Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Zmarł Bohumil Golian, dwukrotny mistrz świata

Zmarł Bohumil Golian, dwukrotny mistrz świata

fot. archiwum

W środę, 11 stycznia, zmarł Bohumil Golian - dwukrotny mistrz świata, medalista igrzysk olimpijskich, uznany najlepszym siatkarzem XX wieku na Słowacji, który trwale zapisał się na kartach historii słowackiej siatkówki. Bohumil Golian miał 80 lat.

29 listopada zeszłego roku Bohumil Golian nagle upadł, poważnie raniąc się w głowę, zapadł w śpiączkę. Po ponadmiesięcznej walce o życie w środę w godzinach porannych dwukrotny mistrz świata zmarł.

Urodzony 25 marca 1931 roku Bohumil Golian uważany jest za historyczną postać dla słowackiej siatkówki. Nie tylko dwa razy stawał na najwyższym podium siatkarskich mistrzostw świata, prowadząc swój zespół do zwycięstw (w latach 1956 i 1966), był także zdobywcą medali olimpijskich (w roku 1964 srebra w Tokio i w 1968 brązu w Meksyku). Ponadto w swojej kolekcji Golian miał także srebrne medale mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Na przestrzeni 13 lat reprezentował barwy narodowe swojego kraju w 350 meczach. Słowacka Federacja Piłki Siatkowej przyznała Bohumilowi Golianowi tytuł najlepszego siatkarza XX wieku.

Po zakończeniu kariery sportowej Bohumil Golian wciąż był blisko związany z siatkówką, pracował na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu jako wykładowca (1970-1982). Był także wiceprzewodniczącym jednej z najważniejszych słowackich instytucji sportowych SÚV ČSZTV (1982-1988) i dyrektorem wydawnictwa Sport – do 1990 roku, później poświęcił się pracy trenera.źródło: inf. własna, svf.sk

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved