Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ, gr. A: Jest zwycięstwo, ale łatwo z Egiptem nie było

PŚ, gr. A: Jest zwycięstwo, ale łatwo z Egiptem nie było

Kolejne zwycięstwo na swoim koncie zapisała reprezentacja Polski, która, można powiedzieć, zgodnie z planem pokonała Egipt w trzech setach, ale nie było to łatwe zwycięstwo. Teraz naszych siatkarzy czekają dwa dni przerwy, a potem decydujące mecze w Tokio.

Inauguracyjna odsłona meczu lepiej rozpoczęła się dla biało-czerwonych. Za sprawą ataku rywali w aut i skończenia przechodzącej piłki przez Marcina Możdżonka, polski zespół prowadził 3:0. Egipcjanie po początkowej niemocy, szybko poprawili swoją grę i doprowadzili do remisu (5:5). Udana kiwka Ashrafa Abouelhassana sprowadziła zespoły na pierwszą przerwę techniczną (8:6). W kolejnych akcjach biało-czerwoni mieli problemy ze skończeniem ataku, co skrupulatnie wykorzystywali rywale (11:8). Po punktowej zagrywce Piotra Nowakowskiego udało się zmniejszyć straty do jednego oczka (11:12), ale przeciwnicy szybko odbudowali przewagę (16:12). Po chwili oddechu polscy zawodnicy nie mogli nadal znaleźć swojego rytmu gry, ale tylko do stanu 18:21. Wówczas za sprawą dobrej zagrywki Łukasza Żygadły i skutecznego ataku Zbigniewa Bartmana na tablicy wyników widniał remis (21:21). Cztery kolejne oczka również padły łupem polskich siatkarzy, którzy wygrali pierwszego seta 25:21. Ostatni punkt w tej partii atakiem z drugiej linii zdobył Michał Winiarski.

Drugi set podobnie jak poprzednia odsłona rozpoczęła się lepiej dla polskiego zespołu. Dzięki atakowi na kontrze Zbigniewa Bartmana i punktowej zagrywce Piotra Nowakowskiego, biało-czerwoni prowadzili 4:1. Po ataku Bartosza Kurka, podopieczni Andrei Anastasiego mieli dwa punkty w zapasie na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Rywale, którzy nie mieli nic do stracenia, szybko doprowadzili do remisu (11:11). Przy stanie 13:14 dla przeciwników na boisku pojawił się Michał Kubiak w miejsce Michała Winiarskiego. Polacy mieli jednak coraz większe problemy z poprawnym przyjęciem zagrywki. Kiedy rywale osiągnęli czteropunktową przewagę (18:14), trener Anastasi dokonał powrotnej zmiany. Zawodnicy z kraju znad Wisły rozpoczęli pogoń za rywalami, która w ostatecznym rozrachunku okazała się skuteczna. Punktowy serwis Piotra Nowakowskiego oraz dobra gra blokiem, gdzie brylował Marcin Możdżonek spowodowała, że biało-czerwoni nie tylko odrobili straty, ale wyszli na prowadzenie (20:19). Po skutecznym ataku Zbigniewa Bartmana, polski zespół miał dwie piłki setowe (24:22). Egipcjanie za sprawą skutecznego bloku doprowadzili do remisu (24:24). Polacy odpowiedzieli udanym zbiciem Zbigniewa Bartmana oraz skutecznym blokiem. Dzięki czemu mogli cieszyć się z wygrania drugiej odsłony meczu 26:24.

Trzecia odsłona wtorkowego pojedynku rozpoczęła się od wyrównanej walki punkt za punkt (2:2). Za sprawą dobrej gry blokiem, Polacy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3), które utrzymali do pierwszej przerwy technicznej (8:6). W kolejnych akcjach skutecznie na parkiecie prezentował się Zbigniew Bartman i przy stanie 12:7 o czas poprosił szkoleniowiec rywali. Uwagi szkoleniowca nie przyniosły jednak zamierzonego skutku. Po asie serwisowym Łukasza Żygadło i bloku Marcin Możdżonka, brązowi medaliści ostatnich mistrzostw Europy, mieli sześć oczek w zapasie (16:10). Rywale nie chcieli jednak łatwo spasować. Udało się im poprawić grę w bloku, co szybko znalazło swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników (17:19). Widząc co dzieje się na parkiecie o przerwę na żądanie poprosił Andrea Anastasi. Chwila oddechu przyniosła zamierzony efekt. Tym razem to biało-czerwoni zagrali skutecznie w bloku i odbudowali wysoką przewagę (22:17). Ostatecznie po ataku Bartosza Kurka, Polacy wygrali trzeciego seta 25:21 i całe spotkanie 3:0.

MIP: Piotr Nowakowski

Polska – Egipt 3:0
(25:21, 26:24, 25:21)

Polska: Nowakowski (14), Możdżonek (4), Kurek (11), Winiarski (7), Żygadło (1), Bartman (15), Ignaczak (libero) oraz Kubiak i Zagumny
Egipt: Abdelhay (12), Abouelhassan (3), Atia (7), Afifi (2), Badawy (13), Ketat (2), Moawad (libero) oraz Ahmed (1), Haikal (2), Issa, Abd El Kader (3) i Abdel (2)