Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Reportaże > Polaków droga po awans

Polaków droga po awans

fot. archiwum

Za nami ostatni akcent tegorocznego sezonu reprezentacyjnego. Za nami niezwykle wyczerpujący turniej, który przyniósł nam prócz niesamowitych emocji i nerwów, mnóstwo radości. Polscy siatkarze wywalczyli awans na igrzyska olimpijskie.

Z całą pewnością był to udany rok dla polskiej siatkówki w wydaniu reprezentacyjnym. Podopieczni trenera Anastasiego trzykrotnie stawali na podium, zdobywając dwa brązowe i jeden srebrny medal. Ten ostatni mamy świeżo w pamięci. Cieszyliśmy się z niego zaledwie kilka dni temu po raz kolejny szczęśliwej dla nas, choć odległej, Japonii.

Dokładnie pięć lat minęło od Mistrzostw Świata 2006, kiedy to polscy siatkarze, właśnie w Japonii odbierali srebrne medale. Wtedy prócz nich na podium stali reprezentanci Brazylii i Bułgarii. Ci pierwsi tym razem wypadli nieco słabiej, plasując się na trzecim miejscu, natomiast Bułgarów w Japonii nawet nie było. Polacy zachowali status quo, ponownie stając na drugim stopniu podium.

Jeszcze nieco ponad dwa tygodnie temu, kiedy nasi siatkarze wyjeżdżali do Japonii wszyscy z ogromnymi nadziejami oczekiwaliśmy tego, co może się wydarzyć. Wiedzieliśmy, że gdyby nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej już teraz, będziemy mieć jeszcze szansę w przyszłym roku. Wszyscy zdawali sobie jednak sprawę, że im później, tym trudniej będzie ten awans uzyskać. Dlatego też od pierwszego pojedynku podopieczni Anastasiego rozpoczęli marsz ku olimpijskiej przepustce.Wydaje się, iż w tym turnieju były dwa momenty, kiedy wszyscy drżeliśmy o to, co może się wydarzyć, analizując wszystkie ewentualności. Przez pierwszą fazę przeszliśmy jak burza, pokonując w trzech setach Kubę, a w czterech Argentynę i Serbię. Wtedy jeszcze nie spodziewaliśmy się, iż mistrzostwie Europy nie będą liczyli się w tym turnieju w walce o bilety do Londynu. Dziewięć punktów w trzech spotkaniach sprawiało, że śmielej spoglądaliśmy na to, co przed nami. I wtedy, po pierwszym meczu drugiej rundy, pojawiły się pierwsze nerwy. Ponieśliśmy porażkę z Iranem. W momencie, w którym nikt się tego nie spodziewał. Jednak już wtedy Irańczycy mieli na swoim koncie sensacyjną wygraną z Serbią. Myślę, że każdy z nas drżał, patrząc w tabelę i listę naszych kolejnych rywali, czy oby te dwa stracone punkty nie odbiją się nam czkawką w końcowym rozliczeniu. Dziś wiemy, że nie, jednak wtedy wesołych min nie mieliśmy. Bynajmniej ja nie miałam. Nadeszła jednak wygrana z Japonią, a fakt, że znaleźliśmy się na czele tabeli sprawił, iż powoli zapominaliśmy o tamtejszej wpadce. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy trzeciej fazy turnieju. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, iż trzy najbliższe mecze: z Chinami, USA i Egiptem mogą znacznie przybliżyć nas do awansu lub od niego oddalić. Paradoksalnie mecz z najtrudniejszym rywalem – USA – okazał się najłatwiejszym. Dziś wydaje mi się, że tamto zwycięstwo pozwoliło nam jeszcze bardziej uwierzyć w to, że stać nas na awans do igrzysk już teraz, z tego turnieju. Po ośmiu spotkaniach mieliśmy 22 punkty, zajmowaliśmy pierwsze miejsce i w ostatnich trzech meczach musieliśmy zdobyć trzy punkty, by osiągnąć cel założony przed wyjazdem do Japonii.

Myślę, że właśnie w tym momencie, w przeciągu dwóch dni, które dzieliły nas od ostatniej fazy turnieju, nastąpiła kumulacja nerwów. Każdy z nas zastanawiał się, czy damy radę. Czy wywalczymy awans już po piątkowym meczu z Włochami, czy najważniejszych punktów będzie trzeba szukać w starciach z Brazylią i Rosją. Ja sama przez te dwa dni biłam się z własnymi myślami, rozpatrywałam różne scenariusze, ale też czekałam. Czekałam z ogromną wiarą i nadzieją, że jesteśmy na tyle silni by pokonać ‚wielką trójkę’.

O meczu z reprezentacją Włoch powiedziano już wiele. To była wojna nerwów. Myślę, że w większości polskich domów tego ranka, aż kipiało od emocji. Podobnie jak dzień później, kiedy w starciu z Brazylią walczyliśmy o tej jeden, upragniony, brakujący do awansu punkt. I ta radość po dwóch wygranych setach. Jedziemy na igrzyska – tego dnia chyba nikt nie myślał o niczym innym. Gdzieś z tyłu głowy była pewnie ta porażka z podopiecznymi Bernardo Rezende, bo jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko pokonania ich, ale jednak nawet to, nie mogło zmącić radości z upragnionego awansu.

I w końcu ostatni mecz turnieju z reprezentacją Rosji, który tak naprawdę okazał się wielkim finałem, walką o Puchar Świata. Już po trzecim secie, kiedy to siatkarze Sbornej objęli prowadzenie 2:1 wiedzieliśmy, że zajmiemy drugie miejsce. Może i pozostał niedosyt, bo udało się doprowadzić do tie-breaka i powinniśmy byli go wygrać. Myślę jednak, że nikt nie będzie zarzucał naszym siatkarzom, że cokolwiek i komukolwiek odpuścili. Zrobili swoje, osiągnęli cel i chyba dla każdego z nas są Mistrzami.

Zawsze jednak, gdy coś się kończy, przychodzi czas na wnioski i podsumowania. Zanim o Polakach, słów kilka o pozostałych drużynach. Dla mnie największym rozczarowaniem jest słaba postawa Serbów, którzy zajęli dopiero ósme miejsce. Gdzieś zagubiła się też Argentyna, no i bardzo dobrze spisujący się w początkowej fazie Irańczycy. Zaskoczeniem jest też na pewno nierówna gra Brazylijczyków, którzy do końca nie byli pewni awansu i dopiero w ostatnim meczu zapewnili sobie bilety do Londynu.

Ale zostawiając już innych. Osobiście jestem pozytywnie zaskoczona postawą zespołu. Pokazaliśmy, jak wielką siłą jest zespołowość i śmiem twierdzić, że to właśnie nasz zespół miał najbardziej wyrównany skład na tym turnieju. Zachwyciła mnie gra Piotra Nowakowskiego, który dojrzał siatkarsko. Rola kapitana sprawiła, iż nowe siły wstąpiły w Marcina Możdżonka. Świetny come back zaliczył Michał Winiarski, który był ostoją drużyny. Wrażenie zrobiła na mnie także gra Łukasza Żygadło, który nabrał pewności siebie i pokazał, że potrafi zastąpić Pawła Zagumnego. Ale tak chwalić można każdego z naszych zawodników. Każdy z nich dał z siebie maksimum. Każdy dołożył cegiełkę do tego awansu, dlatego wszystkim należą się słowa uznania i gratulacje. „Poszli jak dziki w żołędzie".

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Reportaże, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-12-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved