Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Konfrontacje dwóch „Panów A”

Konfrontacje dwóch „Panów A”

fot. archiwum

Rosja przed Polską - taka była kolejność czołowej dwójki drużyn w turnieju o Puchar Świata. Oba zespoły znalazły się w tych zawodach za sprawą „dzikich kart", jakie otrzymały od Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. W ostatnim meczu Sborna wygrała 3:2.

Biało-czerwonych od blisko roku prowadzi Andrea Anastasi. Do pracy ze Sborną powrócił Władimir Alekno, z którym po igrzyskach w Pekinie nie przedłużono kontraktu. Zmienił on również przed około 12 miesiącami włoskiego szkoleniowca Daniele Bagnolego.

Nie licząc dwóch towarzyskich meczów w maju oraz spotkania w Memoriale Jerzego Huberta Wagnera zespoły Polski i Rosji stawały naprzeciwko siebie w 2011 roku trzy razy, w trzech najważniejszych imprezach tego sezonu – Lidze Światowej, mistrzostwach Europy i Pucharze Świata.

Historia konfrontacji trenerskich Andrei Anastasiego i Władimira Alekno jest jednak dłuższa. Po raz pierwszy spotkali się w finale mistrzostw Europy w Moskwie w 2007 roku. Pierwszy prowadził Hiszpanię, drugi zespół gospodarzy, dla którego liczył się tylko złoty medal.– Hiszpanie zostali doskonale przygotowani do tego turnieju. Andrea Anastasi stworzył świetną drużyną bez wielkich gwiazd. Jego podopieczni stali się prawdziwą sensacją być może jedną z największych w historii kontynentalnego czempionatu – mówi mistrz olimpijski i świata Ryszard Bosek.

Mecz w Moskwie zakończył się po ponad dwóch godzinach sukcesem Hiszpanii 3:2. W rewanżu w Pucharze Świata w 2007 roku Rosjanie potrzebowali „godziny z prysznicem" na udokumentowanie swojej wyższości 3:0.

Do kolejnego starcia drużyn prowadzonych przez tych szkoleniowców doszło w meczu o brązowy medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Andrea Anastasi powrócił do pracy z reprezentacją Włoch, którzy w ¼ finału wyeliminowali Polskę 3:2. Rosjanie mierzyli bardzo wysoko. Tym drugim na otarcie łez pozostał brązowy medal. Rosyjska federacja ten wynik uznała za porażkę i nie przedłużyła kontraktu z Władimirem Alekno.

Na początku 2011 roku Polski Związek Piłki Siatkowej podpisał kontrakt z Andreą Anastasim. Mniej więcej w tym samym czasie do pracy ze Sborną powrócił Alekno. Rosja wygrała finałowy turniej Ligi Światowej. W półfinale pokonała Polskę 3:1. Andrea Anastasi wysoko ocenił grę tego rywala, ale już we wrześniu w Wiedniu święcił swój triumf. Biało-czerwoni zdobyli brązowy medal. Uważana za wielkiego faworyta Rosja wracała do domu bez medali. Ostatnia potyczka miała miejsce w Tokio. Sbrona wygrała 3:2 i tym samym przypieczętowała swój sukces w Pucharze Świata.

Jeden z najbardziej znanych i doświadczonych komentatorów rosyjskich Lew Rossoszik twierdzi, że do obu trenerów pasują określenia „tworzyć", „twórca", „twórczość". – Słowa te charakteryzują działania obu tych znakomitych trenerów – napisał w jednej z korespondencji z Japonii.

– Z tymi opiniami można tylko się zgodzić. Na pewno cały czas poszukują czegoś nowego, kształcą i tworzą. Obie drużyny mają ogromny potencjał i z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne konfrontacje zespołów prowadzonych przez tych trenerów. W 2012 roku nie można wykluczyć olimpijskiego finału z ich udziałem – dodaje Ryszard Bosek.

* Autor tekstu: Eugeniusz Andrejuk (pzps.pl)

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-12-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved