Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Lorenzo Bernardi o Pucharze Świata i swoich zawodnikach

Lorenzo Bernardi o Pucharze Świata i swoich zawodnikach

fot. archiwum

- Nie jestem zaskoczony dobrą postawą Polaków. Znam Anastasiego, on potrafi zadziwiać. Poza tym, macie wyrównaną grupę dwunastu zawodników i selekcjoner umiejętnie z nich korzysta - komentuje dotychczasowe wyniki PŚ Lorenzo Bernardi.

Walka w Pucharze Świata powoli dobiega końca. Jest pan zaskoczony układem tabeli i prowadzeniem Polaków?

Lorenzo Bernardi:Nie jestem zaskoczony dobrą postawą Polaków. Znam Anastasiego, on potrafi zadziwiać. Poza tym, macie wyrównaną grupę dwunastu zawodników i selekcjoner umiejętnie z nich korzysta. Uważam, że Polacy wywalczą w Japonii kwalifikację olimpijską, a kluczowy będzie piątkowy pojedynek z Włochami. Rosjanie też już nie muszą się martwić. Obydwie drużyny – Rosja i Polska grają najrówniej i prezentują najlepszą siatkówkę na turnieju. I choć Polacy mają do rozegranie mecze z najtrudniejszymi rywalami, jestem przekonany, że ugrają w nich niezbędne do awansu punkty.

W japońskim turnieju gra aż pięciu pana podopiecznych. Pokusi się pan o ocenę ich postawy?Przede wszystkim, cieszę się, że większość z nich gra, bo siedzenie na ławce byłoby dla nich i dla Jastrzębskiego Węgla katastrofalne. Dla Michała Łasko to najlepszy turniej w karierze, myślę że pracuje na statuetkę MVP Pucharu Świata. Bardzo dobrze prezentuje się Zibi, chociaż znów musiał zmienić pozycję. Jestem usatysfakcjonowany, bo to oznacza, wykonali kawał porządnej pracy w klubie. Amerykanie grają raz lepiej, raz gorzej, ale doświadczenie, które zdobędą w Japonii na pewno zaprocentuje.

Brian Thornton wygrał rywalizację z Hansenem i kreuje grę USA. Jest szansa, że po PŚ to Thornton, który w Japonii gra nieźle, a i w PlusLidze, w meczu ze Skrą pokazał się z dobrej strony, będzie pierwszym rozgrywającym JW?

Vinhedo też pokazał się z bardzo dobrej strony. Zagrał fantastyczny turniej w Katarze, również w PlusLidze miał kilka dobrych meczów. Myślę, że głupotą byłoby wstawianie Thorntona do wyjściowej szóstki tylko dlatego, że gra jako pierwszy w kadrze narodowej USA, ale powtarzałem już kilka razy, że sezon PlusLigi jest długi i każdy gracz dostanie swoją szansę.

Inny pana zawodnik, Michał Kubiak w Japonii nie spisuje się zbyt dobrze. Jego świetna dyspozycja z mistrzostw Europy i KMŚ kompletnie zaginęła.

Przede wszystkim, w drużynie Anastasiego pierwszą parę przyjmujących tworzą teraz Winiarski i Kurek i tego należało się spodziewać. Na początku PŚ Kubiak grał dwa mecze i sprawował się dobrze. Ale ten chłopak jest przemęczony. Świetnie grał na mistrzostwach Europy, dawał z siebie tyle, ile mógł. W końcu wylądował w szpitalu z dość poważnym problemem. Potem na KMŚ też nie szczędził sił i grał fantastycznie. Myślę, że teraz płaci za to swoje poświęcenie. Ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo Michał po raz pierwszy w swojej karierze rozegrał latem pełny sezon reprezentacyjny, a do takiego dodatkowego wysiłku organizm musi się przyzwyczaić. Mam nadzieję, że znajdziemy trochę czasu, żeby dać mu odpocząć w klubie. Może nie od razu, bo gramy dwa ważne mecze z Kędzierzynem i Rzeszowem, ale później. Spokojnie popracuje i wróci do pełni sił i dyspozycji.

Bartman jako atakujący gra dobrze, ale w końcu będzie musiał zdecydować czy chce być przyjmującym czy atakującym. Co pan, jako trener i przyjaciel wtedy mu doradzi?

W tej chwili dla Zbyszka jestem przede wszystkim trenerem i myślę jak trener, nie jak przyjaciel czyjkolwiek. Moim zdaniem na ataku jest tak samo dobry, jak na przyjęciu, może nawet lepszy, bo atakowanie ma we krwi. Wcale też nie musi wybierać, a jeśli już, to są to rozważania na przyszłość. W mojej drużynie jest przyjmującym i tak zostanie, przynajmniej do końca sezonu. Zawodnik o takiej charakterystyce, jak Zibi jest na tej pozycji bardzo przydatny, a atakującego w zespole już mam i jest nim Michał Łasko.

Cały wywiad Ilony Kobus w serwisie plusliga.pl

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Puchar Świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-12-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved