Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Mirosław Przedpełski o ustaleniach FIVB

Mirosław Przedpełski o ustaleniach FIVB

fot. FIVB

System gry na igrzyskach w Londynie, powtórki telewizyjne i kwalifikacje olimpijskie - o tym dyskutowało FIVB w Lozannie. - Polska znajdzie się w grupie z gospodarzami, a z Brazylią lub Rosją spotka się najwcześniej w ćwierćfinale - mówi prezes PZPS.

Polska, Wielka Brytania, Włochy, Serbia, Argentyna i zespół z Azji. Tak, z dużym prawdopodobieństwem, będzie wyglądała grupa A w turnieju siatkarzy podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. Największe potęgi światowej siatkówki: Brazylia, Rosja, Kuba i USA znajdą się w grupie B i będą musiały ostro walczyć o ćwierćfinał.

W Lozannie zatwierdziliśmy system podziału grup podczas igrzysk. Tak jak w poprzednich wielkich imprezach, będzie to serpentyna. Stąd wiemy, że Polska znajdzie się w grupie z gospodarzami, a z Brazylią lub Rosją spotka się najwcześniej w ćwierćfinale. Pozostałe miejsca zależą już od kwalifikacji – mówi „PS” prezes PZPS, Mirosław Przedpełski.

Na razie to tylko wstępne przymiarki, bo poza gospodarzami, Rosją, Polską i Brazylią pozostałe drużyny muszą wywalczyć olimpijską przepustkę. W przypadku Argentyny, USA i Kuby wydaje się to jednak formalnością. Trudno wyobrazić sobie też, że jednej z dwóch szans nie wykorzystają Serbowie i Włosi.Mirosław Przedpełski, który z przerwami spędził w Lozannie prawie dwa tygodnie, przywiózł z centrali FIVB kilka innych ciekawych informacji. – Wszystko wskazuje na to, że już podczas turnieju finałowego Ligi Światowej w Sofii zostanie zastosowany system powtórek telewizyjnych, wprowadzony po raz pierwszy u nas. Do tego czasu challenge będzie testowany, ale działaczom FIVB nasz patent bardzo się podoba – mówi szef PZPS.

Kolejną nowością jest zmiana systemu kwalifikacji do następnych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Rozbudowany system kwalifikacyjny zostanie wreszcie nieco skrócony. – Nie będzie już europejskiego turnieju kwalifikacyjnego. Kontynentalne federacje mogą podjąć decyzję o tym, że mistrz kontynentu dostanie przepustkę na igrzyska. CEV optuje za tym, by złoty medal mistrzostw Europy oznaczał automatyczną kwalifikację – mówi Przedpełski.

Krótszy będzie także Puchar Świata, w którym ma wystąpić nie 12, a 8 zespołów. Awans na igrzyska w Rio wywalczą z niego tylko dwa najlepsze zespoły. W czterech turniejach kontynentalnych ma grać 16 ekip – gospodarze i po dwa najlepsze z kontynentu.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie, Liga Światowa, Puchar Świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-12-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved