewagę (16:13), a jastrzębianie robili wszystko, co mogli, żeby kolejny raz dogonić przeciwników. Bardzo dobrze dysponowany Russell Holmes dwoił się i troił, ale nie był w stanie nic poradzić na solidnie grającą Skrę. Do końca seta nic się nie zmieniło. Bełchatowianie wygrali go pewnie (25:20) po błędzie serwisowym Ashleia Nemera, obejmując tym samym prowadzenie 2:0 w całym spotkaniu.

Ambitni jastrzębianie, mimo przegranych dwóch setów, nie mieli zamiaru się poddawać, o czym świadczy choćby początek trzeciej partii. Podopieczni Lorenzo Bernardiego wygrali trzy pierwsze akcje, m.in. dzięki udanej kiwce Michała Łasko (3:0). Skra zmniejszyła straty do jednego oczka po skutecznym bloku na Ashleiu Nemerze (3:4). Bardzo dobra dyspozycja środkowych Jastrzębia, Łukasza Polańskiego i Russella Holmesa, spowodowała, że bełchatowianie przez długi czas nie byli w stanie doprowadzić do remisu. Dopiero błąd własny jastrzębian dał Skrze wyrównanie (10:10). Przez chwilę trwała wymiana ciosów pomiędzy Bartoszem Kurkiem a Michałem Łasko, która została przerwana przy stanie (13:13). W tym momencie coś się w drużynie z Jastrzębia zacięło i cztery kolejne punkty, w tym dwa zdobyte blokiem, powędrowały na konto Skry (17:13). Prowadzenie to jeszcze wzrosło po kolejnym już błędzie podopiecznych Lorenzo Bernardiego (19:14). Jastrzębianie próbowali jeszcze walczyć, ale na skuteczne ataki Michała Łasko bez problemów odpowiadali bełchatowianie. Przy stanie (24:19) udanym blokiem popisał się Marcin Możdżonek , rozstrzygając losy trzeciej partii, jak i całego spotkania na korzyść Skry, która pokonując Jastrzębski Węgiel 3:0 zdobyła Puchar Polski.

Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 0:3
(16:25, 20:25, 19:25)

Jastrzębski Węgiel: Łasko (12), Bartman, Thorton (1), Kubiak (3), Holmes (9), Bontje (2), Rusek (libero) oraz Bozko (4), Nemer (1), Vinhedo (1), Gawryszewski i Polański (3)
PGE Skra Bełchatów: Wlazły (12), Pliński (6), Kurek (11), Falasca (5), Winiarski (7), Możdżonek (9), Zatorski (libero) oraz Kłos i Woicki