Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Delecta Bydgoszcz wywozi trzy punkty z Gdańska

PlusLiga: Delecta Bydgoszcz wywozi trzy punkty z Gdańska

Trzech setów potrzebowali podopieczni trenera Makowskiego na pokonanie siatkarzy Trefla Gdańsk w meczu 11. kolejki PlusLigi siatkarzy. Wygrana umocniła bydgoszczan na 5. miejscu tabeli rozgrywek, zestawienie niezmiennie zamyka gdański Trefl.

Mecz zaczął się od udanego ataku ze skrzydła atakującego gospodarzy, Miko Oivanena. Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną na boisku mieliśmy sporo walki i kontrowersji, co zaowocowało dwukrotnym skorzystaniem z systemu Challenge przez oba zespoły. Z minimalnym prowadzeniem z boiska zeszli jednak goście (8:7). Przy stanie 12:12 za wypracowywanie wyraźniejszej przewagi wzięli się podopieczni trenera Makowskiego, ale trzeba przyznać, że wymiernie pomogli im w tym zawodnicy Trefla Gdańsk, którzy zaczęli popełniać błąd za błędem; 17:12 dla bydgoskiej Delecty. Nowy trener gospodarzy, Dariusz Luks, postanowił wtedy zacząć ratować swój zespół poprzez zmiany personalne, Wojciecha Serafina zmienił Maciej Wołosz. Nowy impuls w ekipie z Pomorza przyniósł zamierzony efekt, bo Treflowi udało się odrobić znaczną część strat, głównie dzięki udanej grze w bloku (17:16). Końcówka seta należała już jednak do Delecty, która wygrała otwierającą mecz partię 25:21, choć gdańszczanie wcale im tego zadania nie ułatwili swoją efektowną grą w obronie.

Drugą partię Trefl Gdańsk rozpoczął z jedną zmianą w wyjściowym składzie. Wojciech Serafin, zmieniony w pierwszej odsłonie meczu przez Macieja Wołosza, nie powrócił na boisko. Początek seta był niejako lustrzanym odbiciem zdarzeń z pierwszej odsłony: wyrównana walka punkt za punkt i tak oto na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktową przewagą schodzą siatkarze Delecty Bydgoszcz. Po powrocie na boisko serią bardzo dobrych zagrywek popisał się Wojciech Jurkiewicz, co pozwoliło wyjść gościom na czteropunktowe prowadzenie (11:7). Później Delecta kontynuowała swoją skuteczną grę, co zaowocowało dalszym budowaniem zdecydowanej przewagi – 16:10. Siatkarze Trefla nie potrafili znaleźć sposobu na udane ataki Siltali i Wiki. Przy stanie 20:15 dla Delecty trener Luks zdecydował się na podwójną zmianę, z boiska zeszli Grzegorz Łomacz i Miko Oivanen, a zmienili ich Patryk Szczurek oraz Daniel Wilk. Nie przyniosła ona jednak żądanego efektu, bydgoszczanie „dowieźli” spokojne prowadzenie do końca seta, którego udanym atakiem z lewego skrzydła zakończył Anti Siltala. Powtórka z pierwszego seta, Delecta wygrywa 25:21.

Decydującą dla siebie trzecią partię zawodnicy Trefla Gdańsk rozpoczęli w swoim „wyjściowym” ustawieniu, z Oivanenem na ataku i Łomaczem na rozegraniu. Nie widać jednak było po nich niezbędnej motywacji, na boisko wyszli spięci i pozbawieni pewności siebie, co skrzętnie zaczęli wykorzystywać goście, już na początku seta wychodząc na wysokie prowadzenie, 5:2. O czas poprosił trener Dariusz Luks. Ta krótka przerwa bardzo dobrze wypłynęła na gdańszczan, którzy nie tylko odrobili straty, ale także wyszli na prowadzenie, które utrzymali do pierwszej przerwy technicznej, 8:7 dla Trefla Gdańsk. Prym w ataku wiódł Miko Oivanen. W drugiej część seta, po okresie bardzo wyrównanej gry, znów do głosu doszli siatkarze przyjezdni, którzy głównie dzięki efektownej i efektywnej grze Marcina Wiki, wyszli na prowadzenie 19:15. Tę czteropunktową przewagę udało im się utrzymać do końca seta, którego udanym atakiem ze środka zakończył środkowy Delecty, Andrzej Wrona. 25:20 i 3:0 w całym meczu. Bydgoszczanie już drugi raz w tym sezonie wygrywają w takim stosunku z ekipą Trefla Gdańsk.