Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Lukas Diviš: Rosja jest krajem nieograniczonych możliwości

Lukas Diviš: Rosja jest krajem nieograniczonych możliwości

fot. archiwum

Po sezonie spędzonym w Jastrzębskim Węglu Lukas Diviš zamienił PlusLigę na rosyjskie parkiety. - Myślę, że Superliga jest najsilniejszą ligą na świecie. Zawodnicy doświadczają stresu, ale naprawdę warto - mówił przyjmujący Lokomotiwu Nowosybirsk.

W nowym miejscu jesteś od dwóch miesięcy, co możesz powiedzieć o lidze?

Lukas Diviš:To nie jest jakiś spacer, faktycznie tu się zarabia. Zawodnicy doświadczają co prawda stresu czy ciśnienia, są też ogromne wymagania, ale naprawdę warto.

Rosyjska Superliga gra w tym sezonie w ramach nowego modelu, została rozbudowana do szesnastu zespołów podzielonych na dwie grupy. Jakie są reakcje na tę wiadomość?– Pozytywne. Nawet Rosjanie mówią, że tak będzie łatwiej, zwłaszcza że podróże będą mniej skomplikowane. Nasz klub jednak gra także w Lidze Mistrzów, więc musimy latać do Europy, co łączy się z przystosowaniem do różnicy czasu. I to jest bardzo trudne ze względów fizycznych i psychicznych.

Po pięciu rundach w tabeli ligowej zajmujecie czwarte miejsce w grupie.

– Jeszcze za wcześnie na jakąkolwiek ocenę. Trzy z dotychczasowych spotkań zagraliśmy na wyjeździe. Ze słabszymi przeciwnikami wygrywaliśmy, z tymi silnymi, jak Fakieł Nowyj Urengoj czy Zenit Kazań – przegraliśmy.

Rosja jest piątym krajem, w którym grasz. Jaka jest największa różnica między tą ligą, a twoimi wcześniejszymi doświadczeniami klubowymi?

– Rosja jest krajem nieograniczonych możliwości. Ten kto ma tu pieniądze, robi to, co chce.

A siatkówka?

– Myślę, że Superliga jest najsilniejszą ligą na świecie. Do tej pory mówiono tak o Serie A1, ale Włochów dotknął kryzys finansowy, jest co prawda Trento i Macerata, ale inne zespoły nie są już tak silne. Możemy patrzeć jak to wyglądało pięć lat temu, ale mówię o aktualnej sytuacji. Nie można porównywać rosyjskiej Superligi np. z rozgrywkami w Korei. Nie chcę nikogo urazić, ale gra z rywalami, którzy mierzą po 170 cm, a przykładowo z Muserskim, który ma 218cm, jest nieco inna.

Kto jest uważany za największą gwiazdą Superligi?

– Niektórzy obecni reprezentanci Rosji, a nawet byli kadrowicze, jak Tietiuchin czy Chamuckich. W Rosji występuje też pięciu amerykańskich mistrzów olimpijski z Pekinu z 2008 roku. Tym bardziej trudno dokonać takiej oceny.

Aktualnie twoi klubowi koledzy Butko i Birjukov walczą z reprezentacją Rosji na Pucharze Świata w Japonii…

Z kilku powodów byłbym zadowolony gdyby udało im się awansować na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Po tegorocznych mistrzostwach Europy nastąpiło tu wielkie rozczarowanie, Rosjanie ostatecznie wrócili bez medalu. Oni sami nie potrafili wyjaśnić, w jaki sposób mogli przegrać walkę o brązowy medal z Polakami.

Dla reprezentacji Słowacji celem ostatniego turnieju prekwalifikacji olimpijskich w Popradzie był awans do przyszłorocznego turnieju kwalifikacyjnego w Sofii. Ostateczna przegraliście w tie-breaku 15:17 z Hiszpanami …

– W bezpośrednim meczu trochę nam zabrakło. Niestety, taka jest siatkówka. Kiedy Hiszpanie zaczynają dobrze grać w ataku grają szybko. W meczach z Hiszpanami zawsze jest walka, również w tym spotkaniu daliśmy z siebie wszystko.

W tym roku Słowacy wygrali Ligę Europejską, zajęli piąte miejsce na mistrzostwach Europy, pozostajecie w grze o igrzyska olimpijski. To chyba powód do satysfakcji?

– Nie oszukujmy się, to był najlepszy rok w historii męskiej reprezentacji Słowacji. Wyniki mówią same za siebie. Ale teraz w końcu mamy potwierdzenie, że te rezultaty nie były przypadkowe.

źródło: Dennik Sport, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-12-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved