Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Garść statystyk na półmetku rundy zasadniczej PlusLigi

Garść statystyk na półmetku rundy zasadniczej PlusLigi

Na koniec 2011 roku oraz na półmetku rundy zasadniczej PlusLigi przedstawiamy garść statystyk zespołów oraz poszczególnych zawodników najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Czy statystyka jest największym kłamstwem? Oceńcie sami.

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Na początku zajmiemy się statystykami drużynowymi, które ni w ząb nie odzwierciedlają aktualnych pozycji poszczególnych zespołów w tabeli PlusLigi.

Sety oraz małe punkty:
Najwięcej partii, aż 38, rozegrała drużyna Politechniki Warszawskiej. Tuż za nią z dorobkiem 37 setów plasuje się Jastrzębski Węgiel, a na trzecim miejscu są ex aequo Skra Bełchatów oraz Fart Kielce (po 36 odsłon). Najwyższą średnią punktów na jeden set posiada Asseco Resovia Rzeszów (17,35), na drugiej pozycji jest Skra Bełchatów (16,67), a zaraz za mistrzem polski są kędzierzynianie (16,62).Przyjęcie:
Statusem najlepiej przyjmującej drużyny może popisać się zespół spod Jasnej Góry. Częstochowianie mają 6,58 bardzo dobrego przyjęcia na set. Pozycję wicelidera w tej kategorii zajmują rzeszowianie (5,71), a na trzecim miejscu są obecni liderzy tabeli PlusLigi – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (5,59).

Blok:
W elemencie bloku brylują kielczanie, którzy od początku sezonu w rozgrywkach PlusLigi zatrzymali rywali 98 razy, co daje wynik 2,72 bloków na set. Z minimalnie gorszym wynikiem na drugiej pozycji znalazła się Skra Bełchatów (2,67), a za nią, znów na trzecim miejscu, kędzierzynianie (2,62).

Zagrywka:
Najskuteczniejszą zagrywkę posiadają zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów, którzy na półmetku rundy zasadniczej mają na koncie 63 serwisy punktowe (1,85 na set). W tym elemencie wyróżniają się również bełchatowianie – 56 skutecznych serwisów (1,56) oraz siatkarze z Kielc – 50 zagrywek (1,39).

Atak:
Największymi „armatami” w ataku może pochwalić się klub z Jastrzębia, który dominuje w ilości punktów zdobytych bezpośrednio atakiem (499 pkt.), co daje wynik 13,49 punktów uzyskanych tym elementem na set. Na drugim miejscu jest ZAKSA (441 pkt., 12,97 na set), a na najniższym stopniu podium plasują się rzeszowianie z dorobkiem 439 skutecznych ataków (12,91 na set).

RANKING ZAWODNIKÓW

Czas na porównanie zawodników, którzy zmagają się na parkietach PlusLigi. Łatwo zauważyć, iż w większości kategorii brylują obcokrajowcy.

Punkty:
Na podium w kategorii najlepiej punktującego zawodnika znalazło się trzech siatkarzy grających w reprezentacjach rywalizujących z Polakami. Na prowadzeniu jest atakujący Jastrzębskiego Węgla – Michał Łasko, który zdobył w tym sezonie już 186 punktów. Srebrnym medalistą jest Niemiec – Gyorgy Grozer (184 pkt.), a na trzeciej pozycji znalazł się Francuz – Antonin Rouzier (177 pkt.).

Przyjęcie:
Ze średniej ważonej wynika, że najlepsze przyjęcie w lidze ma zawodnik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Michał Ruciak (4,65). Tuż za nim jest Paul Michael Lotman (4,59) oraz Paweł Rusek (4,43). Największą ilością bardzo dobrego przyjęcia może pochwalić się zaś libero Michał Dębiec (78), jego imiennik – Michał Kubiak (76) i ex aequo doświadczony przyjmujący z Częstochowy, Krzysztof Gierczyński, oraz jego kolega z drużyny – Adrian Stańczak (obaj 75).

Blok:
Na pierwszym miejscu wśród najlepiej blokujących znalazł się Daniel Pliński, który blokiem zdobył 29 punktów dla swojej drużyny. Drugi jest środkowy Delecty Bydgoszcz, Andrzej Wrona (26), a na trzeciej pozycji znajduje się zawodnik okrzyknięty objawieniem Pucharu Świata – Piotr Nowakowski (25).

Zagrywka:
Bezsprzecznie najlepiej zagrywającym zawodnikiem w PlusLidze jest obecnie Gyorgy Grozer, który tym elementem zdobył już 24 punkty. Daleko za nim, z 17 zagrywkami punktowymi, jest Marcus Nilsson, a na ostatnim stopniu podium znajduje się znany bełchatowski „bombardier” – Mariusz Wlazły (15).

Atak:
Według średniej ważonej w ataku bryluje rzeszowski środkowy, Piotr Nowakowski (7,67). Tuż za nim jest Zbigniew Bartman (7,13) oraz Stephane Antiga (6,85). Najwięcej punktów zdobytych bezpośrednio atakiem zdobył jednak Michał Łasko (167). Za jego plecami jest rywal z Kędzierzyna-Koźla, Antonin Rouzier (151) i siatkarz Resovii Rzeszów, Gyorgy Grozer (141).

Zobacz również:
Wyniki zmagań w PlusLidze na półmetku rundy zasadniczej

*test napisany na podstawie statystyk z serwisu plusliga.pl

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-12-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved